GÜSOD Başkanı Turgay ŞAHAN: Sektör başlıkları belirlenerek, önemli bazı alanlarla ihtisaslaşma eğitimleri verilmeli

GÜSOD Lideri Turgay ŞAHAN: 

Sektör başlıkları belirlenerek, kıymetli kimi alanlarla ihtisaslaşma eğitimleri verilmeli

 

Özel güvenlik vazifelilerinin, hizmet verdiği kesim özelinde ihtisaslaşması gerektiğini vurgulayan Güvenlik Servisleri Tertip Derneği (GÜSOD) Lideri Turgay ŞAHAN, alan eğitimleri konusunda öncelikli olarak bölüm başlıklarının belirlenerek değerli kimi alanlarda ihtisaslaşma eğitimleri verilmesi gerektiğini söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından “Özel Güvenlik Eğitimlerini Geliştirme ve Alan/Branş Eğitimleri Projesi” (ÖZGE Projesi) başlatıldığını ve 8-12 Kasım’da Antalya’da çalıştay gerçekleştirileceğini bildiren ŞAHAN, bu husustaki çalışmaların değerli olduğunu vurguladı. Alan eğitimlerinin başka bir yetkinlik ve kıymet kazandırdığını söz eden ŞAHAN, “GÜSOD olarak, uzun müddettir alan eğitimleri konusunu hayata geçmiş üzere uyguluyoruz. Derneğimiz bünyesinde yer alan tüm güvenlik şirketleri, istihdam ettikleri işçiye, çalışma alanları doğrultusunda eğitimler veriyor. Kesime baktığımızda bu eğitimlerin ne kadar yararlı olduğunu ve nasıl fark yarattığını görüyoruz. Alan eğitimleriyle ihtisaslaşan özel güvenlik vazifelilerinin, yüzde 63 daha yanlışsız müdahalede bulunduğunu ölçümledik. GÜSOD olarak, verilen hizmet kalitesini yüzde 30’un üzerinde artırırken, özel güvenlik bölümüne de katkı sağlıyoruz” dedi.

 

Özel güvenlik kesimi her geçen gün süratle büyüyor ve değeri de giderek artıyor. Bölümün en esaslı ve önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Güvenlik Servisleri Tertip Derneği (GÜSOD), güvenlik gereksiniminin çeşitlenmesi nedeniyle özel güvenlik vazifelilerinin daha fazla uzmanlık ve ihtisaslaşmaya muhtaçlığı olduğunu belirtti. Alan eğitimleri ile dalın genel kalitesinin artacağını ve müşteri memnuniyetinin yükseleceğini tabir eden GÜSOD Lideri Turgay ŞAHAN, bilhassa turizm, eğitim, sıhhat, hudut kapıları, entegre hizmetlerinin yürütülmesi ve başka dallarda vazife yapacak özel güvenlik vazifelilerinin muhtaçlıklarının, standart eğitimlerin ötesine geçtiğini bildirdi.

 

Özel güvenlik vazifelisi olmak isteyenlerin temel ve yenileme eğitimleri alarak hizmet vermeye başladıklarını söz eden GÜSOD Lideri ŞAHAN, “Bütün özel güvenlik vazifelileri 5188 sayılı yasanın getirdiği temel ve yenileme eğitimlerini alıyorlar. Fakat bu temel eğitimler, bazen ihtisas uygulaması yahut işin özelliğinden ötürü farklı yetkinlikler gerektirdiği için kâfi olamayabiliyor. Örneğin  beş yıldızlı ve üstü otellerin ihtiyaçları farklı. Havalimanlarında milletlerarası kuralların geçerliliği kelam konusu. Havacılık kesiminin gereklilikleri, 5188 sayılı yasa içerisinde yalnızca temel olarak veriliyor lakin havalimanlarındaki uygulamalar epey farklı. Ayrıyeten, 5188 sayılı yasa kapsamında verilen eğitimlerin içeriğinde hastanelerde kullanılan mavi, beyaz, sarı kod üzere çok değerli olan bilgilerle ilgili eğitimler verilmiyor. Bu nedenle de hastanelerde misyon yapacak özel güvenlik vazifelileri, ek eğitim almak zorunda. Şu anda bu gereksinim, derneğimizi üyesi olan özel güvenlik şirketlerinin yaptığı halde ek eğitimlerle gideriliyor” diye konuştu.

 

“VERDİĞİMİZ EĞİTİMLERLE FARK YARATMAYI AMAÇLIYORUZ”

Özel güvenlik kelam konusu olduğunda hizmet verilen alan yelpazesinin epey geniş olduğunu söyleyen ŞAHAN, bu bahiste hassas olduklarını ve segmente nazaran işçi yönlendirmesi yaptıklarını söz etti. GÜSOD üyesi tüm güvenlik şirketlerinin, kendi içlerinde istihdam sağladıkları özel güvenlik görevlilerine hem yüz yüze hem de online eğitimler verdiklerini açıklayan ŞAHAN, “Derneğimiz bünyesindeki tüm güvenlik şirketleri, bu eğitimleri verebilmek için ek yatırımlar ve tertipler yapıyor. Bu yatırımlar hem özel güvenlik şirketlerimize katkı sağlıyor hem de hizmet verdiğimiz müşterilerimize de ayrıcalıklı hizmet sunabiliyoruz. Kamu da artık bu alan eğitimlerinin dallar ve kendileri tarafından ortaya konacak prensip ve tekniklerle uygulanmasını istiyor. Fakat bizim avantajımız, rastgele bir mecburilik olmamasına karşın bu alan eğitimlerini farkındalık yaratmak ve profesyonel bir hizmet vermek emeliyle uyguluyoruz. Bizim şu an hayata geçirdiğimiz hizmetler, umuyoruz ki bir motivasyon kaynağı olur. Alan eğitimleri muhakkak gerekli ve çok kıymetli. Bunun şuurunda olduğumuz için de uzun müddettir kendi imkânlarımızda uyguladığımız ek eğitimlerin, artık kamu otoriteleri tarafından bir standarda oturtulacak olması ve ÖZGE Projesi ile bu bahse ayrıcalık tanınması, bizim içinde epeyce kıymetli bir gelişme. Bugün kendi bünyemizde verdiğimiz eğitimlerin sonucunda, ihtisaslaşma eğitimlerini alan özel güvenlik vazifelilerinin yüzde 63 daha gerçek müdahalede bulunduklarını fark ettik. Böylelikle GÜSOD olarak, özel güvenlik bölümünün hizmet kalitesini artırırken yüzde 30 oranında daha düzgün bir hizmet sunma imkanı sağlıyoruz” dedi. 

 

Dünyada da bununla ilgili örnekler olduğunu söyleyen GÜSOD Lideri ŞAHAN, “20 yıldır üyesi olduğumuz COESS’de alan eğitimlerini destekliyor ve kendilerine üye şirketlerin bu mevzuya tartı vererek farkındalık yaratması gerektiğini vurguluyor. AB’de üye ya da aday ülkelerin muhtaçlıklar dâhilinde faydalanabileceği TAIEX isminde bir program bulunuyor. Bu programla ek fon sağlanarak, başvuran şirkete katkı sunuluyor. Türkiye, şu anda aday ülke statüsünde olduğu için, biz de bu fondan yararlanabiliyoruz. Şu ana kadar alan eğitimleri muhtaçlıkları ek maliyet oluşturmasına karşın şirketlerimiz tarafından karşılanıyordu” diye konuştu. 

 

“ÖZEL GÜVENLİK VAZİFELİLERİ FARKLI BAHİSLERDE DA UZAKTAN EĞİTİMLE DESTEKLENMELİ”

Özel güvenlik vazifelilerinin daha fazla uzmanlaşmaları için yalnızca proje özelindeki eğitimlerle değil farklı mevzularda da uzaktan eğitimle desteklenmesi gerektiğini ifaden eden ŞAHAN, “Alan eğitimleri yadsınmaması gereken bir mevzu. Dalımızın kendi özelinde bir hassasiyeti var fakat sektörel bazda baktığımızda işimizi daha ayrıntılı ve kaliteli yapmamızı sağlıyor. Bu manada kesime özel çalışmalar yürütüyoruz. GÜSOD olarak en az 11 alanda ihtisaslaşma eğitimleri verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. ŞAHAN bu alanları şöyle sıraladı:

 • Alarm izleme merkezi güvenliği
 • Spor tesisleri ve stadyum güvenliği
 • Okul, yerleşke güvenliği
 • Hastane ve sıhhat tesisleri güvenliği
 • Raylı sistem ulaşım güvenliği
 • Kritik tesisler güç santral ve barajların güvenliği
 • Hava alanı güvenliği
 • Deniz liman güvenliği
 • Para ve değerli eşya nakli güvenliği
 • Perakende bölümü ve AVM güvenliği
 • Turizm otel güvenliği

 

ÖZGE PROJESİ YOLDA

Özel güvenlik vazifelilerinin eğitimlerinin, günün gelişen kurallarına uygun hale getirilmesi emeliyle; İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Eylül 2022 tarihli onayı ile “Özel Güvenlik Eğitimlerini Geliştirme ve Alan/Branş Eğitimleri Projesi” (ÖZGE Projesi) başlatıldı. Bu kapsamda YÖK Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı ortasında 1 Kasım 2022 tarihinde İş birliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, özel güvenlik vazifelilerinin eğitimlerinde kullanılacak; eğitim içerikleri, eğitici nitelikleri ve kullanılan eğitim malzemelerinde tekdüzeliğin ötesine geçerek çağdaş dünyanın güvenlik gereksinimine yanıt verebilecek donanıma sahip özel güvenlik ve müdafaa vazifelileri yetiştirmek amaçlanıyor. Ayrıyeten özel güvenlik vazifelilerinin aldığı temel, yenileme ve alan eğitimleri farklı ayrı tekrar yapılandırılarak, uygulamalı derslerin de bulunduğu yetkinlik temelli modüler eğitim uygulamasına geçiş hedefleniyor. Proje kapsamında kesime yönelik eğitimler düzenlemek gayesiyle Antalya’da Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Eğitim Merkezi açıldı. Daldan gelecek tüm alan eğitimi talebi hem yerinde hem de pilot vilayet olarak seçilen Antalya Bölge Başkanlığında bulunan eğitim merkezinden karşılanabilecek. Özel güvenlik vazifelisi eğitimlerinin yine yapılandırılması için 8-12 Kasım tarihlerinde Antalya’da “Özel Güvenlik Eğitimlerini Geliştirme ve Alan/Branş Eğitimleri Çalıştayı” gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*