Gaziemir’de zorluklar sosyal hizmetlerle aşılıyor

Çok taraflı toplumsal hizmetleriyle, ekonomik zorluk yaşayan ailelere yardım eli uzatan; çocukların, engellilerin ve bayanların yanında olan Gaziemir Belediyesi, Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde kayıtlı olan dezavantajlı ailelere 5 yılda 18 bin 84 sefer birebir ve nakdi dayanakta bulundu.

Gaziemir Belediyesi, ekonomik kriz nedeniyle geçim külfeti yaşayan yurttaşlara, toplumsal projeleriyle takviye oluyor. Belediyeye başvurup yardım talebinde bulunan bireylerin sahiden gereksinim sahibi olup olmadığı özel bir çalışmayla belirleniyor. Belediyenin toplumsal hizmet uzmanları, toplumsal yardımlardan yararlanmak için belediyeye müracaat yapanların meskenlerinde inceleme yapıyor ve ailenin ekonomik durumunu tespit ediyor. Belediye, inceleme sonucunda muhtaçlık sahibi olduğu belirlenen ve resmi kurumlardan gerekli evrakları getiren ailelere, tıpkı yardım yapıyor. Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, muhtaç durumda olduğu belirlenen ailelere yardım eli uzatıldı; çocuklara, engellilere ve bayanlara takviye olundu. 

Sosyal Market’le güzellik harekâtı büyüyor
Gaziemir Belediyesi, Ağustos 2020’de hizmete açtığı Toplumsal Market’te, yardımseverlerle gereksinim sahiplerini bir ortaya getiriyor. Toplumsal Market’te, yardımseverlerin yaptığı bağışlar, belediye eliyle muhtaçlık sahiplerine ulaştırılıyor. Gaziemir’in “İyilik ve dayanışma merkezi” olan Toplumsal Marketten dayanak almak için belediyeye başvuran ve gereksinim sahibi olduğu belirlenen ailelere puan yüklü bir kart veriliyor. Kart sahibi aile, “Sosyal Market”i ziyaret ederek kartındaki puan karşılığında besin, paklık eseri ve giysi ihtiyaçlarını fiyatsız olarak karşılayabiliyor. Toplumsal Market’ten, bugüne kadar bin 63 aile yararlandı.

Çok istikametli toplumsal hizmet
Geniş bir yelpazede toplumsal hizmetler sunan belediye Nisan 2019’dan bu yana 2 bin 27 öğrenciye okul çantası, 600 öğrenciye ayakkabı ve 3 bin 267 kırtasiye seti armağan etti. Belediye, ailesi ekonomik zorluk yaşayan 22 üniversite öğrencisine de toplam 88 bin lira eğitim takviyesi verdi. Sel, yangın üzere doğal afetlerden etkilenen 48 ailenin yanında olan belediye, muhtaçlık sahibi 488 aileye de mesken eşyası bağışlarının ulaşmasını sağladı, 137 aileye yakacak odun yardımı yaptı. 3 bin 410 besin kolisi, 788 adet alışveriş çeki dağıtan belediye, 169 haneye de adaklık et ve 39 aileye de balık ulaşmasını sağladı. Belediye, 668 aileye patates, 300 aileye domates ve 15 aileye de üzüm yardımı yaptı. Nisan 2019’dan 2023 yılının sonuna kadar 36 haneye 97 bin 435 lira nakdi yardım yapan belediye, 5 yılda toplam 18 bin 47 haneye de birebir yardım yaptı.

Engelli ve hasta yurttaşlara da takviye olan belediye, bağışta bulunan vatandaşların da takviyesiyle 107 şahsa hasta yatağı ve 40 yurttaşa da manuel tekerlekli sandalye yardımı yaptı. Engelli bireylere hizmet verilen Engelli İstişare Birimi’nde bin 372 bireye danışmanlık hizmeti sunuldu. Engelli data tabanı oluşturmak için belediye takımları tarafından yapılan saha taramasında, bin 24 hanede çalışma yapıldı ve bin 296 kişinin farklı mani kümelerine sahip olduğu tespit edildi. Acılı günlerinde yurttaşların yanında olan belediye, cenaze ve taziye hizmetleriyle, yakınını kaybeden 2 bin 917 yurttaşa hizmet verdi. 
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*