Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Evin küçük çocuğu enfeksiyonlara daha dirençli

Evin küçük çocuğu enfeksiyonlara daha dirençli

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Kış ayları ve soğuk hava enfeksiyon hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Çocukların ve ebeveynlerin alacağı kollayıcı tedbirlerle hastalıkların yayılımını azaltmanın mümkün olduğunu ve bilhassa çocukların kendilerini gereğince koruyamamaları sebebiyle okul üzere kapalı alanlar konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Herhangi bir enfeksiyon hastalığına yakalanan çocukların, enfeksiyonu öteki çocuklara bulaştırmamaları için konutta istirahat etmeleri ve okula gitmemeleri gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Kreş çağındaki çocuklarda şahsî hijyen bakımı şimdi tam olarak gelişmediği için hastalıkların yayılımının çok daha süratli olduğunu tabir eden Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Ebeveynlerin müdahale etme talihinin olmadığı kreşlerde yahut öğrenci nüfusunun çok olduğu okullarda hastalığın denetimi daha da zorlaşıyor, çocuklarımız yanımızda olduğu sürece enfeksiyonlara karşı tedbir almamız çok daha kolay oluyor” dedi.

Her bakteri ve virüsün belirtisi farklı

Şu sıralar enfeksiyon hastalıklarının en başında Influenza, Covid-19, rinovirüs, parainfluenza, RSV virüsleri ve Streptokok yani beta bakterisi olduğunu açıklayan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Okul ve kreşlere giden çocuklar ortasında yaygın görülen Parainfluenza virüsü, ses tellerine yakın yerleri tutuyor ve köpek havlama sesine benzeri bir öksürüğe neden olabiliyor. Influenza yüksek ateş, ağır kas ağrısı ve halsizlikle seyredebiliyor. Rinovirüs daha çok burun kısmını tutarken; bilhassa baş ağrıları, burun tıkanıklığı ve öksürük ile belirti veriyor” diye konuştu. 

Covid-19’un da influenza gibisi tablolar sergileyebildiğinin altını çizen Dr. Ayşe Sokullu, “Yine teneffüs yoluyla bulaşan kızamık, kızamıkçık, halk ortasında ‘öpücük hastalığı’ diye bilinen enfeksiyöz mononükleoz, parvovirüs (Beşinci Hastalık) ve suçiçeği bedenin çeşitli bölgelerinde döküntülere neden olabiliyor. Ayrıyeten kızamık ve suçiçeğini takip eden zatürre üzere ikincil enfeksiyonlar da meydana gelebiliyor. Mide-bağırsak sistemini etkileyen virüs enfeksiyonlarında; su üzere dışkılama sebebiyle sıvı kaybı, ateş ve kusma üzere belirtiler olabiliyor. Bakteriyel bağırsak enfeksiyonlarında ise ateş ve kusma belirtilerine ek olarak dışkı daha ağır, kanlı ya da mukuslu olabiliyor” sözlerini kullandı.

Hasta çocuklar okula zorla gönderilmemeli

Çocukların suya ulaşımının sıkıntı olduğu yerlerde enfeksiyon riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Enfeksiyonlar en çok eller aracılığıyla bulaşıyorlar. Bilhassa grip virüsleri plastik ya da tahta üzere çocukların okulda dokundukları birtakım eşyalarda 24 saate yakın barınabiliyorlar. En çok da damlacık enfeksiyonuyla bulaşan virüsler, öksürme ve aksırma ile havada asılı kalan tükürük kesimlerinde yaşıyorlar. Kalabalık sınıflarda da çocukların bu virüslerle dolu havayı soluması da kolaylaşıyor. Bu sebeple sınıfları sık sık havalandırmak el ve ortam paklığı kadar değer taşıyor. Rastgele bir enfeksiyon hastalığına yakalanan çocukların, enfeksiyonu başka çocuklara bulaştırmamaları için konutta istirahat etmeleri yani okula gitmemeleri gerekiyor. Ayrıyeten hastalıkların büyük artış gösterdiği kış aylarında, çocukların okulda hasta olan arkadaşlarıyla öpüşmemesi yahut sarılmaması, hasta olan arkadaşlarının kullandığı malzemeleri kullanmaması da hayli değerli. Çoklukla istirahat, bol sıvı alımı ve âlâ beslenme dayanağı ile üst teneffüs yolu enfeksiyonları ilaçsız bir haftada atlatılabiliyor. Ama çocuğun ateşini düşürmede ve besin dayanağı konusunda zorlanma kelam mevzusuysa, kusma varsa ve ailede havale hikayesi bulunuyorsa konutta tedavi idaresi çok zorlayıcı olabilir. Bu noktada tedavinin donanımlı bir sıhhat merkezinde yapılması daha uygun olur” ikazlarında bulundu.

Kişisel hijyen alışkanlığı meskende kazanılıyor

Çocukların beslenme alışkanlıklarının, hasta olduklarında ebeveynleri tarafından sergilenmesi gereken davranış ve tavırların ya da hastalık oluşmadan evvel alınacak tedbirlerin çok kıymetli olduğunu hatırlatan Dr. Ayşe Sokullu, “Ebeveynler çocuklarını okuldayken göremeseler de denetimi elden bırakmamalılar. Öncelikle konutta ferdî hijyen davranışları yerleştirilmeli ve çocuğa örnek olunmalı. Enfeksiyondan korunmada en kıymetli adım el temizliğidir. Anne babayı sık sık ellerini yıkarken görmek bile çocuklar için kıymetli bir eğitimdir. Okulda ne yaşadıklarını anlatmaları istendiğinde çocuklardan laf almak neredeyse imkansızdır. Münasebetiyle bunu yaparken okuldan konuta gelen çocuklara dolaylı sorular sorulabilir. Örneğin ‘Ellerini yıkıyor musun?’ yerine ‘Okuldaki sabununuzun kokusu hoş mi?’ yahut ‘Sınıfınızı temizliyorlar mı?’ yerine ‘Sınıfınızı temizleyen teyzenin/amcanın ismi ne?’ üzere hem çocuğu hem de okulu hijyen konusunda test edecek sorularla okuldaki durum da takip edilmeli” dedi.

Çocukları steril bir fanusta büyümeyin

Okul çağı çocuklarının enfeksiyona neden olan mikroorganizmalara duyarlılıklarının, anne ve babaların birtakım tavırlarına nazaran de değişkenlik gösterebildiğini anlatan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Aşırı kollayıcı tavırlar örneğin çocukların parkta, sokakta yahut bahçede oynamasına mani olmak; tabiatın mikroorganizmalarıyla tanışmalarını da engelliyor. Bu da çocukların o mikroorganizmalara karşılığının daha düşük düzeyde kalmasına ve şiddetli enfeksiyon geçirmelerine sebep olabiliyor. Çocuk mikroorganizmalarla hiç karşılaşmadığı steril bir ortamda büyürse okul çağında hastalıklara hazırlıksız yakalanabiliyor.  İkinci çocuklar çoklukla, bebekliklerinde hasta olup okula başladıklarında pek hasta olmazlar. Bunun nedeni aslında, bebekken abi yahut ablasının okuldan konuta hastalık getirmesi ve daha bebekken geçirdiği bu hastalıklar nedeniyle okul çağında karşılaşacağı hastalıklara bağışıklık kazanmasıdır. Ama birinci çocuklar, yuvaya ya da ilkokula başladıklarında birinci kere kalabalık bir ortama girdikleri için virüs ve bakterilerle de birinci sefer karşılaşıyorlar ve okulda daha sık enfeksiyon geçiriyorlar” halinde konuştu.

Her hastalığın tedavisi antibiyotik değil

Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için beden antrenmanlarının ihmal edilmemesi gerektiği tüyosunu veren Uzm. Dr. Ayşe Sokullu, “Çocukların her gün açık havaya çıkarılması, günde yarım saat yürüyüş bile olsa tertipli hareket etmelerinin sağlanması yahut mümkünse tertipli spor aktivitelerine katılmalarının sağlanması hem bağışıklık sistemlerini hem de toplumsal ve ruhsal gelişimlerini olumlu tarafta tesirler. Çocuklarda üst teneffüs yolları enfeksiyonlarının en değerli etkeni virüslerdir. Virüs enfeksiyonlarında sıvı alımı, aktivitenin azaltılarak çocuğun dinlendirilmesi, nizamlı beslenmesinin sağlanması en kıymetli tedavi teknikleridir. Antibiyotiklerin virüsler için tedavide yeri yoktur. Günümüzde COVID-19 pandemisi de göstermiştir ki ateşi 40’lara çıkaran bir virüs enfeksiyonu büsbütün ilaçsız bir formda de tedavi edilebilir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir