Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Gelişen dünya koşulları, yeni yaşam ve çalışma ortamı baş dönmesini tetikliyor

Gelişen dünya koşulları, yeni yaşam ve çalışma ortamı baş dönmesini tetikliyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Her geçen gün hayata daha çok dahil olan yeni ömür ve çalışma şartları, yıkıcı süratiyle sıhhati da tehdit ediyor.

Pandemiyle birlikte artan çalışma saatlerinin yanı sıra ağır ömür şartları, vertigoyu tetikliyor. Memleketler arası Vestibüler Derneği, Dünya Vertigo Farkındalık Haftası’nda “Vertigoya Taraf Ver” diyerek, baş dönmesi yapan hastalıkların önceliklerinin nasıl değiştiğine dikkat çekiyor.  Uluslararası Vestibüler Derneği Lideri Prof. Dr. Nuri Özgirgin, Uzun çalışma saatleri, ağır teknoloji kullanımı, gerilim ve uykusuzluğun tetiklediği vertigo, hayat kalitesini düşürüyor” diyor.

Denge sorunu ve baş dönmesi şikayetiyle ortaya çıkan vertigo, kişinin hayat kalitesini yüzde 80 oranında düşürüyor. Memleketler arası Vestibüler Derneği, Dünya Vertigo Farkındalık Haftası’nda “Vertigo’ya Taraf Ver” parolasıyla hastalığa dikkat çekiyor.

Vertigo şikâyeti, işten ayrılmaya sebep olabiliyor

Uluslararası Vestibüler Derneği Lideri Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Uzun çalışma saatleri, gerilim ve uykusuzluk Vertigoyu tetikleyen ögeler ortasında yer alıyor. Vertigo çalışanların randımanlarını de düşürüyor, hatta işlerinden ayrılmalarına sebep oluyor. Bir çalışmaya nazaran vertigosu olan şahısların yüzde 70’i iş yüklerini azaltırken, yüzde 63’ten fazlası birtakım günler çalışamıyor, yüzde altısı ise işlerinden ayrılıyor” dedi.

İlerleyen yaşta risk yükseliyor

Vertigonun her yaşta görülebildiğini, lakin vestibüler istikrar sistemi hücrelerinin yaşa bağlı yıpranmasının dengesizlik sorunu yarattığını vurgulayan Prof. Dr. Nuri Özgirgin şöyle devam etti: “65 yaş üzerindeki bireylerin yüzde 20’si istikrar problemlerinden, 80 yaş üstü nüfusun ise yüzde 85’i dengesizlikten şikâyet ediyor. Yaşa bağlı iç kulak istikrar hücrelerinde dejenerasyon meydana geliyor. Bu kümedeki şahısların tedavilerinde vestibüler rehabilitasyon tedavi yaklaşımı olarak ön plana çıkıyor. İlerleyen yaştaki insanların yürümesini desteklerken, düşmelere karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.”

Doğru teşhis ile tedavi mümkün

Yaşam kalitesini önemli halde düşüren bu hastalık bulgusunun hakikat teşhis ile tedavi edilebildiğini belirten Memleketler arası Vestibüler Derneği Lideri Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Toplumu bu düzeyde etkileyen vertigo ile ilgili Memleketler arası Vestibüler Derneği olarak başlattığımız farkındalık kampanyasıyla kamuyu bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Dünya ülkelerinden bilim insanlarının iştirakiyle kurulan derneğimiz çatısı altında doktorların birikimlerine katkı sağlarken, bu bahse dikkat çekmeyi hedefliyoruz” tabirini kullandı.

Vertigo ile ilgili öne çıkan notlar:

 • Tıpta en sık karşılaşılan şikayetler ortasında yer alan baş dönmesi, genel nüfusu yüzde 20-30 oranında etkiliyor. Bayanlarda ise baş dönmesi, erkeklere nazaran 1,5 kat fazla görülüyor. 
 • Pandemi de vertigo semptomlarını tetikledi. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen araştırmalarda dünya nüfusunun yüzde 10’unda vertigo semptomlarının görüldüğü tabir ediliyor. Dünya ile benzeri bir sıklıkta rastlanan bu bulgulardan yola çıkarak, Türkiye’de de yaklaşık 8 milyon bireyde vertigo görüldüğü söylenebilir.
 • Kafein, sigara, alkol, gerilim, tuz tüketimi üzere faktörler, vertigo tetikleyicileri olarak bilinir. 
 • Vertigo, toplumsallaşma noktasında da kişinin hayatını sonlar. Öngörülemeyen vertigo nöbetleri sebebiyle şahıslar araç kullanma üzere aktiviteleri bırakırken, çalışma kapasitesini de tesirler.
 • Vertigosu olan şahısların, mevzulara konsantre olmak ya da hatırlamak noktasında “ciddi zorluk yaşama” mümkünlüğü, vertigosu olmayanlara nazaran 8 kat fazladır.
 • Baş dönmesiyle birlikte migren de vakit zaman görülebilir. Migren, erkeklere nazaran bayanlarda 5 kat daha sık görülüyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir