Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hava Kargoculuğu Mart Ayında Orta Düzeyde Düşüş Yaşadı

Hava Kargoculuğu Mart Ayında Orta Düzeyde Düşüş Yaşadı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Uluslararası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA), Mart 2023 global hava kargo pazarları için nazaran devam eden düşüşü gösteren bilgileri yayınladı. Bu düşüş eğilimi 2022’nin Mart ayında başlamıştı. 

Hava kargoculuğunda, kargo ton-kilometre (CTK’ler) cinsinden ölçülen global talep, Mart 2022’ye kıyasla %7,7 düştü (uluslararası operasyonlar için -%8,1). Bu, bir evvelki Şubat performansına (-%9,4) nazaran hafif bir düzgünleşme ve Ocak ve Aralık aylarında görülen yıllık düşüş oranının yarısıydı (sırasıyla -%16,8 ve -%15,6).

Bu noktada, bunun bir güzelleşme eğiliminin potansiyel olarak mütevazı bir başlangıcı mı yoksa piyasadaki gelgitlerin bir yansıması mı olduğu ise şimdi açık değil. Bundan bağımsız olarak Mart ayı performansı, COVID öncesi düzeylere (% -8,1) kıyasla tekrar negatif bölgeye kaydı.

Kapasite (mevcut kargo ton-kilometre, ACTK olarak ölçülen) Mart 2022’ye kıyasla %9,9 arttı. ACTK’lardaki güçlü artış, işin yolcu tarafının toparlanmaya devam ettiğini de gösteriyor. 

IATA’ya nazaran, çalışma ortamındaki çeşitli faktörlere dikkat edilmeli:

– Rekor seviyede düşük işsizlik oranlarına karşın, global iktisat, sıkılaşan global finansal şartlar, yüksek global borç düzeyleri ve Ukrayna’daki savaşla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere tedarik zinciri problemleri üzere faktörlerin birleşimi nedeniyle yavaşlamaya devam ediyor.

– Zayıflayan global ticarete paralel olarak, global seviyede yeni ihracat siparişleri için Satın Alma Müdürü Endeksleri (PMI’ler) Mart ayı prestijiyle tam bir yıl boyunca 50-kritik çizgisinin altında kaldı. Çin’de PMI, Şubat ayında gözlemlenen hafif bir güzelleşmenin akabinde Mart ayında 50 düzeyinin altına geriledi.

– Tedarikçi teslimat müddetleri için PMI, hava kargo üzerinde olumsuz bir tesire sahip olma eğiliminde olan yüksek stok düzeylerine işaret ediyor.

– Şubat ayında global mal ticareti %2,6 azaldı; bu, evvelki aya nazaran -%1,0’den daha süratli bir düşüş oranıydı.

IATA Genel Yöneticisi Willie Walsh şunları söyledi: ”Hava kargo dalgalı bir birinci çeyrek geçirdi. Şubat ayında genel talep, COVID-19 öncesi düzeylerin altına geriledi ve hava kargo talebinin temel itici güçlerine ait göstergelerin birçok zayıf yahut zayıflıyor. Ticaret ortamı güç olsa da kimi uygun haberler var. Havayolları, yüksek kalan randımanlar ve harikulâde yüksek düzeylerden ılımlılaşan yakıt fiyatları ile oynaklıkla başa çıkmak için yardım alıyor. Geleceğe baktığımızda, G7 ülkelerinde enflasyonun düşmesiyle birlikte siyaset yapıcıların ekonomiyi soğutma tedbirlerini gevşetmesi ve bunun talebi canlandırması bekleniyor.”

Mart Bölgesel Performansları

Asya Pasifik

Asya-Pasifik havayolları, hava kargo hacimlerinin 2023 yılının Mart ayında 2022 yılının birebir ayına nazaran %7,3 azaldığını gördü. Bu, Şubat ayına kıyasla performansta hafif bir düşüş (%-5,4) oldu. Talepteki düşüş, Çin’in Ocak ayında tekrar açılmasının akabinde bölgedeki hava kargo trafiğinin şimdi istikrar kazanmadığını gösteriyor. Bölgedeki kullanılabilir kapasite Mart 2022’ye kıyasla %23,6 arttı.

Kuzey Amerika

Kuzey Amerika taşıyıcıları, 2023 yılının Mart ayında kargo hacimlerinde 2022’nin birebir ayına nazaran %9,4’lük düşüşle tüm bölgeler ortasında en zayıf performansı bildirdi. Bu, Şubat ayına nazaran performansta bir düşüş oldu (%-10,3). Kuzey Amerika ve Avrupa ortasındaki transatlantik rota, Mart ayı boyunca artan bir süratle düşen trafik gördü. Kapasite Mart 2022’ye nazaran %0,4 arttı.

Avrupa

Avrupalı taşıyıcılar, Mart ayında bir evvelki aya nazaran talepte en değerli gelişmeyi gördü. Bölgedeki havayollarının hava kargo hacimleri 2023 Mart’ta 2022’nin tıpkı ayına nazaran %7,8 azaldı. Bu, Şubat ayına kıyasla performansta bir düzgünleşme oldu (%-15,9). Bölgedeki havayolları, Ukrayna’daki savaştan etkilenmeye devam ediyor. Kapasite Mart 2023’te Mart 2022’ye kıyasla %8,8 arttı.

Ortadoğu

Orta Doğulu taşıyıcılar, Mart 2023’te kargo hacimlerinde yıllık %5,5’lik bir düşüş yaşadı. Bu birebir vakitte bir evvelki ayki düşüşe (%-7,1) nazaran bir düzgünleşme oldu. Orta Doğu-Avrupa rotalarına olan talep son aylarda artış eğilimi gösteriyor. Kapasite Mart 2022’ye nazaran %9,7 arttı.

Latin Amerika

Latin Amerika taşıyıcıları, bir evvelki aya nazaran performanslarında düşüş bildirmelerine karşın, Mart ayında tüm bölgeler ortasında en güçlü performansı sergiledi. Bölgedeki taşıyıcılar, Mart 2023’te kargo hacimlerinde Mart 2022’ye kıyasla %5,3 düşüş bildirdi. Bu, %2,9 düşüş görülen Şubat ayına kıyasla performansta bir düşüş oldu. Mart ayında kapasite, 2022’nin tıpkı ayına nazaran %12,9 arttı.

Afrika

Afrika havayolları, Mart 2023’te kargo hacimlerinin Mart 2022’ye nazaran %6,2 azaldığını gördü. Bu, bir evvelki aya nazaran performansta bir düzgünleşme oldu (%-7,4). Bilhassa, Afrika’dan Asya’ya giden rotalarda, Mart ayında kargo talebinde kıymetli bir artış yaşandı. Kapasite, Mart 2022 düzeylerinin %4,1 altındaydı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir