Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gastronomide yeni rota Seferihisar

Gastronomide yeni rota Seferihisar

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Seferihisar Belediyesi tarafından hazırlanan, “Gastronomi Turizmi ve Lezzet Rotası”nın tanıtımı, birbirinden pahalı konukların iştirakiyle gerçekleştirildi.

Belediye Lideri İsmail Yetişkin, “Gastronomi rotası sayesinde Seferihisar’a hem mutfağı, hem de eşsiz tabiatı ile hak ettiği kıymetin verilmesini sağlayacağız. Rota Seferihisar turizminin geleceğini şekillendiren projelerden biri olacak” dedi.

Türkiye’nin gastronomik açıdan cazibe noktası olmuş bölgelerinden Seferihisar da, gastro turistlere bir referans kaynağı oluşturmak ismine yola çıkılan projede Seferihisar Belediyesi, restorancılıkta ‘sıfır atık mutfak’, ‘tarladan sofraya’ kavramlarını kriterlerine ekleyerek, bir gastronomi rotası oluşturdu. Seferihisar’ın restoranlar ve üreticiler birliği olarak çalışmalarını sürdürecek projenin birinci aktifliği, Hiddenbay Hotel’de düzenlendi. 

 

LEZZET ŞÖLENİ

Lansmanda dünya mutfağından yöresel eserlere, doğal dondurmadan Kazak mutfağına tam manasıyla bir lezzet şöleni yaşandı. Konuklar yörenin yeni geçim kaynaklarından olan lavanta kokteyli ve lavantalı dondurmayı, sakız enginarından fevkalade lezzetleri, karakılçık buğday ekmeğini, mis kokulu mandalinadan üretilen lezzetleri, elinin hamuruyla hazırlanan yöresel tatları,  peynirin en özelini tatma imkanı buldu.

 

“GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEK”

Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, Seferihisar’ın dünyanın en özel lezzetlerini mutfağında barındırdığını belirterek, şunları kaydetti:  

“İhtiyacımız olan tek şey gastronomi turizmi ile bunu ön plana çıkarmak. Biz de belediye olarak bir gastronomi rotası oluşturduk. Bunun lansmanını, bölgenin önde gelen lezzetlerini tanıtarak gerçekleştirdik. Gastronomi rotası sayesinde Seferihisar’a hem mutfağı, hem de eşsiz tabiatı ile hak ettiği bedelin verilmesini sağlayacağız. Rota Seferihisar turizminin geleceğini şekillendiren projelerden biri olacak. Bu lezzet rotasını genişleyerek, devam edecek.”

İzmir mutfağının damak çatlatan lezzetlere sahip olduğunu söz eden İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta da, “Son yıllarda gastronomi turizmi ilimiz açısından kıymet kazanmış ve cazibeli bir destinasyon ögesi haline gelmiştir” diye konuştu.

Ekonomi Üniversitesi Gastronomi Kısmı Öğretim Üyesi Betül Öztürk ise Ege’nin dünyada eşi gibisi olmayan binlerce yıllık mutfak kültürünün olduğunu söyleyerek, “78 farklı kültürün bir ortada binlerce yıl yaşadığı topraklarda, bu tanıklığı pazarlarımızda ve sofralarda görmek mümkün” dedi.  

 

İŞTE O LEZZET ROTASI

Gastronomi rotasına dahil olan restoranlar, Seferihisar’ın coğrafyasını, kendilerine mahsus atmosferleri ve menüleriyle, rotanın tüm kaşiflerine sunmak üzere yola çıktı. İşte Seferihisar Gastronomi Rotası’ndaki restoranlar;

Yazarlar Evi 

Milos 

Sığacık Nena

Monza 

Artemis 

Hamiyet Anne Pide Evi

Hiddenbay Hotel Restaurant 

Sığacık Evo Restoran

Bongo Beach Restoran

Lavantalı Konak 

Bake Some Patisserie 

Harımdan 

Ayda Şarapçılık 

MMG Şarapçılık 

Pianetta Pizza 

Kozalak Restoran

Liman Restoran

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir