Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Güney Afrika mobilya ithalatında Türkiye’ye yöneldi

Güney Afrika mobilya ithalatında Türkiye’ye yöneldi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Pazarlarda Büyüme Stratejisi doğrultusunda Güney Afrika Mobilya ticaret heyetiyle kıymetli iş birliklerinin kapılarını araladı. 

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ali Fuat Gürle, “Birliğimizce Ticaret Bakanlığımız ve Pretorya Ticaret Müşavirliğimizin dayanakları ile 2-5 Ağustos tarihlerinde, Afrika kıtasının en büyük 3’üncü iktisadına sahip Güney Afrika Cumhuriyeti Johannesburg kentinde mobilya bölümüne yönelik Ticaret Heyeti tertibi gerçekleştirdik. Türkiye’nin 2020-2022 yılları ortasında (son 3 yılda) oturmaya mahsus mobilya faslında toplam ihracatı yaklaşık yüzde 40 artış göstermiştir. Son 3 yılda Güney Afrika’nın Türkiye’den Oturmaya Mahsus Mobilya faslında ithalatında ise yüzde 150 oranında artış meydana gelmiştir.” diye konuştu. 

 

Bürolarda Kullanılan Koltuk ve Aksam kesimlerinde yüzde 113, Aydınlatma aygıtları ve aksam modüllerinde yüzde 265 artış

 

Başkan Gürle, “Yine son üç yıla bakıldığında Türkiye’den Güney Afrika’ya yapılan ihracatta dişçilik ve berber koltuklarında yüzde 23, Ofislerde Kullanılan Koltuk ve Aksam modüllerinde yüzde 113, Aydınlatma aygıtları ve aksam kesimlerinde yüzde 265 artış meydana geldi. Yakaladığımız bu olumlu ivme oturmaya mahsus mobilyalarda ve ofis mobilyalarında Güney Afrika’ya ortalamanın çok üzerinde bir ihracat artışı olduğunu ve Güney Afrika’nın mobilya ithalatında Türkiye’ye yöneldiğini gösteriyor. Faaliyetlerimizle Güney Afrika pazarında istikrarlı bir formda büyümeyi planlıyoruz.” dedi.

 

150’ye yakın görüşme

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Hikmet Güngör, “2 Ağustos’ta kentin en kıymetli mobilya merkezi olan Kramerville bölgesi ziyaret edildi. 3 Ağustos’ta 18 Mobilya ihracatçısı firmamızdan 27 temsilcinin iştiraki ile b2b toplantıları düzenlendi. Toplam 30 adet Güney Afrikalı Mobilya firması ile 150’ye yakın görüşme yapıldı. Yapılan bu görüşmelerden ihracatçı firmalarımız epeyce şad kalmış, potansiyel firmalarla görüşmeler yapmıştır. 4 Ağustos günü Güney Afrika’nın en kıymetli mobilya fuarı Decorex Ziyaret edildi. Tıpkı vakitte 3 Ağustos günü toplantı gerçekleştirilemeyen firmalar ile kendi ofislerine ve showroomlarına gidilerek görüşmeler yapıldı. Kimi firmalarımız 3 Ağustos günü görüştükleri firmalara ziyaret gerçekleştirdiler.” dedi.

 

Hedef orta vadede 1 milyar dolar

 

Güngör, “Aynı vakitte Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası her vakit Türkiye ile iş birliğini arttırmaya yönelik faaliyetlerde bulunmaya hazır olduklarını beyan ettiler. Güney Afrika’ya düzenlediğimiz sektörel ticaret heyet tertibimiz çok verimli geçti ve katılan firmalardan çok olumlu geri dönüşler aldık. Mobilya kesimimiz için Güney Afrika potansiyel yeni bir pazar. Tertibe katılan firmalarımız bu görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok temas gerçekleştirdi. 2022 yılında Güney Afrika’ya yüzde 30 artışla 672 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik. Maksadımız bunu orta vadede 1 milyar dolara çıkarmak. Yapılan pazarlama ve bağlantı faaliyetleriyle ülkeler ve kesimler ortası bağlantılarımız daha da üstlere çıkacak ve ihracat gayelerimizi daha da yükselteceğiz. Firmalarımızın görüşmelerinin ihracata dönmesi için takviye vermeye ve yeni pazarlar bulmak için ticaret ve alım heyeti tertipleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.  

 

Bu görüşmelere Pretorya Ticaret Müşavirleri İlker Eralp ve Bengü Okur Erdoğan da eşlik etmiş, ayrıyeten iştirakçilere Güney Afrika pazarı hakkında bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti Sektörel Ticaret Heyeti’ne katılan firmalar;

 

ANANAS Mobilya Dekorasyon A.Ş.

BLUE CAPE Ltd Şti

BOFİGO KÜME A.Ş

DECOSIT Mobilya Ltd. Şti.

DEKORİSTER Mobilya  Ltd.Şti.

ENS Lamine Ahşap Ltd. Şti.

ERİNÖZ Bahçe Mobilyaları A.Ş.

GENTAŞ Dekoratif Yüzeyler  A.Ş.

GLOBALMOST Mobilya Ltd. Şti.

GÜRELER Mobilya Ltd. Şti.

KIRICIS Mobilya Ltd. Şti.

KONFOR Mobilya A.Ş.

MELTEM Bebek ve Genç Mobilyası A.Ş.

NERR Ofis Mob. A.Ş.

NİRON Küme Ltd. Şti.

OFİSBAZAAR Ltd. Şti.

SANDALYECİ Mobilya A.Ş.

VİZYON Ofis Ltd. Şti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir