Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Gelecek Etki Fonu’ndan OctaiPipe’ye üç milyon Sterlin yatırım

Gelecek Etki Fonu’ndan OctaiPipe’ye üç milyon Sterlin yatırım

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Vestel Ventures ve Tacirler Portföy İdaresi paydaşlığıyla yönetilen Gelecek Tesir Fonu, birinci yurtdışı yatırımını İngiltere merkezli OctaiPipe’ye yaptı.

Endüstriyel IoT için uçtan uca Edge AI platformu OctaiPipe, Seri A öncesi yatırım çeşidinde toplamda üç milyon Sterlin yatırım ve 500 bin Sterlin hibe aldı. Londra merkezli SuperSeed tarafından organize edilen tipe Vestel Ventures ve Tacirler Portföy İdaresi paydaşlığıyla yönetilen Gelecek Tesir Fonu, Atlas Ventures, Forward Partners, D2, Martlet Capital ve Deeptech Labs de katıldı.

Girişim bu yatırım tipiyle birlikte, kendi geliştirdiği ‘Birleşik Öğrenme’ (Federated AI) teknolojisini daha da ileri düzeye getirmeyi ve OctaiPipe platformunun güç, kamu hizmetleri, üretim, telekomünikasyon ve bağlı aygıtlar dahil olmak üzere IoT bağımlı kritik sanayiler için kullanılabilirliğini ölçeklendirmesine imkan tanıyacak.

Dr. Eric Topham (CEO), Ivan Scattergood (CTO) ve George Hancock (CGO) tarafından kurulan Londra merkezli teşebbüs 2022’de pazara sunduğu eseri ile ‘Kritik Altyapı’da çalışan bilgi bilimcilerine ve yapay zeka mühendislerine muteber, uçtan uca ‘Birleşik Öğrenme Operasyonları’ (FL-Ops) platformu sağlıyor. OctaiPipe platformu, kullanıcıların yapay zekayı uçta süratli halde dağıtmasına ve otomatikleştirmesine, akıllı IoT aygıtlarından oluşan ölçeklenebilir ağlar boyunca dağıtılmış makine tahsilini düzenleyip yönetmesine imkan tanıyor.

Vestel, yeni jenerasyon iş alanlarını önceliklendirmeye devam ediyor

Yatırıma ait değerlendirmelerde bulunan Vestel Ventures Genel Müdürü Öner Tekin, “Girişimcilik ekosistemini desteklemek ve yeni iş alanlarını Vestel’in bünyesine kazandırmak için yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda OctaiPipe’a yaptığımız yatırım, ‘Gelecek Tesir Fonu’nun beşinci, tıpkı vakitte da birinci yurtdışı yatırımımız. Gelecek Tesir Fonu aracılığıyla, teknolojik tarafı güçlü olan ve büyüme potansiyelinin yüksek olduğuna inandığımız teşebbüslere, dal ayırt etmeksizin yatırım yapıyoruz. OctaiPipe, yapay zekanın endüstriyel manada ölçeklenebilir hale gelmesini sağlayan ‘Federated Learning’ teknolojisi geliştiren bir teşebbüs. Bu açıdan OctaiPipe’ın yakın gelecekte Vestel ile ortak çalışmalar gerçekleştirmesini de planlıyoruz. Önümüzdeki periyotta start-up yatırımlarını, milletlerarası iş birliklerini ve büyüme alanlarımıza yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Kritik Altyapı, data güvenliğinin ekseriyetle en üst seviyede olduğu, bilgi açısından varlıklı, son derece güçlü ortamları nitelendirirken, yapay zekanın IoT aygıtları tarafından toplanan datalara uygulanması, Kritik Altyapı’da üretkenliği artırma, sürdürülebilirliği uygunlaştırma, varlık durumunu ve performansını izleme konusunda değerli potansiyele sahip. Lakin, bulutta data işlemeyle ilgili güvenlik kaygıları ve artan ‘Bulut Yapay Zekâ’ maliyetleri nedeniyle bağlı aygıtların ve yapay zekanın ‘Kritik Altyapı’da kullanımı şimdiye kadar sonluydu. OctaiPipe’ın geliştirdiği ‘Birleşik Öğrenme Platformu’ ile IoT aygıtlarındaki datalar, yapay zekâ modelini uçta mahallî olarak eğitmek, performansı ve sistem dayanıklılığını en üst seviyeye çıkarmak, data güvenliğini artırmak ve bulut bilgi maliyetlerini radikal biçimde azaltmak için kullanılarak bu alanda ölçeklenebilir tahliller sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir