Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Gastronominin farklı deneyimleri ve yeni ekonomik anlayışlar 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde

Gastronominin farklı deneyimleri ve yeni ekonomik anlayışlar 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Yemeğin yalnızca yaşamak için değil, toplumsal dayanışma, diyalog, fikir alışverişi, etkileşim ve bağlantısı de kapsayan bir toplumsallaşma şuuru olduğu kabulüyle TURYİD, dünyada birinci kere gastronomi ve iktisadın yan yana geldiği “4. Küresel GastroEkonomi Zirvesi”yle Türkiye’nin gündemini oluşturmaya  hazırlanıyor. İdeoloji, deneysel psikoloji, müzik, sinema ve çağdaş sanat üzere farklı disiplinlerin katkılarıyla birçok oturumun yapılacağı tepede, iktisat dünyasını yakından ilgilendiren, yeni bakış açıları kazandıracak oturumlar 23 Mayıs’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde iştirakçilere sunulacak. 

Dünya gastronomisinde değerli bir yer edinmeye çalışan Körfez Ülkeleri’nin eforlarının ele alınacağı sunumlarda bunlardan. 

“Onların vizyonu ne ve biz neler yapabiliriz?”

Suudi Arabistan, Vizyon 2030 stratejisinin bir kesimi olarak turizm ve gastronomi alanında kıymetli ıslahatları yürütüyor. Dünyadaki en dinamik turizm destinasyonu olma yolunda ilerleyen Suudi Arabistan 2023 yılında tüm dünyadan 100 milyon ziyaretçiyi ağırladı. 2030 yılına kadar yılda 150 milyondan fazla ziyaretçi çekmeyi hedeflemekte. İmal basamağında olan oteller de dahil olmak üzere 400 binden fazla oda kapasitesini 2030’a kadar 854 bine yükseltilmeyi planlayan Suudi Arabistan, gelecekte milyonlarca ziyaretçinin erişimi daha da kolaylaştırmak gayesiyle Kral Selman Milletlerarası Havalimanı Projesini de yürütüyor. Arap Yarımadası’nın hoşluklarını korumak için dönüşümünün odağına sürdürülebilirlik uygulamalarını ekleyerek, yenilenebilir odaklı turizm projeleriyle etrafa, topluma ve iktisada katkıda bulunmayı hedeflemekte olan Suudi Arabistan, ayrıyeten NEOM’la geleceği temsil eden fütüristik mega kent projesine, Riyad yakınlarında inşa edilen cümbüş kenti Qiddiya ile de tema parkları, spor tesisleri ve kültürel yerleriyle dünyanın birinci çok gayeli oyun ve en büyük cümbüş kenti olmasına odaklanıyor.  

4. Küresel GastroEkonomi Zirvesi’nde Suudi Arabistan’ın ülkeyi turizm ve gastronomi odaklı bu atılımında yakından izleyen, Körfez Ülkeleri projeleri geliştirme konusunda en uzman danışmalık şirketi olan İngiliz Keane Küme İş Geliştirme Yöneticisi Tina Blackmon ve Yiyecek ve İçecek Master Planlama, Stratejiler ve Tecrübeler Geliştirme Eliott Kalensky , “Körfez Gastronomisinin Yükselişi: 2030 Vizyonu Ve Değişen Restoran Sahnesi” ile tecrübelerini paylaşacaklar. 

Öte yandan Suudi Arabistan Mutfak Sanatları Komisyonu’nun, 2023 yılında İtalya’nın Torino kentindeki Terra Madre Ağı konferansında aktifliğine katılan Mutfak Turizmi Kurucusu & World Food Travel Association Kurucu & CEO’su Erik  Wolf, “Gastronomi Turizminde Global Fırsatlar” oturumunda Suudi Arabistan’ın gastronomi alanındaki çalışmalarından örnekleri aktaracak. 

Gezegenin geleceği ve sürdürülebilirlik için Mavi Ekonomi

Sürdürülebilir denizcilik faaliyetleri ve denizciliğe dayalı yeni teknolojiler için bir çerçeve ve siyasetleri kapsayan Mavi İktisat, inovasyonla gelişecek birçok yeni fırsatı sunuyor. Akdeniz Muhafaza Derneği Kurucusu Zafer Kızılkaya, 4. Küresel GastroEkonomi Zirvesi’nin “Mavi Ekonomi” sunumunda yol haritasını ve imkanları anlatacak. Sürdürülebilir turizm, yenilenebilir deniz gücü ve mavi biyo teknoloji alanlarında yenilikçi yatırım yollarını keşfederken muhafaza ve onarım yolları neler?, sürdürülebilir projeleri teşvik etmek için blockchain, dijital yatırım platformları, büyük bilgi, yapay zeka ve fintech üzere teknoloji dayanaklı tahlilleri nasıl kullanabiliriz?, yeni standartların belirlenmesinde ve destekleyici ekosistemlerin geliştirilmesinde istekli karbon piyasaları ve mavi karbon projeleri yatırım ve müdafaa için nasıl cazip hale getiririz? sorularının cevapları, Kızılkaya’nın sunumunda iştirakçilerle paylaşılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir