Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Gereksiz antibiyotik kullanmanın 5 önemli zararı !

Gereksiz antibiyotik kullanmanın 5 önemli zararı !

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMANIN 5 DEĞERLİ ZARARI!

 

Çocuklarda bilhassa yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı üzere problemlerde anne babalar çabucak antibiyotiğe sarılabiliyor. Fakat dikkat! Ülkemizin antibiyotik kullanımında Avrupa ülkeleri ortasında en ön sırada yer aldığını meğer gereksiz antibiyotik kullanımının yarar yerine sıhhate ziyan verdiğini belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Duran “Örneğin; ateşin yükselmesi bakteriyel  değil viral ya da diğer bir nedenden kaynaklanıyorsa katiyetle işe yaramayacak, tersine gereksiz yere bedene çok önemli ziyanlar verebilecektir. Tekrar boğaz ağrısı ve öksürüğün de çok farklı sebepleri olabildiğinden tabip gerekli görmedikçe muhakkak kullanılmamalıdır. Biliyoruz ki viral enfeksiyonlar ve hatta yalnızca burun tıkanıklığı bile boğaz ağrısı yapabilmektedir ve tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur” diyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı kadar, antibiyotiğin saatlerine ve kullanım mühletlerine de ihtimam gösterilmesi gerektiğini belirten Dr. Oya Duran, tabibin tekliflerine uyulmasının kural olduğunu söylüyor. Dr. Oya Duran 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, gereksiz antibiyotik kullanımının bilimsel araştırmalarla kanıtlanan 5 ziyanını anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

 

 

Yararlı bakterileri öldürüyor!

 

Gereksiz antibiyotik kullanımı; besinlerin sindirilmesinden bağışıklık sisteminin düzenlenmesine, beyin sıhhatinden inflamasyonun önlenmesine dek değerli fonksiyonlar üstlenen bedenimizdeki faydalı bakterilerin ölmesine, ziyanlı bakterilerin artmasına yol açıyor. Ziyanlı bakterilerin artması ishal, karın ağrısı ve kusmadan çok önemli hastalıklara dek birçok ziyana neden olabiliyor. 

 

Obeziteye yol açabiliyor!

 

Yapılan bilimsel çalışmalar; gereksiz antibiyotik kullanımı ile obezitenin yaygınlaşması ortasındaki ilgiyi ortaya koyarken, astım, besin alerjileri, diyabet, bağışıklık sisteminin bozulması ve çölyak üzere birçok hastalığın artışıyla ilgisi de araştırılıyor. 

 

Karaciğer ve böbreklerde hasara yol açabiliyor!

 

Hayati ehemmiyete sahip organlarımız olan karaciğer ve böbreklerimiz de itinasız antibiyotik kullanımından büyük ziyan görüyor. Dr. Oya Duran gereksiz ve rastgele antibiyotik kullanımının karaciğerde ve böbreklerde çok önemli hasarlara yol açabildiğini vurgulayarak, karaciğerinde ya da böbreklerinde sorun olanların da kesinlikle tabibe bildirmesi, ilaç ve dozun ona nazaran ayarlanması gerektiğini söylüyor. 

 

 Antibiyotik direnci süratle artıyor!

 

Antibiyotik direnci; ilacın bakterileri öldürme ve yayılmasını tedbire tesirini kaybetmesi manasına geliyor. Araştırmalara nazaran; antibiyotik direnci nedeniyle enfeksiyon vefatları dünya genelinde katlanarak artıyor. 2050’li yıllarda dirençli enfeksiyonlar yüzünden ölümlerin milyonlarla tabir edileceği öngörülüyor.

 

Ciddi alerjik tepkilere yol açıyor!

 

Gereksiz antibiyotik kullanımı alerjik hastalıkların da yaygınlaşmasına neden oluyor. Dr. Oya Duran bilinçsizce kullanılan antibiyotiklerin, kolay cilt döküntüsünden kalp atışlarında hızlanmaya, anaflatik şok denilen, teneffüsü etkileyen ve şuur kaybına neden olan, hayati risk yaratan çok önemli sıkıntılara yol açabildiğini söylüyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir