Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Gastronomi, ekonomiyle buluşuyor ve 4. Global GastroEkonomi Zirvesi başlıyor

Gastronomi, ekonomiyle buluşuyor ve 4. Global GastroEkonomi Zirvesi başlıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Türkiye’nin ve dünyanın alanlarında kıymetli ve ehil isimleri, 23 Mayıs’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde bir ortaya gelerek, gastronominin iktisatla buluşmasına ait konferans, gösterim ve etkinliklerle farklı bakış açılarını ve tecrübelerini iştirakçilerle paylaşacak. 

Yemeğin yalnızca yaşamak için değil, toplumsal dayanışma, diyalog, fikir alışverişi, etkileşim ve irtibatı de kapsayan bir toplumsallaşma şuuru olduğu kabulüyle TURYİD, yemeğin ideoloji, deneysel psikoloji, müzik, sinema ve çağdaş sanatla olan kontağına dokunan değerli bir aktifliğe hazırlanıyor. 23 Mayıs’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde kalkınmanın kaldıracı olan gastronomi ve iktisat, dünyada birinci defa yan yana gelerek 4. Küresel GastroEkonomi Zirvesi’nde ele alınacak. 

Toplumsal sanat için tasarlanmış bir kültür merkezi olan AKM’nin kapılarını birinci defa gastronomi dünyasına açacağı aktiflikte, gastronomi ile sanatın farklı alanları buluşacak, gastronominin bilinen katmanlarının dışında yemeğin ideoloji, deneysel psikoloji, müzik, sinema ve çağdaş sanatla olan irtibatına dokunacak. 

TURYİD’in konut sahipliğinde gerçekleştirilecek 4. Küresel GastroEkonomi Zirvesi’nde gastro iktisada, sanat ve kültürel miras perspektifinden yeni bir bakışla fuaye alanlarından, kültür sokağına, Yeşilçam Sineması’nda film gösteriminden tepenin gerçekleşeceği konferansa kadar birçok aktiflikle farklı bir perspektif sunulacak. 

Sinemanın büyülü dünyası ve gastronomi

Zirveden bir gün evvel 22 Mayıs’ta “2 Sinema Birden” oturumunda, sonlu iştirakçiyle Tràn Anh Hùng’un direktörlüğünü üstlendiği Şeflerin Aşkı (LA PASSION DE DODIN BOUFFANT) ve Metin Çavuş’un direktörlüğündeki rePALANGA sineması, sinefillere gastronomi ve sinemanın büyülü dünyasını sunacak.

Gastronominin iktisat politiği

Zirvenin gastronomi ve iktisat politiğine ait yapılacak oturumlarında, Mutfak Turizmi Kurucusu & World Food Travel Association Kurucu & CEO’su Erik  Wolf “Türkiye Gastronomi Turizminde Global Fırsatları Nasıl Katlar?” başlığındaki sunumuyla, Luis Miguel’in “Eat Spain Up!” sunumunda İspanya yemek kültürü ve dünyadaki yeri, Akdeniz Müdafaa Derneği Kurucusu Zafer Kızılkaya “Mavi Ekonomi” sunumunda deniz ve okyanusları odağına alan “Mavi Ekonomi” kavramının, sürdürülebilir kalkınma için geleceğe sunduğu imkanları, Ayşin Işık Gence ve End. Müh (MBA) Yeni Çiftçi Platformu Kurucu Başkanı Emrah İnce “Toprak Ana’nın Emri! Sürdürülebilir Tarım, Sürdürülebilir Kalkınma”yı, Yaprak Yapsan moderatörlüğünde düzenlenecek kapsamlı Hatay panelinde ise sarsıntı sonrası Hatay için yapılan çalışmalara katılan gönüllüler, kentin kültür, mimari, yine dönüşümü, ekolojik tarımı ele alacaklar.

Farklı disiplinlerin gözünden gastronomi

Etkinlikte ayrıyeten Prof. İlber Ortaylı “Tanzimattan Günümüze Yemek Kültürümüzü”, ünlü deneysel psikolog Profesör Charles Spence duyusal tecrübelerin gastronomi ve iktisat ortasındaki etkileşimini, ünlü edebiyat müellifi Nedim Gürsel İstanbul-Paris ekseninde “café literal”ler üzerinden edebiyat ve gastronomi bağlantısını sunacaklar. Sanatçı-yönetmen ve çiftçi Kutlu Ataman çeşitli sanatçı ve mimarlarla inşa ettiği Palanga çiftliği ile gastronomi iktisadını, moda dizayncısı ve tarz danışmanı Ece Sükan, moda dünyası ve ağırlama sanayisinin kurduğu yeni bağlantıyı, ünlü şefler Cem Mansur ve Maksut Aşkar müzik ve gastronominin ahengini, üretimciler Birol İtimat, Timur Savcı ve Yüksel Aksu “Dünyanın zevkle izlediği Türk Dizileri dünyayı saran Türk mutfağı modası yaratabilir mi?” sorusuna cevaplarını yapılacak oturumlarda anlatacaklar. 

Türkiye’nin ve dünyanın gastronomi gündeminde kıymetli bir çığır açacak aktifliğe iştirak göstermek isteyenler 1 Mayıs’ta satışa çıkacak biletleri Biletino’dan temin edebilecekler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir