Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Figopara ve İş Bankası’ndan stratejik iş birliği

Figopara ve İş Bankası’ndan stratejik iş birliği

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Ticari işletmelerin finansman süreçlerini yönetebileceği ana platform olma yolunda ilerleyen Figopara, İş Bankası’nın iştiraki Softtech’in açık bankacılık eserleri TekCep ve TekPOS’u satın aldı. Bu satın almayla Figopara’nın ticari müşterileri fatura bilgilerinin yanı sıra bankacılık datalarını de görerek, nakit akışlarını yanlışsız halde yönetebilecek. Ayrıyeten kredi limitlerini en şimdiki bilgi ile anlık olarak tespit edebilecek. 

İşletmelerin finansal idaresini destekleyen ve sağlıklı nakit akışına sahip olmasına aracılık eden yeni kuşak finans platformu Figopara, artık açık bankacılık hizmeti de sunacak. İş Bankası iştiraki Softtech’in geliştirdiği ve İş Bankası’nın kullanmakta olduğu TekCep ve TekPOS üzere açık bankacılık eserlerini grubuyla birlikte bünyesine dahil eden Figopara, kurduğu Figo Ödeme Kuruluşu AŞ ile Merkez Bankası’na lisans müracaatında bulundu. Figopara, Merkez Bankası’ndan ödeme şirketi müracaatına onay çıkana kadar ise alacağı temsilcilik ile işletmelere açık bankacılık hizmetini sunmaya başlayacak.

Figopara, ticari işletmelerin anlık fatura bilgileri üzerinden skorlama yaparken, bu yeni satın alma ile algoritmasını geliştirerek skorlama noktasında fark yaratabilecek bilgiler sağlayacak. Ayrıyeten ticari işletmelerin farklı bankalardaki ticari hesaplarını, hesap hareketlerini ve birden fazla bankadaki POS hareketlerini tek bir ekrandan gösterecek.

İş Bankası Figopara’daki yatırımını artırdı

Satın alma ile İş Bankası Figopara’daki mevcut yatırımını da artırmış oldu. Figopara’nın Ekim 2022’de 50 milyon dolar değerleme ile tamamlanan yatırım çeşidinde şirkete Maxis Yenilikçi GSYF ile 500 bin dolar yatırım yapan Banka, son satın alma ile şirkete 1 milyon 250 bin dolarlık pay karşılığı daha yatırım yapmış oldu. İş Bankası, bu muahede ile Figopara’nın Türkiye’deki ticari işletmelerin kullandığı ana platform olma gayesine inancını perçinledi.  

Bahar: “2024’te 90 bin işletmeye hizmet sunmayı hedefliyoruz”

Ticari işletmelerin tüm finansal muhtaçlıklarını karşılayacakları bir platform olma amacında emin adımlarla ilerlediklerini vurgulayan Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “Bu satın alma ile müşterilerimizin tüm nakit akışlarını görebilecekleri bir yapıya hakikat gidiyoruz. Ticari işletmelerin finansal süreçlerini ileriye yönelik iddialarıyla görebileceği, günlük ve yeni olarak finansal verilerini tek bir platformda görüntüleyebileceği ‘Finans Uygulaması’ olmak istiyoruz. 10 binden fazla işletmeye hizmet sunuyor, 2024’te ise bu sayısı 80-90 binlere çıkartmayı hedefliyoruz. Hem mevcut hem de yeni gelecek müşterilerimize daha fazla katma pahalı hizmet sağlamak tek hedefimiz. Tüm bu hizmetleri sunmak için Figo Ödeme Kuruluşu AŞ ile Merkez Bankası’na lisans müracaatında bulunduk. Merkez Bankası’ndan ödeme şirketi müracaatımıza onay çıkana kadarki süreçte açık bankacılık hizmetlerini temsilcilik ile müşterilerimize sunacağız” diye konuştu. 

Aran: “Bankalar ve fintekler birlikte büyüyecek”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan da, finteklere duydukları ilginin ve Figopara’ya yaptıkları yatırımın, teşebbüslerin finansta bir sorunu tesirli bir halde çözme hünerinden kaynaklandığını belirterek, tüketicinin muhtaçlık duyduğu tahlillerin geliştirilmesine takviye olmayı önemsediklerini söyledi. Finteklerle bankalar ortasındaki ilgiye de değinen Ortan, “Finteklerin rüzgârını yanımıza alarak birlikte yürümenin yanlışsız olduğunu; finteklerin ve bankaların birbirinden öğreneceği çok şey bulunduğunu; yanlışsız iştiraklerle, iş birlikleriyle, servis bankacılığıyla bankaların ve finansal teknoloji şirketlerinin birlikte büyüyeceği bir ortam oluştuğunu düşünüyorum. Figopara ile İş Bankası’nın iş birliği bu manada değerli bir örnek teşkil ediyor” dedi. Şu anda Türkiye’de finteklerin gelişimi için elverişli bir ortam bulunduğunu söyleyen Ortan, “Ülkemizin içinde bulunduğu kurallar finteklerin öteki ülkelere nazaran daha güçlü olmasına, daha sağlam eserler çıkarmasına imkân tanıyor. Bu alandaki teşebbüsler böylelikle yurt dışında rekabette daha üstün olabiliyor” dedi.

Gökmenler: “Figopara’nın unicorn olma maksadına katkı sağlayacak”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sabri Gökmenler ise 2019’da Softtech tarafından geliştirilen TekCep eserinin, o periyotta ticari işletmelerin karşılaştığı bir sorunu çözmeye yönelik olarak, girişimcilik perspektifinden geliştirilmiş bir uygulama olduğunu belirtti. Gökmenler, “TekCep’in Figopara’ya periyodu konusu 2022’de gündeme geldi, 2023 içinde tüm finansal süreç tamamlandı. Figopara’ya duyduğumuz inançla, mevcut iş ortaklığımızı perçinleyecek halde direkt Maxis üzerinden pay oranımız artırılarak süreç tamamlanmış oldu. KOBİ’lere hizmet etmesi planlanan bu uygulamaların kıymet katacak halde Figopara tarafından kullanılmasının, birebir vakitte önümüzdeki yıllarda unicorn olma amaçlarına de büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Arukel: “Türkiye’de ticari işletmelerin fonlanmasındaki en yüksek ölçüye aracılık edeceğiz”

Figopara Kurucu Ortağı ve CSO’su Bulut Arukel de “Açık bankacılık ile bugün Türkiye ekosisteminde ticari işletmelerin ay sonu projeksiyonu ve yıl sonu projeksiyonunu yaparak trend tahlili ile hiç olmayan bir veri havuzundan veriyi çekip gerçek vakitli ve yanlışsız kredi limiti ve oranına ulaşmasına aracılık edeceğiz. İş Bankası ile stratejik iş birliğimiz bugüne kadar ‘Fintek ve Banka’ iş birliğinde örneği görülmemiş halde bu yıl da devam edecek. Bu sene çok fazla ticari işletmenin gerçek krediye, yanlışsız veri ile daha fazla oranda ulaşmasını sağlayan bir projeye imza atıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir