Gelecek Varlık’tan, ilk 9 ayda 504,5 milyon TL kâr

Gelecek Varlık İdaresi, 2023’ün üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran, Gelecek Varlık toplam tahsilatını, bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 132,1 artırarak 1 milyar 833 milyon TL düzeyine taşıdı. Üçüncü çeyrekte finansal istikrarını sağlamlaştırarak yoluna devam eden şirket, bankacılık kesiminin 1 milyar 174 milyon TL’lik tahsili gecikmiş alacağını devraldı. Şirketin bu süreçteki net kârı ise 504,5 milyon TL oldu. Toplam yatırım fiyatını 2,9 milyar TL’ye ulaştıran Gelecek Varlık’ın Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, “Bu güçlü performansımızla yıl sonu amaçlarımıza bir adım daha yaklaştık. 2023’ün son çeyreğinde de yatırımlarımızla şirketimizin istikrarlı büyüme ivmesini sürdürmeye odaklanacağız” dedi.

Varlık idaresi kesiminin başkan şirketi Gelecek Varlık İdaresi, 2023’ün üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Üçüncü çeyrekte, bankacılık kesiminin 1 milyar 174 milyon TL fiyatındaki tahsili gecikmiş alacağını devralan Gelecek Varlık’ın satın aldığı toplam anapara alacağı 22 milyar TL’ye, toplam yatırım fiyatı ise 2,9 milyar TL’ye yükseldi. 

Şirket, toplam tahsilatını bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 132,1 artışla 1 milyar 833 milyon TL’ye, özkaynaklarını ise 1 milyar 297 milyon TL’nin üzerine taşıdı. FAVÖK’ü geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 135,9 artışla 1 milyar 186,2 milyon TL’ye çıkan Gelecek Varlık, bu periyottaki net kârını ise yüzde 64 oranında artırarak 504,5 milyon TL’ye ulaştırdı.

 

“Yatırımcılarımızdan aldığımız takviyeyle büyümeyi sürdüreceğiz”

Gelecek Varlık İdaresi Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, üçüncü çeyrek sonuçlarına ait yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Üçüncü çeyrekte, yılın birinci iki çeyreğinde olduğu üzere güçlü performansımızı sürdürdük. Önümüzdeki devirde bankaların tahsili gecikmiş alacak satışlarının yükselme trendinde olacağını öngörüyor, Gelecek Varlık olarak büyüme stratejilerimizi bu trendleri titiz bir halde tahlil ederek oluşturuyoruz. Bu çeyrekte de elde ettiğimiz güçlü performansımızla yıl sonu amaçlarımıza bir adım daha yaklaştık. 2023’ün son çeyreğinde de yatırımcılarımızdan aldığımız takviyeyle şirketimizin istikrarlı büyüme ivmesini sürdürmeye odaklanacağız.”

 

Gelecek Varlık hakkında: 

Gelecek Varlık başta bankalar olmak üzere finans kesiminin gecikmiş alacaklarını satın alarak kurumların hem bilançosunun temizlenmesine, hem de borçların yine yapılandırılmasına imkan sağlama gayesiyle 2005 yılında Fiba Kümesi iştiraki olarak kurulmuştur. PwC Türkiye tarafından hazırlanan kesim raporuna nazaran, Gelecek Varlık toplam yatırım meblağı, satın alınan anapara ve tahsilat büyüklüğü ile varlık idaresi dalında başkan pozisyondadır. Gelecek Varlık, bugüne kadar yaklaşık 650 bin gerçek/tüzel kişinin borçlarını sonlandırmış, gerçek ve hükmî şahıslardan 1,7 milyonun üzerinde kişinin borcuna tahlil üretme gayesiyle 2,9 milyar TL yatırım yapmıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*