Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Gençler, nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın!

Gençler, nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Elektronik sigaraların pazarlamasının, gençleri amaç aldığı ve bu aygıtların zararsız olduğu yahut klâsik sigaralara kıyasla daha az ziyanlı olduğu algısının yaratıldığını tabir eden uzmanlar, elektronik sigaraların, farklı tatlar ve kokular sunduğunu bunun da gençlerin ilgisini çekerek kullanımını teşvik edebildiğini söylüyor.

“Gençler, nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın oldukları için bu aygıtları kullanmaya başlayabiliyorlar.” diyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, uzun vadeli e-sigara kullanımının akciğer sönmesi üzere ileri seviye akciğer hastalıklarını ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, ciğerlerin sönmesi ve mevte bile neden olan elektronik sigaranın neden sıhhate ziyanlı olduğunu anlattı.

Elektronik sigara kullanımının sıhhat üzerindeki potansiyel ziyanları ne?

Elektronik sigara ya da “e-sigara” olarak da isimlendirilen aygıtların buharlaştırıcı (atomizer) ismi verilen bir aygıt aracılığıyla nikotin ve başka kimyasalları içeren sıvıyı (e-sıvı) ısıtarak buharlaştırdığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, elektronik sigara kullanımının sıhhat üzerindeki potansiyel ziyanları ve neden gençler tarafından tercih edildiği bahislerinde birçok faktör bulunduğunu söyledi.

Sağlık risklerine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, kimyasal içeriğin çoklukla nikotin, propilen glikol, gliserin ve çeşitli tatlandırıcılar üzere kimyasallar içerdiğini, bu kimyasalların kimilerinin, teneffüs yolu hastalıklarına, kalp hastalıklarına ve kansere neden olabilecek potansiyel tehlikeler taşıyabildiğini vurguladı.

Kimyasal maruziyet, sıhhati olumsuz etkileyebiliyor

Nikotin bağımlılığına da dikkati çeken Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, “Elektronik sigaralar, nikotin içerir ve bu da bağımlılık yapabilir. Gençler, nikotin bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın oldukları için bu aygıtları kullanmaya başlayabiliyorlar. E-sigaraların buharlaştırdığı kimyasallar, akciğerlerde tahrişe, inflamasyona ve teneffüs yolu sorunlarına neden olabiliyor. E-sigara kullanımıyla bağlantılı olan kimyasal maruziyet, sıhhati olumsuz etkileyebiliyor ve birtakım durumlarda akciğer hastalıklarına yol açabiliyor.” dedi.

Gençler neden elektronik sigara kullanmayı tercih ediyor?

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, elektronik sigaraların pazarlamasının, gençleri amaç aldığı ve bu aygıtların zararsız olduğu yahut klâsik sigaralara kıyasla daha az ziyanlı olduğu algısının yaratıldığını kaydederek, “Elektronik sigaralar, farklı tatlar ve kokular sunuyor. Bu özellik, gençlerin ilgisini çekebiliyor ve kullanımını teşvik edebiliyor. Arkadaş kümelerinde e-sigara kullanımının yaygınlaşması da gençler ortasında popülerlik kazanmasına yol açabiliyor.” diye bilgi verdi.

Uzun vadeli elektronik sigara kullanımı ve akciğer sönmesi…

Uzun vadeli e-sigara kullanımının, teneffüs yolu sorunlarına, bilhassa de kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) yol açabileceğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, “Pnömotoraks, halk ortasında bilinen ismiyle akciğer sönmesi, ileri seviye akciğer hastalıklarında ortaya çıkabilir. Nikotin, kalp atış suratını artırabilir ve kan basıncını yükseltebilir, bu da kalp hastalığı riskini artırabilir. Uzun periyodik kullanım, nikotin bağımlılığına yol açabilir ve toplumsal etkileşimleri olumsuz etkileyebilir.” dedi.

Elektronik sigara kullanımından kaynaklanan sıhhat sıkıntılarının, çoklukla tıbbi bir profesyonelin nezaretinde tedavi edildiğini söz eden Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, “Tedavi, nikotin bağımlılığını azaltmaya yönelik farmakolojik ve davranışsal yaklaşımları içerebilir. Teneffüs yolu sorunları üzere fizikî sıhhat sıkıntıları için, uygun tedavi ve idare planları belirlenir.” diye kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir