Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Gömülü 20 yaş dişleri kist oluşumuna neden olabilir

Gömülü 20 yaş dişleri kist oluşumuna neden olabilir

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Uzmanlar büsbütün sürmüş ve uygun konumda olan 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek olmadığını belirtiyor. Fakat, yarı gömülü olan 20 yaş dişlerinde diş eti iltihabı üzere meseleler ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, “Bu durumda çene yüzünde abseler, yüzde şişlik, ağrı ve ağız açmada kısıtlılık üzere problemler ortaya çıkabilir ve çekilmesi gerekebilir.” dedi. Sorun olup olmadığının anlaşılması için radyografik kıymetlendirme gerektiğine vurgu yapan Altop, çekim kararının anatomik olarak hudutla bağı, kist oluşup oluşmadığı, etraf doku ve dişlere ziyanı üzere hususların değerlendirilmesinden sonra verilebileceğini söyledi.

Üsküdar Diş Hastanesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, 20 yaş dişlerinin çekilip çekilmemesi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Altop, bu tıp dişlerin asemptomatik olsa dahi etrafında kese oluşturabileceğini ve her olayın farklı bir değerlendirmeye gereksinim duyduğunu belirtti.

 

20 yaş dişlerinin çekilmesine her vakit gerek olmuyor

20 Yaş dişleri çenemizin en art kısmında yer alan dişler olduğunu hatırlatan Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop “En geç çıkan dişler oldukları için çene kavsinde sıklıkla yer bulamazlar. 20’li yaşlarda radyografi sonrası genel kıymetlendirme ile teşhis ve gerekirse müdahale planlanmalıdır.” dedi.

Hangi durumlarda 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek olmadığı konusunda bilgi veren Altop, “Ağızda büsbütün sürmüş 20 yaş dişleri; şayet kapanışta ise yani karşılığında diş varsa, düzgün durumda, etraf dokulara ziyan vermiyor ve sağlıklı ise çekilmesine gerek kalmaz.” açıklamasını yaptı.

 

Yarı gömülü 20 yaş dişlerinde bakteri tehlikesi

Gömülü ya da yarı gömülü 20 yaş dişlerinin çekim gerektirip gerektirmediği konusuna da değinen Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi M. Seda Altop, “Çene kemiği içerisinde yarı gömülü 20 yaş dişlerinde, üzerindeki diş eti ile diş ortasında bakteri birikimine bağlı diş eti iltihabı gelişebilir. Bu durumda çene yüz abseleri, yüzde şişlik, ağrı, ağız açmada kısıtlılığa neden olabilir ve çekilmesi gerekir.” dedi.

Tamamen çene kemiği içerisinde gömülü 20 yaş dişlerinin de sorun oluşturabileceğine dikkat çeken Altop, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Tamamen gömülü 20 yaş dişlerinde, asemptomatik olsa bile etrafındaki kese, kistlere dönüşebilir. Bu nedenle radyografik kıymetlendirme gerekir. Anatomik olarak sonla ilgisi, kist oluşup oluşmadığı, etraf doku ve dişlere ziyanı kıymetlendirilerek çekim kararı verilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir