Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Güneş Enerji Santrali 8 Ayda 4 Milyon 500 Bin TL’lik Elektrik Üretti

Güneş Enerji Santrali 8 Ayda 4 Milyon 500 Bin TL’lik Elektrik Üretti

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Pak güç üreterek karbon salınımını azaltmak maksadıyla 2021 yılında Güneş Güç Santrali’nin kapasitesini 3 katına çıkaran Karşıyaka Belediyesi, son 8 ayda 4 milyon 500 bin TL kıymetinde elektrik üretimi gerçekleştirdi.

 

Toplam 1.634 kWp güce sahip olan GES ile bu kapasiteye ulaşmış Türkiye’de birinci ve İzmir’de tek ilçe belediyesi olan Karşıyaka, hem tabiatın korunmasına hem de ülke iktisadına değerli katkılar sağlamaya devam ediyor. 

 

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN 4’TE 1’İNİ KARŞILIYOR

Başkan Dr. Cemil Tugay’ın vazifeye gelmesinin akabinde başlattığı çalışmalar sonucunda 2021 yılında Güneş Güç Santrali’nin kapasitesi toplam 1.634 kWp’e ulaştırıldı. Türkiye’de bir ilçe belediyesi bünyesinde bu kapasiteye sahip birinci GES olan tesis, 2022 yılında Karşıyaka Belediyesi’nin toplam elektrik tüketiminin yüzde 23’ünü, 2023 yılının 8 ayında yüzde 25’ini karşıladı. Yamanlar Dağı eteklerindeki santralde 2021 yılında 2 milyon 430 bin TL, 2022 yılında 4 milyon 460 bin TL, 2023 yılının birinci 8 ayında ise 4 milyon 500 bin TL kıymetinde elektrik üretilerek kuruma gelir sağlandı. 

 

KARBON SALINIMI DÜŞÜYOR, TABİAT KORUNUYOR

Güneş Güç Santrali’nde ürettiği güç ile 2022 yılında toplamda 1.116,25 tC02 salınımını engelleyerek etrafa değerli bir katkı sağlayan Karşıyaka Belediyesi, 2030 yılına kadar kapasite artışını sürdürerek kendi elektrik muhtaçlığının tamamı kadar güç üreten bir belediye haline gelmeyi hedefliyor.

 

BAŞKAN TUGAY: “GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ”

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay “Yaşadığımız periyot hepimizin çok ağır güce muhtaçlık duyduğumuz bir devir. Ancak bu enerjiyi üretme yollarımızın iklim krizini büyütmeyecek artırmayacak yollar olması lazım. Bu pak güç ya da sürdürülebilir sistemlerle güç üretimini gerektiriyor. Biz de kentimizde, Karşıyaka’da öncelikli olarak enerjiyi verimli kullanmak, mümkün olduğunca güç tüketimini düşürmek fakat birebir vakitte da güneş gücü, rüzgar gücü hatta jeotermal ile pak, yenilenebilir, sürdürülebilir güç üretmek için gayret gösteriyor, bunun için yatırımlar yapıyoruz” dedi. 

 

TEMİZ GÜCE TEŞVİK 

Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı’nı 1,5 yıl evvel revize ettiklerin belirten Lider Tugay, “2030 yılına kadar belediyenin tüm güç tüketimini güneş gücünden karşılayacak biçimde toplam 7 mW güce sahip bir güneş gücü santrali kurmak üzere planlarımızı yaptık. Bunları basamak evre gerçekleştireceğiz. Toplumun enerjiyi verimli kullanması ile ilgili olarak da yaptığımız pek çok eğitim bilgilendirme faaliyeti var. Vakit zaman paneller düzenliyoruz. Yeşil site – yeşil apartman konsepti ile ilgili bir karar aldık. Elektrik ve su tüketiminde belli oranlarda düşme sağlayan vatandaşlarımızın katı atık bedellerini onlara iade ediyoruz. Bunun üzere teşvik edici tekniklerle insanların enerjiyi daha verimli daha az kullanmaları için uğraş gösteriyoruz. Lakin birebir vakitte bir taraftan da kentimizde hem belediye hem de mümkünse öbür vatandaşlarımızın öncelikli olarak güneş gücünü kullanarak yenilenebilir güç üretim tekniklerine yönelmelerini sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir