Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Gürçeşme Çocuk Belediyesi Yerleşkesi açıldı

Gürçeşme Çocuk Belediyesi Yerleşkesi açıldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Çocuk Belediyesi ile birlikte Masal Meskeni, Çocuk Faaliyet Merkezi, İzmir95 Erken Çocukluk Ünitesi ve Meslek Fabrikası Kurs Merkezi’ni bünyesinde bulunduran Gürçeşme Çocuk Belediyesi Yerleşkesi’ni açtı. 67 dönüm alan içerisinde yer alan yerleşkenin açılışında konuşan Lider Soyer, “Ne keyifli ki bana Türkiye’nin Çocuk Belediyesi’ne sahip birinci çocukları İzmir’in çocukları oldu. Bugün, daima birlikte açtığımız yerleşkemiz size ilişkin. Burası sizin. Huzurunuzda bir sefer daha kelam veriyorum. Sizlerle birlikte, bu ülkeyi daha ileriye taşımak için canla, başla çalışacağım. Ben ebediyen yanınızdayım” dedi. 

 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer tarafından birincisi Seferihisar’da başlatılan Çocuk Belediyesi uygulaması yaygınlaşıyor. Çocuk Belediyesi ile birlikte içinde Masal Meskeni, Çocuk Faaliyet Merkezi, İzmir95 Erken Çocukluk Ünitesi ve Meslek Fabrikası Kurs Merkezi bulunan Gürçeşme Çocuk Belediyesi Yerleşkesi açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer konut sahipliğinde yapılan açılış merasimine İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı’nın yanı sıra belediye bürokratları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda çocuk ve ebeveyn katıldı.  Toplumsal imkânlara erişimi kısıtlı çocuklar ve annelerini atölye çalışmaları, ruhsal danışmanlık hizmeti ve meslek kursları ile desteklemek üzere hizmet verecek yerleşke ile bölgede fırsat eşitliğinin sağlanması hedefleniyor. Çocukları sanat, bilim ve tabiata yönlendiren renkli bir aktiflik programına sahip 67 dönüm alana heyeti merkez hem aileleri hem de çocukları keyifli edecek. 

 

Çocuklar tıpkı İzmir gibidir

Çok uzun vakittir hayalini kurdukları yerleşkeyi hizmete açmanın memnunluğu içerisinde olduklarının altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Çok emek verdi arkadaşlarım. Tamamını İzmir Büyükşehir Belediyesi işçisi gerçekleştirdi. İzmir’in 8500 yaşında bir demokrasi uygarlığı her vakit bana bir çocuğu anımsatıyor. Zira çocuklar, hiçbir farklılık gözetmeden bir ortada, ahenk içerisinde var olmanın iksirini keşfetmişlerdir. Yüreklerinde sürekli sevgiyi, adaleti, merhameti ve daima daha hoşunu arzulayan sonsuz bir umudu taşırlar. Hayatın bütün renkleri, faziletleri çocukların kalbinde filizlenir. Çocuklar savaşmaz. Çıkarı için bir diğerine kötülük etmez. Ordular kurmaz. Kendi yarattığı dünyanın hayhuyundan boğulup, ömrün gerçek sevinç kaynaklarıyla olan bağını asla yitirmez. Çocuklar, tabiata ziyan vermez. Tıpkı, İzmir gibi” dedi. 

 

İzmir Çocuk Belediyesi’ni kurarak, ihtilal yaptık

İzmir’e yesyeni bir demokrasi kalesi armağan ettiklerini söyleyen Lider Tunç Soyer, “Şehirlerimizin her köşesini; sokakları, caddeleri, meskenlerimizi ve parklarımızı… Bir kenti şehir yapan ne varsa tümünü çocuklarımızla paylaşıyoruz. Şu hayatta ne yapıyorsak aslında çocuklarımız için yapıyoruz. Dahası, çocuklarımızın kendi geleceklerini tanım ederken kelam haklarının olması gerektiğini biliyoruz. 2011 yılında bu eksikliği görerek, Seferihisar Belediye Başkanlığı vazifemi yaparken bir Çocuk Belediyesinin kurulmasına öncülük ettim. Böylece Türkiye’nin birinci ve tek Çocuk Belediyesi Seferihisar’da doğdu. Çocuk Belediyesi bir belediye lideri olarak bana eşsiz bir imkân verdi. Dünyayı bir çocuğun gözünden görebilmeyi mümkün kıldı. Bir park mı yapılacak? Yoksa bir okul, pazaryeri mi? Elbette uzmanların, karar vericilerin niyetleri kıymetli. Ancak bir tesisi, orayı kullanacak çocukların gözünden görmek en az sıkıntının teknik özellikleri kadar bedelli. Zira o park, o okul, o hayat alanı çocuklara ilişkin. Seferihisar Çocuk Belediyesi’nde, yalnızca çocuklar için değil, birebir vakitte çocuklarla birlikte icraat yapmanın anahtarını bulduk. İzmir Çocuk Belediyesi’ni kurarak, ihtilal niteliğindeki bu yapıyı tüm kenti kapsayacak halde genişlettik” formunda konuştu. 

 

Bugünün yöneticileri, bu kelam hakkını size tanımak zorundayız

Çocukların kanılarını, yollarını aydınlatan bir ışık olarak kabul ettiklerinin altını çizen Lider Soyer, “Daima yeterlilikten, ebediyen hoşluktan yana, herkes için adil ve eşit bir ömrü çocuklarımızın iştirakiyle geliştirdik. Bu demokrasi ağını daha da genişletmeye kararlıyız. Beş yılda elimizden geldiğince İzmir’i çocukların en az yetişkinler kadar kelam sahibi olduğu, örnek bir kent haline getirdik. Çocuklarımızın lokal idarede kelam sahibi olduğu Çocuk Belediyemizin kapısı, dileyen tüm çocuklarımıza açık. Bugün, çocuklarımızın tertemiz yüreklerinden, ışıl ışıl gözlerinden aldığımız ilhamla kentimize orijinal bir meydan kazandırıyoruz. Zira biz ‘en büyük eserini’ çocuklara ve gençliğe emanet eden Ulu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmiriyiz. Ben de bu tarihi günde çocuklarımıza seslenmek istiyorum. Sevgili evlatlarım. Siz çok kıymetlisiniz.  Gelecek omuzlarınızda yükseliyor. Sizlere âlâ, hoş ve adil bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalıştık. Yazık ki, yetersiz kaldığımız birçok bahis var. Ne kadar istesek de çözemediğimiz sorunlar var. Fakat biliyorum ki bu yerleşkenin çatısı altında, yalnızca kendiniz için değil, biz yetişkinler için de daha hoş bir dünyanın mimarı olacaksınız. Bizim çözemediğimiz sıkıntılara yenilikçi tahliller üreteceksiniz. Okullarınız şimdi bitmemiş olabilir. Yaşınız küçük olabilir. Bunların hiç kıymeti yok.  Gördüğünüz meseleleri çözmek için sakın beklemeyin. Siz bu toplumun saygın bir ferdisiniz.  Şimdi oy hakkınız olmasa dahi kelam hakkınız var.  Ve biz, bugünün yöneticileri, bu kelam hakkını size tanımak zorundayız. Üzerimize düşen bu büyük vazifesi sizleri yılda bir gün makam koltuklarında ağırlayarak yerine getiremeyiz” diye konuştu.

 

Ben sürekli yanınızdayım

Çocuklara seslenerek çok daha fazlasını hak ettiklerini söz eden Lider Soyer, “Merak ederek, sorarak, oynayarak, çalışarak, araştırarak, tasarlayarak, geleceğimizi inşa etmek için şimdiden harekete geçebilirsiniz. Ne keyifli ki bana Türkiye’nin Çocuk Belediyesine sahip birinci çocukları İzmir’in çocukları oldu. Bugün, daima birlikte açtığımız yerleşkemiz size ilişkin. Burası sizin. Burada iklim krizi ve yoksullukla gayret edeceğiz. Burada demokrasi ve adalet için çalışacağız. Huzurunuzda bir kere daha kelam veriyorum. Sizlerle birlikte, bu ülkeyi daha ileriye taşımak için canla, başla çalışacağım. Daima bir arada dünyamızı daha hoş, adil, huzur, barış ve memnunluk dolu bir gezegen yapacağız. Ben ebediyen yanınızdayım. Bu bedelli yapının hayat bulmasında emeği geçen yol arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sizleri çok seviyorum. Hepinizi tek tek gözlerinizden öpüyorum” formunda kaydetti. 

 

Bu tesiste birçok mutluluklara imza atacağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Belediyesi Kurul Lideri Ayşe Simla Yazıcıoğlu, “Bu yerleşkede kaç mutluluklara imza atacağız. Liderimiz Tunç Soyer bize çok hoş bir yerleşke ikram etti. Liderimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Açılışta Lider Soyer tek tek merkezleri gezip bilgi alırken, Gürçeşme Faaliyet Merkezi Çocuk Korosu ve Gürçeşme Masal Konutu Çocuk Korosu birbirinden renkli müzikleri seslendirdi. 

 

Gürçeşme Çocuk Belediyesi’nde neler yapılıyor?

Kentte yaşayan çocukları mahallî idare düzeneklerine dâhil eden İzmir Çocuk Belediyesi, çocukların faal yurttaşlık temeliyle mahallî idarede daha fazla kelam sahibi olabilmelerini amaçlıyor. 

36-60 ay aralığındaki çocukların gereksinim ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak fizikî, bilişsel, ruhsal ve toplumsal gelişimleri için uygun şartları sağlayan Masal Evi’nde, bayan ebeveynleri desteklemek emeliyle Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü ile işbirliğiyle meslek edindirme ve marifet kursları da veriliyor. 

Çocuk Faaliyet Merkezi’nde ise 7-14 yaş aralığındaki çocuklara fen, matematik, fotoğraf, Türkçe, İngilizce, el sanatları, yaratıcı drama, keman ve gitar derslerinin yanı sıra yetişkinlere yönelik çeşitli atölyeler, sosyokültürel etkinlikler düzenleniyor. Ayrıyeten, çocuklar ve ebeveynler için ruhsal danışmanlık, rehberlik hizmetleri ve seminerler sunuluyor. 

Hem 0-3 yaş ortası bebeklerin sağlıklı gelişimini hem de anneleri gebeliklerinden itibaren desteklemek emeliyle kentin farklı bölgelerinde programlarını yürüten İzmir95 Erken Çocukluk Ünitesi de bu yerleşkede yerini alıyor. 

Gürçeşme Çocuk Belediyesi ile ilgili detaylı bilgi 0232. 293 96 81 numaralı telefondan alınabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir