Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Henkel 2023 Yılında 21 Buçuk Milyar Euro Satış Gerçekleştirdi

Henkel 2023 Yılında 21 Buçuk Milyar Euro Satış Gerçekleştirdi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Bu satış büyümesi, evvelki yıla kıyasla çok güçlü bir fiyat artışından kaynaklandı. Tüketici Markaları İş Birimi satışları ise 2023 mali yılında toplam 10,565 milyar Euro olarak gerçekleşti ve satışlar organik olarak yüzde 6,1 oranında arttı.

 

Açıklama gerçekleştiren Henkel CEO’su Carsten Knobel “Zorlu piyasa şartlarına karşın 2023’te büyüme stratejimizi istikrarlı bir halde ileriye taşıdık ve uygulanmasına da sürat verdik. Çok güçlü organik satış büyümesi sağladık ve karlılığı kıymetli ölçüde artırdık. Bu sayede, yılın başında yaptığımız öngörüyü aşmış olduk. Bu başarılı gelişme, Yapıştırıcı Teknolojileri ve Tüketici Markaları tarafından birlikte gerçekleştirildi.” dedi

2023 Mali Yılında Küme Genelinde Satış ve Kar Performansı

Yapıştırıcı Teknolojileri İş Ünitesi, Mobilite ve Elektronik iş alanlarının yanı sıra Nalburiye, İnşaat ve Profesyonel iş alanlarının da tesiriyle yüzde 3,2 oranında güçlü bir organik satış büyümesi elde etti. Tüketici Markaları İş Ünitesi, bilhassa Çamaşır ve Mesken Bakım ile Saç iş alanlarının tesiriyle yüzde 6,1 oranında çok güçlü bir organik satış büyümesi kaydetti.

2024 Yılına Yönelik Öngörü

2024’te küresel ekonomik çıktıda orta seviyede bir büyüme bekleniyor. Bu durum, Henkel için tüketici iş ünitelerinin değerli alanlarında, hem endüstriyel talebin hem de tüketici talebinin makul seviyede artışını varsayıyor. Henkel, 2024 mali yılında yüzde 2,0 ile yüzde 4,0 ortasında organik satış büyümesi elde etmeyi bekliyor.

Tüm Stratejik Önceliklerde Kıymetli İlerlemeler Kaydedildi

Zorlu bir makroekonomik ve jeopolitik ortamda, şirket geçtiğimiz mali yılda istikrarlı bir biçimde gelişmeye devam etti. Maksada yönelik büyümeye dair stratejik çerçeve daha da süratli bir biçimde uygulandı. Bilhassa üç büyük proje geçtiğimiz yıl üzerinde değerli bir tesir yarattı ve muvaffakiyetle uygulanarak Henkel’in dönüşümünü önemli ölçüde ileriye taşıdı. Bu üç proje; Rusya’daki işlerin satışı, Çamaşır ve Mesken Bakım ile Beauty Care’in birleşerek yeni Tüketici Markaları İş Ünitesi’nin oluşturulması ile Yapıştırıcı Teknolojileri İş Ünitesi’ndeki gelişmelerdi.

Rusya’daki İşlerin Satışı

Henkel Rusya’daki faaliyetlerinden çıkma kararı aldı. Nisan 2023’te Henkel Rusya’daki işlerini mahallî finansal yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma sattı. Mutabık kalınan satın alma fiyatı yaklaşık 600 milyon Euro idi.

Tüketici Markaları: Birleşme Planlandığından Daha Süratli İlerliyor

Önceki iki tüketici iş ünitesi Çamaşır ve Mesken Bakım ile Beauty Care’in birleşerek yeni Tüketici Markaları İş Ünitesi’ni oluşturmasıyla Henkel, Persil ve Schwarzkopf üzere ikonik markaların yanı sıra başarılı Profesyonel iş ünitesi de dahil olmak üzere tüm kategorilerdeki tüketici markalarını tek bir çatı altında topladı. Henkel böylelikle, dinamik büyümeyi mümkün kılacak çok kategorili bir platform oluşturdu. Ocak 2023’te yeni iş ünitesi ‘hayata geçti‘.

Yapıştırıcı Teknolojileri İş Ünitesi’ndeki Gelişme Daha da İleriye Taşındı

Henkel, global olarak pazar lideri pozisyonunu daha fazla güçlendirmek ve bir sonraki düzeye taşımak gayesiyle, 2023 mali yılında daha fazla çeşitliliğe sahip bir milletlerarası grubu misyona getirerek, Yapıştırıcı Teknolojileri’nin üst idare kademesinde bir ekip değişiklikler yaptı. Tıpkı vakitte, müşteri ve pazara olan yakınlığını daha da artırmak için organizasyonel yapısını optimize etti. Yeni yapı üç iş alanından oluşuyor: Mobilite & Elektronik, Ambalajlama & Tüketici Eserleri ve Tüketici & Nalburiye & Profesyonel.

Tüm Stratejik Önceliklerde Daha Fazla İlerleme Sağlandı

Henkel, geçtiğimiz mali yılda büyüme stratejisini sistematik bir biçimde uygulamaya devam etti ve tüm alanlarda değerli ilerlemeler kaydetti. Şirket, iş ve marka portföyünü daha da geliştirdi, inovasyon, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanlarında rekabet gücünü artırdı, işletme modellerini optimize etti ve kurumsal kültürünü güçlendirdi. Henkel, 2023 yılında da kıymetli trendlere hitap eden ve müşteriler ve tüketiciler için kıymet yaratan çok sayıda inovasyonu piyasaya sundu. Yapıştırıcı Teknolojileri’nde Henkel, şoför dayanak sistemlerindeki kamera lenslerinin yapıştırılması için yeni bir tahlil sundu. Bu tahlil, otomotiv sanayisinde süratli ve sağlam kamera üretimini mümkün kılarken, yeni kuşak şoförsüz araçlarda daha fazla güvenlik sağlıyor. Tüketici Markaları’nda, yenilikçi enzim teknolojisine sahip yeni bir formül sunan Persil Deep Clean 30’dan fazla ülkede piyasaya sürüldü. Eser, kusursuz leke çıkarma sağlarken tıpkı vakitte çamaşır makinesindeki beğenilen olmayan kokuları da önlüyor. Henkel ayrıyeten tüm Got2b saç şekillendirici portföyünü yeni bir ambalaj dizaynının yanı sıra, vegan formüller, doğal içerikler ve daha sürdürülebilir ambalajlarla desteklenen bir sürdürülebilirliğe sahip olacak biçimde tekrar piyasaya sürdü.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir