Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Garanti BBVA, özel bankalar arasında en çok dijital kullanıcıya sahip banka

Garanti BBVA, özel bankalar arasında en çok dijital kullanıcıya sahip banka

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Türkiye’nin en çok kullanılan bankacılık uygulaması Garanti BBVA Taşınabilir, ferdi ve hukuksal müşterilerine sunduğu hizmetlerle özel bankalar ortasında liderliğini koruyor. Garanti BBVA Taşınabilir, 13 milyonu aşkın müşterinin bankayla öncelikli temas noktası haline gelirken 11 milyona yakın müşteri yalnızca taşınabilir üzerinden bankacılık hizmetlerine erişiyor. Müşteri olma süreci de dahil olmak üzere şubeyle temas etmeden neredeyse her sürecin yapılabildiği Garanti BBVA Taşınabilir, 500’ü aşkın işlev setiyle müşterilere süratli ve kolay hizmet sunuyor. 

Mobilden müşteri olma sürecinin başlamasıyla birlikte, uçtan uca dijital bankacılık tecrübesinde son adım da tamamlandı. Garanti BBVA bu süreci, kişisel müşterilerinin yanı sıra şahıs firması statüsündeki esnaf ve KOBİ’lerin de uçtan uca inançlı, kolay ve yalın deneyimleyebileceği formda tasarladı. Mobili müşteri tecrübesinin ana merkezi olarak konumlayan Garanti BBVA, müşterilerinin tüm muhtaçlıkları için taşınabilir üzerinden tahlil yolları sunmayı hedefliyor. Müşteriler mobilden çıkmadan akıllı asistan Ugi, chatbot, görüntü ile görüşme üzere hizmetler sayesinde tahlil yollarına erişebiliyor. İnsan temasına gereksinim duydukları noktada da, Garanti BBVA Mobil’den çıkmadan müşteri temsilcisi ile Canlı Takviye tahlili sayesinde yazışarak dayanak alabiliyor. Türkiye’nin birinci yapay zekâ dayanaklı akıllı asistanı Ugi, 2022 yılında 5 milyonu aşkın müşteriyle 53 milyondan fazla etkileşime girdi. Doğal konuşma lisanını manaya konusundaki yetenekleri sayesinde 2022’de tekil kullanıcı sayısını %29’un üzerinde artırdı. 

Garanti BBVA Taşınabilir müşterileri temassız süreç yapma gereksiniminin artmasıyla birlikte para çekme, yatırma, transfer, kredi kartı borcu yahut kredi ödemelerini QR kod ile şubeye gitmeye muhtaçlık duymadan ATM’ler üzerinden rahatça yapabiliyor. Müşterilerin büyük ilgi gösterdiği QR süreçleri için ortak QR kod uygulamasına geçilmesiyle bir arada tüm banka müşterileri Garanti BBVA ATM’lerinden süreç yapabiliyor. Garanti BBVA müşterileri taşınabilir uygulamayla tüm bankaların müşterilerine FAST altyapısı üzerinden QR ile para gönderebiliyor, hesaptan ve kredi kartından tüm banka POS’ları kullanılarak QR ile alışveriş ödemesi gerçekleştirebiliyor. Garanti BBVA QR süreçlerinde %37 pazar hissesiyle liderliğini sürdürüyor.

Garanti BBVA stratejik öncelikleri ortasında yer alan finansal sıhhat ve danışmanlık yaklaşımı kapsamında mobilde uygulamaya geçen “Durumum” alanından müşterilerinin finansal fotoğrafını çekiyor, müşterilerini biriktirmeye ve denetimli harcamaya yönlendiriyor, harcama alışkanlıklarını tahlil ederek şahsileştirilmiş teklifler geliştiriyor ve bu teklifleri daima dinamik tutuyor. 

Garanti BBVA, bu yılın başında hayata geçen açık bankacılık kapsamında farklı kurumlar üzerinden para transferi yapabilme ve farklı kurumlardaki hesapları tek bir noktadan izleyebilmek üzere özellikleri müşterilerine sunmaya başladı. Bankanın esnaf, KOBİ ve ticari müşterileri de diğer banka üye işyeri/POS hareketlerini ve hesaba geçecek fiyatlarını Garanti BBVA Taşınabilir ve İnternet’ten görebilecek. Bu hizmeti müşterilerine birinci sunan bankalardan olan Garanti BBVA açık bankacılık ile müşterilerinin mali durumlarını daha kolay takip edip, yönetebilmesini, daha yeterli bir tecrübe bahtına sahip olmasını ve vakitten tasarruf etmesini sağlıyor. 

Tüzel ve şahıs firmaları, Garanti BBVA dijital kanalları üzerinden GKS ve kefil bilgilerini görüntüleyebiliyor, üye işyeri başvurusu ve kontratlarını alabiliyor, maaş kurum tarif ve değişikliği ile kredisiz hayat sigortaları talimatlarını dijital onaya gönderilebiliyor birebir vakitte İhracat Bedeli Kabul Evrakı (İBKB) düzenleyebiliyor. 

Garanti BBVA’nın dijital bankacılık hizmetleri hakkında kıymetlendirme yapan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, “Günümüzde müşteriler teknolojinin en âlâ halde kullanıldığı uygulamalardan yararlanmak, en düzgün tecrübesi yaşamak istiyor. Bu türlü bir dünyada Garanti BBVA olarak, müşterilerimize yaşattığımız her tecrübesi ya da tasarladığımız her süreci, evvel taşınabilir yaklaşımı ile ele alıyoruz. Müşterilerimizin takviyeye gereksinim duydukları her an dijital üzerinden basitçe bize ulaşmaları tüm sorularına süratlice cevap bulabilmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda müşterilerimiz için bir bankadan fazlasını sunmayı, onların finansal danışmanı olmayı ve zihinsel konfor alanı sağlayabilmeyi istiyoruz. Stratejimizi taşınabilir etrafında kurgularken müşteri tecrübesinde önceliğimizin; tüm müşterilerimizle her temas anında akıllı etkileşim kurabilen, gerçek noktalarda insan dayanağı sunabilen, manalı teklifler ve tavsiyelerde bulunan ve inanç inşa eden eşsiz bir tecrübe yaratmaya odaklanıyoruz. Tüm bu çalışmalarımız doğrultusunda memnunluk ve gururla söyleyebilirim ki Garanti BBVA, halka açık yatırımcı raporlarına nazaran, özel bankalar ortasında en çok dijital kullanıcıya sahip banka olarak öne çıkıyor.” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir