Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gaziantep’te Ekrem İmamoğlu Rüzgarı

Gaziantep’te Ekrem İmamoğlu Rüzgarı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
6 0

İBB Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Gaziantep’te sevgi seliyle karşılandı. İktidar kanadından kendilerine 31 Mart seçimleri sırasında atılan iftiralarla ilgili kısa bir görüntü izleten İmamoğlu, “Bunları unutmayın, unutturmayın. ‘Terörist’ dediler. Pekala ne oldu? Soruşturdular, bir kısım insanı mahkemeye verdiler.

Bir kişi bile hatalı çıkmadı. Hani nerede terörist? Hani nerede hırsız? Hani, kim çaldı? Bir şey söyleyeyim mi? Gerçek, çaldılar! Bu milletin emeğini çaldılar. Devletin zirvesindeki bu bireylerin savları palavra çıktı.

İnsanlar gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarıldı. Bir kişi bile ceza almadı” dedi. Gaziantep’in ağır bir mülteci nüfusunu barındırdığını vurgulayan İmamoğlu, “Mülteci meselesini da biz çözeceğiz. Gaziantep’te de biz çözeceğiz, Kilis’te de Osmaniye’de de biz çözeceğiz. Göreceksiniz; bu ülkeye elini kolunu sallayarak girilme biçimini ortadan kaldıracağız” formunda konuştu. “Bu ülkede herkes hak ettiği yaşama kavuşacak” diyen İmamoğlu, “Gaziantep’in ve Türkiye’nin önü çok açık.

Sizler, kâfi ki bize yetki verin. Siz, kâfi ki vicdanınızın sesini dinleyin ve bozulmuş tertibi değiştirin. Kilis’te de Gaziantep’te de kazanan Millet İttifakı olacak. Kazanan 86 milyon insanımız olacak. Kazanan 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Her şey çok hoş olacak” tabirlerini kullandı. Alanda açılan dövizlerdeki bildirileri tek tek okuyan İmamoğlu, “Burada harikulâde hoş bildiriler var, birileri üzere değil, ben her yazdığınız sözün manasını biliyorum. Kimileri anlamıyor lakin ben biliyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu’yla birlikte geldiği Gaziantep’te, sözün tam manasıyla sevgi seliyle karşılaştı. Gaziantepliler, İmamoğlu’na konuşma yapacağı Kalealtı Cins Otobüsleri Park Alanı’na gelişinden, ayrılışına kadar, sonrasında da yol boyunca sevgi şovlarında bulundu. 

“MİLLETİN İKTİDARINDA, VALİLER, HÜKÜMETİN DEĞİL, DEVLETİN VE MİLLETİN VALİSİ OLACAK”

Alanı hınca hınç dolduran Gazianteplileri, “Gaziantep’in fıstığı gibisin” kelamlarıyla selamlayan İmamoğlu, vatandaşların havaya kaldırdığı dövizleri tek tek okuduktan sonra “Burada inanılmaz hoş iletiler var, birileri üzere değil, ben her yazdığınız sözün manasını biliyorum. Kimileri anlamıyor ancak ben biliyorum” formunda konuştu. Bugünkü buluşma için talep edilen Demokrasi Meydanı’nın Gaziantep Valisi Davut Gül tarafından aktifliğe kapatıldığını hatırlatan İmamoğlu, “Demokrasi Meydanı milletindir. Size kelam Gaziantepliler, size kelam. Milletin iktidarında, valiler, hükümetin değil, devletin ve milletin valisi olacak. Size kelam; memleketin her bürokratı, siyasete eşit olacak, kimseye boyun eğmeyecek. Devletin bürokratı, devletin valisi, devleti temsil eder. Atatürk’ü temsil eder. Kimseye boyun eğmez” formunda konuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Gaziantep’e “Gazi” unvanı verdiğini hatırlatan İmamoğlu, “İkisi de bizim canımız, ciğerimiz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, daima birlikte bir muhasebe yapmak durumundayız. Bu ülkede yaşanan ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan haksızlıklara, adaletsizliklere karşı dimdik ayakta durmak ve yüzleşmek zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti, bu topraklarda herkes eşit yaşasın, bu ülkede adalet hakim olsun diye kuruldu. Lakin bugün 86 milyon insan hak, hukuk, adalet istiyor. Devlet dairelerinde, mahkeme kararlarında adalet olsun istiyor. Gelir dağılımlarında, eğitimde, sıhhatte bütün imkanlarda adalet olsun istiyor” sözlerini kullandı. 

“BİR AİLENİN HER ÜYESİNİN PARMAĞINDA ON BECERİ VAR LAKİN BENİM MİLLETİMİN EVLATLARINDA GÜYA BİR ŞEY YOK”

“Devlet adaletli olma vasfını kaybederse, inanın geriye hiçbir şey kalmaz, kalanın ismi devlet olmaz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Torpil ve akraba ayrımcılığı, ne yazık ki bu iktidarın devrinde sıradanlaştı. 21. yüzyıl boyunca, ülkenin başarılı çocuklarına ne yazık ki sırtını döndü. Bu ülkenin başarılı çocuklarını mülakatlarda elediler. Bu ülkenin evlatlarını değil, bir avuç insanın eş, dost, akrabalarını kayırdılar. Alın teriyle kazanılan muvaffakiyet zincirini kırdılar. Alın teri ve muvaffakiyet zinciri, bir memleketin adalete olan inancının en değerli simgesidir. Zira, anneler babalar der ki, ‘Benim evladım çalışırsa, benim devletim onu korur. Benim devletim, ona hak ettiği misyonu verir. Benim devletim, onu en üst makama kadar taşır. Zira biz, Cumhuriyetin evlatlarıyız.’ Biz, Cumhuriyeti onun için kurduk. Yüz binlerce genç bunların devirlerinde gözyaşları içinde, mülakatlarda ellenirken, tanıdıklar basitçe iş buldular. Bunun İstanbul’u, Ankara’sı, Gaziantep’i yok. Her yerde birebir. Gaziantep’te de var biliyorum. Daima torpillerle, işe alımlarla birçok kurum haber oldu. Gaziantep Üniversitesi de haber oldu. Bir bakıyorsun -isim vermeyeceğim- X üniversitesinin hocası tıpkı soyaddan, Y üniversitesinin dekanı ya da rektörü birebir soyaddan, birebir aileden. Tesadüf bu; 12-13 tane yönetici olsun. Allah aşkına, bir ailenin her üyesinin parmağında on beceri ancak benim milletimin evlatlarında güya bir şey yok. O denli bir şey yok.”

“BU HAK YEME SİSTEMİNİ BOZACAĞIZ”

“Bu hak yeme tertibini bozacağız” diyen İmamoğlu, “Türkiye ayrıcalıklı aileler, torpilli bir avuç insanın ülkesi olmaktan çıkacak, çıkacak. Şurada gördüğüm her annenin, o hoş annelerin, her babanın, o saygın babaların evlatları benim evladım üzere olacak. Onların hakkını yedirmeyeceğiz. Onların hukukunu yedirmeyeceğiz. Millet ittifakı, bu partizanca tavra son verecek. Bizim bu ülkeye kelamımız var. Cumhuriyeti demokrasiyle, devleti de adaletle taçlandıracağız, adaletle. 14 Mayıs’ta, milletçe birinci adımı en güçlü formda atacağız. Gerisi gelecek. Birinci adım; hak, hukuk, adalet. Onun çabasını vereceğiz. İşte lisanımıza işleyen bu talebin; hak, hukuk, adaletin temsilcisi Kemal Kılıçdaroğlu’nu 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı yapacağız. Bu ülkenin en kapsamlı siyasi uzlaşmasını gerçekleştirmiş olacağız. Millet İttifakı’nı daima birlikte Meclis’e en güçlü halde taşıyacağız” formunda konuştu. 

 

“31 MART SEÇİMLERİNİ KAZANINCA, HER TÜRLÜ İFTİRAYI ATTILAR”

Türkiye’de her şeyin kolaylıkla unutabildiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Bu ülkede ne yazık ki binlerce hukuksuzluk öyküsü var. Bu haksızlıklar, benim hayatımda da var. Mahpus cezaları verdiler bana. Her türlü engellemeyi yaptılar. Ailemle gittiğim yerleri MOBESE kameralarından takip ettiler. Devletin gücünü, hukuksuzca kullandılar. Hatta biraz gülün; elimi arttan bağladım diye İçişleri Bakanlığı hakkımda soruşturma açtı. Fakat bir şey var ki bu gülünecek bir olay değil. 31 Mart seçimlerini kazanınca, akabinde her türlü iftirayı attılar. ‘Hırsızlık’ yaptılar dediler hatırlıyor musunuz? Hatırlıyor musunuz? ‘Teröristlerle çalıştılar’ dediler. ‘Çaldılar’ dediler. Bu millete, her gün sıkıştıkları anda ‘terörist’ diyor bunlar, terörist. Bu millete Millet İttifakı da ne diyor biliyor musunuz? ‘Benim 86 milyon beşerim, yerli ve ulusal, oy versin vermesin.’ Artık -tarzım değildir ama- benim hoş Gaziantepli hemşehrilerimle, fazla değil elli saniyelik bir sinema paylaşacağım. Dinleyelim ondan sonra üstüne konuşacağım” dedi. 

“15 MAYIS’TA TAYFUN KAHRAMAN’A DAÖZGÜRLÜK GELECEK ARKADAŞLARINA DA”

Sözünü ettiği iftiraları lisana getiren hükümet yetkililerinin yer aldığı sinemanın akabinde konuşan İmamoğlu, şu sözleri kullandı: 

“Sevgili hemşerilerim, ‘terörist’ dediler. Bakın, biz çok kolay unutuyoruz. Bunları unutmayın, unutturmayın. ‘Terörist’ dediler. Pekala ne oldu? Soruşturdular, bir kısım insanı mahkemeye verdiler. Bir kişi bile hatalı çıkmadı. Hani nerede terörist? Hani nerede hırsız? Hani, kim çaldı? Bir şey söyleyeyim mi? Yanlışsız, çaldılar! Bu milletin emeğini çaldılar, emeğini. Devletin zirvesindeki bu şahısların savları palavra çıktı. Beşerler gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarıldı. Bir kişi bile ceza almadı. Suçsuz insanların hayatlarıyla oynadılar. Bakın benim yol arkadaşım, bugün bir yılını doldurdu, tek kederi hoş şehircilik olan ve bir parkın yok olmaması için uğraş eden Tayfun kardeşim ve arkadaşları bir yıldır mahpusta; Tayfun Kahraman. 15 Mayıs’ta ona da özgürlük gelecek arkadaşlarına da. Bu günahların ve palavraların bedeli olarak da 23 Haziran’da milletten demokrasi tokadı yediler. ‘13 bin oy yetmez’ dedi. Millet onlara 806 bin oyluk, okkalı bir demokrasi tokadı vurdu. İşte 14 Mayıs’ta akıllanacaklar. Hukuksuzluğa uğrayan kim var ise, özgürlüğüne kavuşacak. Yeni ve hoş bir ülkeye uyanacağız.”

“KAVGA YERİNE SEVGİ VE MUHABBETLE DOLU YENİ BİR PERİYODA GİRECEĞİZ”

“Kavga yerine, sevgi ve muhabbetle dolu yeni bir periyoda gireceğiz” diyen İmamoğlu, “Devlet, artık her şeye ve herkese adalet gözlüğüyle bakacak. Adamına nazaran adalet, adamına nazaran hukuk, adamına nazaran makam periyodu bitecek. Beşere ve hukuka saygılı, merhametli, vicdanlı bir devletimiz olacak. Liyakatli, yetenekli, iş bilen, tahlil üreten bir hükümetimiz olacak. Tıkır çalışacağız. Ülkenin sıkıntılarını daima birlikte çözeceğiz. Çok değil, iktidarda daha bir yılı bile doldurmadan, göreceksiniz AK Partiye inanmış, gönül vermiş, oyunu vermiş yurttaşlarımız bile bizim hakkımızı verecek. Onlar bile diyecek ki, ‘Evet, bizim partimiz icraat yapmıştı lakin bu yeni hükümet, çok daha fazlasını, çok daha süratli, çok daha hakikat yapıyor diyecekler. AK Parti’ye inanmış o dostlarımız, hemşehrilerimiz, ‘Bunlar parti ayrımı yapmadan hizmet ediyor’ diyecekler. ‘Bunlar kimseyi dışlamıyor. Helal olsun bunlara’ diyecekler” halinde konuştu. İstanbul’da bunun örnekleriyle sokaklarda karşılaştığını vurgulayan İmamoğlu, “Bu benim en büyük mutluluğum biliyor musunuz? O periyotta bir iş birliği yapıldı. 2019’da çok değerli bir seçim kazanıldı. Millet İttifakı’nın en kıymetli başlangıç noktalarından birisi oldu. Yalnızca Millet İttifakı değil, demokrasiye inanan herkes bizi destekledi. Hele hele seçim iptal edildikten sonra büyük bir dayanak aldık. Lakin inanınız ki, o ittifak sürecinde bana oy veren değil, oy vermeyenlerin memnuniyeti sokakta gördüğüm vakit çok memnun oluyorum” tabirlerini kullandı. 

“PATATES, SOĞAN DEDİRTTİLER YA MİLLETİMİZE, BUNLAR UTANSIN”

Konuşmasının bu noktasında sıcak hava nedeniyle ceketini çıkaran İmamoğlu, vatandaşlardan gelen, “Patates, soğan; güle güle Erdoğan” sloganına kayıtsız kalmadı. “Patates, soğan dedirttiler ya milletimize, bunlar utansın, utansın. Yatacak yeri yok” diyen İmamoğlu, “Ben İstanbul’da, Ankara’da Mansur Yavaş liderimiz ve birçok yerde Mersin’de, Adana’da, Antalya’da tıpkı şeyleri yaşıyoruz. Zira bizim arbedeyle, ayrıştırmayla işimiz yok. Bizim işimiz, icraatlarımızla insanların gönlüne girmek, gönlüne. Bizim kaygımız, herkesten hayır duası almak. Ankara ve İstanbul Belediye Liderleri olarak, pek çok bakanlığın bütçesinden fazla bütçe yönetiyoruz. Metrolara, fabrikalara, çok büyük yatırımlara imza atıyoruz. Dört yıldır her gün, dakikalarca incelendik. Teftiş edildik. Bize mercekle bakıyorlar. Tek bir açığımızı bulamadılar. Bulamazlar, zira yok. Bizim olduğumuz yerde usulsüzlük olmaz. Bizim olduğumuz yerde yetim hakkı yenmez. Bizim olduğumuz yerde iş vardır, icraat vardır, hizmet vardır, tahlil vardır. İstanbul bunu gördü, Ankara bunu gördü. 14 Mayıs’tan sonra Gaziantep de bunu görecek. 15 Mayıs’tan itibaren çok çalışacağız” halinde konuştu. 

“BU ÜLKEYE ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GİRİLME BİÇİMİNİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

“Biz işledikçe ışıldayan ekibiz” diyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

“Ülke için, millet için, çalışmaktan memnunluk duyan, çok geniş, çok güçlü bir takım olduğumuzu bütün Türkiye ispat edeceğiz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener hanımefendiyle ve öteki bütün başkanlarla, Ankara ve İstanbul Belediye Liderleriyle sonlu olmayacak bu takım. Bu takımda ekonomiyi, eğitimi, sıhhati, dış politikayı çok uygun bilen, dünya çapında birçok isim olacak. Bizim bu takımımızda kim var biliyor musunuz? Milletin evlatları var. Gaziantep’in pırlanta üzere evlatları olacak bu takımlarda. Sizler varsınız. Daima birlikte çalışacağız. İktidarın bugün yaşattığı o makûs ortamı, süratle istikrara ve inanç ortamına kazandıracağız, göreceksiniz. Herkes önünü görecek. Herkes hesabını kitabını yapabilecek. Türkiye, sağlıklı büyüme ve toplumsal kalkınma yoluna girecek. Tek tek kentlerin özel problemleriyle ilgileneceğiz. Örneğin; Gaziantep’in yaşanan göç dalgası nedeniyle uğraşmak kaldığı problemleri çözeceğiz. Mülteci problemini da biz çözeceğiz. Gaziantep’te de biz çözeceğiz, Kilis’te de Osmaniye’de de biz çözeceğiz. Göreceksiniz; bu ülkeye elini kolunu sallayarak girilme biçimini ortadan kaldıracağız. O denli bir şey yok. Barış içerisinde bir Türkiye, barış ve huzur içerisinde bir Ortadoğu’nun varlığı, o insanların da kendi vatanlarında memnun olmasını sağlayacak, göreceksiniz.” 

“GAZİANTEP’İN VE TÜRKİYE’NİN ÖNÜ ÇOK AÇIK”

Gaziantep ve ilçelerinin de 6 Şubat sarsıntılarından etkilendiğini aktaran İmamoğlu, “İslahiye’yi ve Nurdağı’nı da etkileyen büyük bir zelzele meselemiz oldu. Milletçe ayağa kalkacağız. Milletçe sarsıntıdaki yaraları saracağız, göreceksiniz. Sarsıntısı, insanları öldüren değil, yalnızca tabiatın bir afeti olarak yaşayacağımız günlere kavuşacağız. Gaziantep’i de afetlere karşı güçlü hale getireceğiz. Zelzele gerçeğini asla unutmayacağız, hafife almayacağız. Bir dakika içerisinde ne yazık ki sevdiklerimizi, konutumuzu, kentimizi sahip olduklarımızı yitirmenin baht olmasını ortadan kaldıracağız. Bunu bilerek hareket edeceğiz. Zelzeleye karşı çok büyük bir seferberlik başlatacağız. Afet riskini önceleyerek, kentsel dönüşümü güçlü bir formda harekete geçireceğiz. Dört yıldır İstanbul’da yaptığımız hangi hazırlık var ise, bunların her birini bütün Türkiye’ye yayacağız. Toplumsal yardımlaşmayı, insanlara yardım etmeyi, devletin bir lütfu değil, sorumluluğu haline getireceğiz. Neyin, nasıl yapılması gerektiğini çok düzgün biliyoruz. Milletine hizmet eden bir devlet olacak. Milletine gücünü gösteren değil, şefkatini ve vicdanını gösteren devlet olacak. Gaziantep’i, Kilis’i ve bütün Türkiye’yi bu seferberliğin içine katacağız. Daima birlikte başaracağız. Bu ülkede herkes hak ettiği yaşama kavuşacak. Gaziantep’in ve Türkiye’nin önü çok açık. Sizler, kâfi ki bize yetki verin. Siz, kâfi ki vicdanınızın sesini dinleyin ve bozulmuş tertibi değiştirin. Kilis’te de Gaziantep’te de kazanan Millet İttifakı olacak. Kazanan 86 milyon insanımız olacak. Kazanan 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Her şey çok hoş olacak” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir