Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Garanti BBVA’dan 2023’e güçlü başlangıç

Garanti BBVA’dan 2023’e güçlü başlangıç

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 31 Mart 2023 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Banka’nın konsolide finansal tablolarına nazaran, yılın birinci 3 ayında, net kârı, 15.5 milyar TL oldu. Aktif büyüklüğü 1.5 trilyon TL düzeyinde gerçekleşirken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı dayanak ise 1.1 trilyon TL oldu. Fonlama bazını dinamik bir formda yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki en büyük yükü müşteri mevduatları oluşturmaya devam etti; etkinlerin %70’i mevduatlar ile fonlanıyor. Müşteri mevduatı tabanı yılın birinci 3 ayında %14 büyüme ile 1.0 trilyon TL oldu. Güçlü sermaye odağını koruyan Bankanın sermaye yeterlilik oranı %15.9*, özkaynak kârlılığı %38.2** , aktif kârlılığı ise %4.5** seviyelerinde gerçekleşti. 

* BDDK’nın süreksiz tedbirleri hariç 

**Ortalama faal kârlılığı ve ortalama sermaye kârlılığı hesaplamalarında net kâr yıllıklandırılırken tek seferlik kalemler dahil edilmemiştir

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ; “Ülke olarak en sorunlu periyodu yaşadığımız bir çeyreği bitirdik. Çok büyük bir felaketle karşılaştık. Kurum olarak birinci önceliğimiz yöre insanı ve çalışanlarımıza devlet ve bütün paydaşlarımızla maddi manevi dayanak olmak. Şu an en büyük konut ödevimiz külfetin hala devam ettiğini unutmadan insanlarımızın yanında olmak, her türlü takviyeye devam etmektir. 

Bankacılık faaliyetlerimizi kıymetlendirecek olursak,  2023 yılı küresel arenada hareketli başladı; resesyon, yüksek enflasyonla birlikte dünya çapındaki bankalarda yaşanan krizler, sağlam bankacılık dalının değerini bir kere daha gösterdi. Türkiye’de bankacılık bölümü sağlıklı bilanço yapısı ile ülke muhtaçlıklarını destekleyecek güce sahiptir. Bununla birlikte, dalın de muhtaçlığı bir an önce enflasyonun düşmesi, daha öngörülebilir ve istikrarlı bir makro yatırım ortamının tesis edilmesidir. Sermaye kârlılıklarının enflasyonun altında olduğunu düşünürsek, dalın güçlü sermayesini müdafaası ve ekonomik büyümeyi desteklemesi için sürdürülebilir kârlılığın değerinin altını bir defa daha çizmek isterim.

Yoğun regülasyonlar kredi büyümesinin istikametini ve boyutunu belirlemeye devam ediyor. Yılın birinci çeyreğinde ticari kredi büyümemizde bariz bir sürat kaybı yaşanırken, tüketici kredileri ve kredi kartları olağan büyüme trendine devam etti. Etkin kalitemiz epey yüksek, önümüzdeki periyotta de bunu negatif etkileyecek bir gelişme beklemiyorum. Bununla birlikte her vakit olduğu üzere çok önlemli karşılık siyasetimizi bu periyotta de sürdürdük. Kesimin mutlak bedel olarak en yüksek karşılığını ayırdık.”

Recep Baştuğ sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşteri kazanımı stratejik önceliğimiz olmakla bir arada mevcut müşteride derinleşmenin çok daha fazla ehemmiyet kazandığı bir devirdeyiz. Bu bahiste elbet ki en büyük yardımcımız dijitalleşme, data ve yapay zekâ. 2022 sonunda kesimde öncü olarak başlattığımız açık bankacılık servisiyle, müşterilerimize kanal, vakit ve yer bağımsız biçimde hareket edebilme imkânı sağlıyoruz. Dijitalleşmeyi hukukî müşterileri de içine dahil edecek halde en üst seviyeye taşıdık, önümüzdeki devir daldan ayrışan bu özelliğimizle, müşterilerimize daha fazla katkıda bulunmayı bekliyoruz.

Banka olarak, ana stratejilerimizin başında gelen sürdürülebilirlik, finansmanın ötesinde boyutlara taşındı. Müşterileri bilgilendirmek, gelecekle alakalı aksiyonlar almak ve çok önemli taahhütlere imza atmak üzere kıymetli ana önceliklerimiz oldu. PACTA (Paris Muahedesi Sermaye Geçişi Değerlendirmesi) metodolojisiyle uyumlu orta devir karbonsuzlaşma amaçlarını açıklayan Türkiye’den birinci banka olduk. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 8.yıldır üst üste yer alarak, dünya sıralamasında 5. en yüksek skoru aldık. 2022 yılında başladığımız İhracatta Sürdürülebilir Gelecek buluşmalarına ise devam edeceğiz. 

Garanti BBVA olarak, güçlü bilançomuz ve uzman insan kaynağımızla müşterilerimizin yanında olmaya, paydaşlarımız için kıymet yaratmaya devam edeceğiz. Bankamızın yılın birinci çeyreğinde ulaştığı sonuçlarda büyük emek ve katkısı olan çalışma arkadaşlarıma, bizi destekleyen, güvenen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Hesap Periyoduna İlişkin Faaliyet Sonuçlarına Ait Özet Finansal Bilgiler

* Ortalama faal kârlılığı %4.5 oldu.

* Ortalama özkaynak kârlılığı %38.2 düzeyinde gerçekleşti.

* İktisada nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 1 trilyon 083 milyar 060 milyon 345 bin TL oldu.   

* Toplam canlı krediler, TL krediler ve YP krediler pazar hisseleri sırasıyla %9.8, %9.9 ve %9.4 düzeyinde gerçekleşti.

* Yılbaşından bu yana toplam müşteri mevduatları %14.3 büyüdü ve pazar hissesi %10.1 düzeyine geldi.

* Vadesiz mevduatların, toplam mevduatlar içindeki hissesi %43 olarak gerçekleşti. 

* Sermaye yeterlilik oranı %12.2 olan yasal limitlerin üzerinde %15.9* düzeyinde gerçekleşti.

* Donuk alacak oranı %2.4 düzeyinde gerçekleşti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir