EÜ’den dış mekan süs bitkilerinde ürün kayıplarını önleyici proje

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Muhafaza Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Figen Yıldız danışmanlığında, EÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Araştırma Vazifelisi Çiğdem Özkan Kahraman tarafından yürütülen “İzmir vilayetinde Birtakım Çalı Formlu Dış Yer Süs Bitkilerinde Sorun Olan ve Morfolojik Tanısı Yapılmış Phytophthora Cinslerinin Moleküler Olarak Tanılanması ve Savaşımı Üzerine Araştırmalar” başlıklı proje, TÜBİTAK 1002-A süratli dayanak programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Proje ile İzmir’de dış yer süs bitkilerinde sorun olan “Phytophthora” tipleri ile uğraşa katkı sağlayacak.

Proje takımını tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, projeyi gerçekleştiren takımı tebrik etti. Prof. Dr. Budak, “Değerli akademisyenlerimizin bilim dünyasına kazandırdıkları bu projenin çıktıları daha sonra yapılacak çalışmalar için araştırmacılara ışık tutacak. Bu çalışmadan elde edilen bilgiler, yeni projelerin yapılmasına da imkan sağlarken, üreticilere uygulanabilir pratik tahliller de sunacak. Proje grubuna bundan sonraki çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Bitki hastalıkları ekonomik seviyede eser kayıplarına neden oluyor

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yıldız, “Süs bitkileri üretiminin Tarımın ve bitkisel üretimin bir kısmı olan Dünyada AB ülkeleri başta olmak üzere, Türkiye’de de iktisada büyük katkı sağlamaktadır. Süs bitkileri kullanım gayelerine nazaran; kesme çiçek, iç yer süs bitkileri, dış yer süs bitkileri ve doğal çiçek soğanları olarak dört farklı kümeye ayrılmaktadır. Bu gruplandırma içinde dış yer süs bitkileri Türkiye’de alan kullanım bakımından birinci sırada yer almaktadır. Dünyada ve Türkiye’de birçok kültür bitkisinde olduğu üzere dış yer süs bitkisi yetiştiriciliğinde de bitki hastalıkları ekonomik seviyede eser kayıplarına neden olmaktadır. Dış yer süs bitkilerinde görülen hastalıklar içinde en fazla kayıplara neden olan etmen kümesini kök ve kök boğazı çürüklüklerine neden olan Phytophthora cinsleri oluşturuyor” dedi.

 Phytophthora kök ve kök boğazı çürüklüklerinin dış yer süs bitkisi cinsleri üzerinde son derece yıkıcı tesirler yarattığını söyleyen Prof. Dr. Yıldız, “Phytophthora, bilhassa ekonomik ehemmiyete sahip ağaç ve çalı üzere bitki kümelerinde sararma, solma, kuruma, gelişim geriliği ve mevt belirtileri üzere belirtilerle birlikte önemli kayıplara neden olmaktadır. Kök ve kök boğazında çürüklük meydana getiren bu etmenlerin toprak kaynaklı olması, uğraşının başka etmen kümelerine nazaran daha sıkıntı olması, değişen etraf ve iklim şartları altında yayılımlarının süratli olması üretimi büyük ölçüde sonlandırmaktadır. Üretimde önemli randıman kayıplarına neden olan bu çeşitler için yapılacak çalışmalarda birinci muvaffakiyet, surveyler sonrasında yapılacak hakikat morfolojik ve moleküler tanılama ile mümkündür.

Proje, üreticilere uygulanabilir pratik tahliller sunacak

Bu çalışmada İzmir ili hudutları içinde dış yer süs bitkilerinin ağır olarak yetiştirildiği ilçelerde kök ve kök boğazı çürüklüğüne neden olan ve morfolojik tanısı yapılmış Phytophthora tiplerinin moleküler olarak tanılanması, elde edilen izolatların patojenisite testi ile virulensliklerinin belirlenmesi, moleküler karakterizasyonunun yapılması ve en virulent bulunan izolatlara karşı kimyasal ve biyolojik fungisitlerin denenerek etkililiğinin ortaya konmasını amaçlıyoruz. Ayrıyeten bu çalışma, çalı formlu dış yer süs bitkilerinde Phytophthora etmenlerinin saptanması ve uğraş imkanlarıyla ilgili kapsamlı bir çalışma bulunmaması sebebiyle, kelam konusu bölgede üreticilere pratikte uygulanabilir tahliller sunmayı hedefliyor” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*