Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İhracatçılar, Çin’e dış ticaret açığını düşürmeye gidiyor

İhracatçılar, Çin’e dış ticaret açığını düşürmeye gidiyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

İhracatçılar, Çin’e dış ticaret açığını düşürmeye gidiyor

 

 

Çin’e ihracatımızı 4 kat artırmayı hedefliyoruz

 

 

Türk ihracatçıları Çin’in en büyük ithalat fuarına dış ticaret açığımızı düşürmeye gidiyor. 15 Türk firması, 5-10 Kasım 2023 tarihlerinde Çin Şanghay’da 6. Sefer düzenlenecek olan Çin’in en itibarlı fuarı olan “Çin Memleketler arası İthalat Fuarı 2023”te Türkiye’nin Çin’e ihracatını artırmak ve dış ticaret açığını düşürmek için mesai harcayacaklar.

 

 

Türkiye’nin, 2022 yılında 254 milyar dolarlık ihracata karşılık 363 milyar dolar ithalat yaptığını hatırlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, 109 milyar dolarlık dış ticaret açığımızın 38 milyar dolarlık kısmının Çin kaynaklı olduğunu kaydetti.

 

 

Çin Milletlerarası İthalat Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini 4 yıldır Ege İhracatçı Birlikleri olarak üstlendiklerini lisana getiren Eskinazi, “Çin 2022 yılı bilgilerine nazaran 3,6 trilyon dolar ihracat ile dünyada birinci sırada olmasına rağmen, 2,7 trilyon dolarlık ithalatla dünyanın en çok ithalat yapan ikinci ülkesi durumunda. Çin ile ticaretimizin karşılıklı ve sağlıklı yerde büyümesini dilek ediyoruz. Ticaret Bakanlığı’mızın 2022 yılında hayata geçirdiği “Uzak Ülkeler Hareket Planı” yıllık 20 milyar dolar ihracat yaptığımız 18 ülkeye ihracatımızı 80 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Çin’de bu ülkelerden birisi. Çin’e 3 milyar dolar düzeyinde olan ihracatımızı bu maksatlar çerçevesinde 4 kat artırarak 12 milyar dolara çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

 

 

2019 yılından beri Çin pazarına odaklıyız

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri olarak Çin’e uzun yıllardır odaklı olduklarını tabir eden Eskinazi, kelamlarını şöyle sürdürdü; “Çin bizim radarımıza 2019 yılından itibaren önemli manada girmiş bulunmakta. “Çin’den satın almak uzak değilse, Çin’e satmak da uzak değil” mottosuyla Çin pazarındaki çalışmalarımıza 2019 yılında start verdik. “Ege İhracatçı Birlikleri’nde 2019 yılını “Çin Yılı” ilan ettik. Birliğimiz bünyesinde ‘Çin Takımı’ kurduk. Bu takım mesailerinin birçoklarını Çin’e harcamakta. İhracatçılarımızı Çin pazarının sunduğu fırsatlardan haberdar etmek ve Çin e-ticaret platformlarıyla tanıştırmak gayesiyle “Hedef Pazar: Çin” seminerleri düzenledik. Kasım 2022’de üyelerimiz için bir Çin Küçük MBA Sertifika Programı düzenledik. İhracatçılarımızı Çinli ithalatçılar ile buluşturmak için alım heyetleri organize ettik. ICBC Türkiye Bankası ile Mutabakat Zaptı imzaladık. İkili bağlarımızı lokal para ünitelerinde geliştirmek için birtakım platformlar geliştirmeye çalışıyoruz. Wechat hesapları oluşturduk. Çin’in tanınan e-ticaret platformlarında da bölgemizin eserlerini tanıtmak için çalışıyoruz. Dünyanın en büyük doğal taş fuarı olan “Xiamen International Natural Stone” fuarına da uzun yıllardır ulusal iştirak düzenliyoruz. Çin’in önde gelen dernek / STK ve Ticaret Odaları ile kurduğumuz sağlam networklerimizi geliştirmek ismine Birliğimizde sık sık Çin Bürokratla/ Dernek Liderleri ve temsilcileri ile toplantılar gerçekleştirmekteyiz.”

 

 

CIIE 2023’te en yüksek iştirake sahne olacak

 

 

Çin’in pandemi periyodunda 3 yıl müddetle dünyayla bağlarının zayıfladığını fakat bu sürecin geride kaldığını aktaran Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Eserler Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, Çin Milletlerarası İthalat Fuarı’nda; Hizmetler, Araba, Akıllı Sanayi ve Bilgi Teknolojileri, Tüketici Eserleri, Medikal Ekipmanlar ve Sıhhat Eserleri, Besin ve Ziraî Eserler olarak farklı holler bulunduğunu belirtti.

 

 

CIIE Fuarı’nın Çin Devlet Lideri Şi Cinping tarafından şahsen planlanan, önerilen ve teşvik edilen değerli bir teşebbüs olduğunun altını çizen Işık, “CIIE Çin’in en itibarlı fuarı olması yanında, dünyanın en büyük ithalat fuarı olma özelliği ile de başta Asya Pasifik bölgesi olmak üzere birçok yabancı katılımcının ilgi odağı olan bir fuar. Bu nedenle firmalarımız için markalarını tanıtması, genel manada Türk marka imajımızın güçlendirilmesi ve yoğun ve verimli ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek olması sebebiyle firmalarımızın anılan fuara iştiraki hem kendileri Çin ile dış ticaret açığımızın ülkemiz lehine çevrilmesi açısından büyük değer taşıyor. Fuarın bu sene Çin’li büyük ithalatçıların yüksek iştiraki ile çok verimli geçeceğini öngörüyoruz” halinde konuştu.

 

 

Çinli influencerlar Türkiye standını ziyaret edecek

 

 

Sosyal medyanın tüketici tercihlerinde belirleyici bir hale gelmesi pazarlamada da influencerlarla aktif iş birliklerini beraberinde getiriyor. Ege İhracatçı Birlikleri, 6. Çin Milletlerarası İthalat Fuarı sırasında Çinliler tarafından sevilen yüksek takipçili influencerların Türkiye standından canlı yayınlar yapmalarını organize edecek. Bu sayede Çinli tüketiciler ile daha çok etkileşim kurulması amaçlanıyor.

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri 6. Çin Milletlerarası İthalat Fuarı süresince kuru meyve, zeytinyağı ve şarap tadım etkinlikleriyle ilginin Türkiye pavyonunda toplanmasını amaçlıyor. EİB standında yer alacak bir robot ile yeni dünya tertibindeki yapay zeka gerçeğini eğlenceli bir biçimde ziyaretçilerin deneyimlemesine imkan sunacak.

 

 

Ege İhracatçı Birlikleri fuar sırasında Çin’in iş dünyasında önde gelen dernek ve odalarla görüşmeler yaparak, iş birliği protokolleri imzalayacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir