Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hastayken maske takmak şart!

Hastayken maske takmak şart!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0
Hastayken maske takmak şart!

Öksüren ve hapşıranlar kapalı alanlarda cerrahi maske takmalı

Hastayken maske takmanın, topluma karşı sorumluluk taşımak ve diğerlerini korumak manasına geldiğini lisana getiren uzmanlar, üst teneffüs yolu enfeksiyonları yahut bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemenin toplum sıhhatini korumak için değerli olduğunu vurguluyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Üst teneffüs yolu enfeksiyonu olan hastalar belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır. Bu müddet içinde diğerlerini hastalandırmaktan kaçınmak için maske takılmalı.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, hastayken maske takmanın neden gerektiğini anlattı.

Sonbahar ve kış aylarında üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğünü lisana getiren Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu viraldir ve damlacık yolu ile bulaşıyor. SARS-CoV-2 (yeni koronavirüs), influenza A ve influenza B, RSV, su çiçeği, invaziv meningokok ve pnömokok üzere virüsler damlacık yolu ile bulaşıyor. Hasta olan bireyler, konuşma, gülme, bağırma, aksırma, öksürme esnasında bu damlacıkların ortama dağılmasına neden oluyor. Bu virüslerin sağlam şahısların ağız, göz, burun mukozalarına bulaşması ve yeni enfeksiyonları önlemenin tek yolu hasta bireylerin maske takmasıdır.” dedi.

Öksüren ve hapşıranlar kapalı alanlarda kesinlikle cerrahi maske takmalı

“Üst teneffüs yolu enfeksiyonu olan hastalar belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır. Bu müddet içinde diğerlerini hastalandırmaktan kaçınmak için maske takılmalı.” diyen Dr. Dilek Leyla Mamçu, öksüren ve hapşıran bireylerin etraflarına hastalık bulaştırmamaları için bilhassa toplu taşıma araçları, okullar, ofisler, bekleme salonları üzere kapalı alanlarda kesinlikle cerrahi maske takmaları gerektiğini söyledi.

Hasta olmayan şahısların ve sıhhat çalışanlarının bu belirtileri olan bireylerin yanına girerken de cerrahi maske takmaları teklifinde bulunan Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Cerrahi maske ıslandıkça değiştirilmeli, değiştirildikten sonra eller kesinlikle yıkanmalı. Maske dışında; uygun biçimde ortamların havalandırılması, toplumsal aralık kurallarına uyulması ve hasta olanların işe ya da okula gitmemesi bulaşmayı önleyecek en değerli tedbirdir. Maskeyi bilhassa yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, gebeler üzere risk kümesinde olanlar takmalı.” halinde konuştu.

Yeni varyanta karşı güncellenmiş aşı yok

Koronavirüs açısından Türkiye’de şu anda yeni varyanta karşı güncellenmiş aşı olmadığını da tabir eden Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Ancak çalışmalar, kronik hastalıkları olanlar, bağışıklığı baskılananlar ve 65 yaş üstü bireyler için mevcut koronavirüs aşısının kısmen gözetici olabileceğini belirtiyor. Sıhhat Bakanlığı tarafından önceliklendirilen kümelerin Ekim-Kasım aylarında grip aşısı olmaları da öneriliyor.” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir