Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Havacılık Kriz Dönemlerinde Kritik Bir Rahatlama Sağlıyor

Havacılık Kriz Dönemlerinde Kritik Bir Rahatlama Sağlıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Memleketler arası Hava Nakliyatı Birliği (IATA), paydaşlara havacılığın doğal afetler ve insani kriz vakitlerinde oynadığı kritik rolü hatırlattı.

Havayolu bölümü, IATA Dünya Kargo Sempozyumu için İstanbul’da bir ortaya gelirken, IATA Genel Yöneticisi Willie Walsh, kıymetli açıklamalar yaptı. Walsh, “Kriz vurduğunda, havacılık daima oradadır. İlişki, yardım ve birinci müdahale takımlarını gereksinim duydukları yere ulaştırmak için çok kıymetlidir. Türkiye ve Suriye’de meydana gelen sarsıntıda de yeniden havacılığın kıymeti görüldü. Havayolları, sarsıntının çabucak akabinde hayatların kurtarılmasına yardımcı oldu. Ve havayolları, hayati değer taşıyan kargo gönderileriyle toparlanmayı hızlandırmaya yardımcı olmaya devam ediyor” dedi.

Havacılığın sağladığı takviyeyle;

• 90’dan fazla ülkeden 3.500 tonun üzerinde yardım ulaştırıldı

• Etkilenen bölgelere 350’den fazla yardım ve ülkesine geri dönüş uçuşu gerçekleştirdi

• Dünyanın dört bir yanından 130.000’den fazla müdahale takımına ulaşım sağlandı

Teslim edilen kritik gereçler ortasında kışlık ceketler, battaniyeler, tuvaletler, hijyen gereçleri, besin, itfaiye ekipmanları, jeneratörler, çadırlar, su dağıtım rampaları, el fenerleri, uyku tulumları ve tıbbi materyaller yer aldı.

Diğer yandan, Airlink, havacılık bölümünün krizlere nasıl reaksiyon verdiğine dair hoş bir örnek sunuyor. Airlink, İnsani felaket vakitlerinde bağışlanan havayolu kaynaklarını ve STK muhtaçlıklarını koordine eden kar gayesi gütmeyen bir kuruluş. STK ve havayolu ortaklarıyla birlikte çalışan Airlink, 300 tonluk ek bir boru çizgisi ile 1.000 tonluk yardım materyalinin etkilenen bölgeye taşınmasını koordine etti.

Şehirlerin ve altyapının dayanıklılığı, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Maksatlarının (sırasıyla SDG 9 ve 11) temel bileşenleri. Bu, hava nakliyatının rolünün hem kendi başına değerli bir altyapı bileşeni hem de topluluklar için hayati bir hayat çizgisi olduğu kriz vakitlerinde test edilir.

Walsh, bu hususta ise şunları söyledi: “Havayolları her gün insanları, kültürleri, işletmeleri ve ekonomileri birbirine bağlayarak insanlığa muazzam bir müspet katkı sağlıyor. Bu, ekonomik büyümeyi ve toplumsal gelişmeyi teşvik ediyor. Afet meydana geldiğinde, bu ilişkiler daha da kritik hale geliyor. Bunu akılda tutarak, havacılığın her zamankinden daha inançlı, emniyetli, muteber ve sürdürülebilir hale gelerek bu rolü yerine getirebilmesini sağlamak için tüm paydaşlarımızı bize katılmaya davet ediyoruz. Havayolları inanılmaz bir dayanışma göstererek dünyanın dört bir yanındaki etkilenen topluluklara hayati gereç ve yardım sağladı. Krizler sırasında, hayatları birlikte tekrar inşa etmeye çabalayarak umut, rahatlama ve yardım getiriyoruz. Bu türlü bir fark yaratan bir kesimin modülü olmaktan gurur duyuyorum” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir