Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. EÜ Fen Fakültesinin tüm bölümlerinin kalitesi tescillendi

EÜ Fen Fakültesinin tüm bölümlerinin kalitesi tescillendi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Türkiye’nin YÖKAK tarafından tam akredite edilen birinci devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesinde, kalite ve akreditasyon çalışmaları devam ediyor.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya ve İstatistik lisans programlarının akreditasyonu; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Lisan ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Kıymetlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 3 yıl mühletle akredite edilerek uzatıldı. Biyoloji ve Kimya kısımları ise birinci müracaatta 5 yıl müddet ile akredite edildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret eden Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Biyoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Kerim Çiçek, Kimya Kısım Lideri Prof. Dr. Yeşim Salman, Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısım Lideri Prof. Dr. Ömer Değirmenci, Biyokimya Kısım Lideri Prof. Dr. Cenk Selçuki ve İstatistik Kısım Lideri Prof. Dr. Gözde Ulutagay akreditasyon dokümanlarını takdim etti.

Ege Üniversitesinde programların yüzde 75’inin akredite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Araştırma üniversitesi unvanına sahip bir yükseköğretim kurumu olarak, eğitimde kalite ve akreditasyon en değerli önceliklerimizden birisi. Ülkemizde tam akreditasyon alan birinci devlet üniversite olmanın verdiği sorumlulukla kalite şuurunu bir kültür haline getirerek, ünite seviyesinde de gerekli şartları sağlamaya özel hassasiyet gösteriyoruz. Ülkemizin temel bilimler alanındaki esaslı akademik ünitelerinden olan Fen Fakültemizin kısımlarının tamamının akreditasyonu ile eğitim kalitemiz bir sefer daha tescillenmiş oldu. Emeği geçen hocalarımızı, öğrencilerimizi ve tüm paydaşlarımızı tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

“Sekiz eğitim programının tümü akredite”

Fen Fakültesinde 8 lisans programının tümünün akredite olduğunu lisana getiren Dekan Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Fen Fakültemiz; Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya, Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik birinci öğretim ve Matematik ikinci öğretim olmak üzere 8 lisans programına sahiptir. Bu programların tamamı FEDEK tarafından akreditedir. Fakültemizin tüm kısımlarının kalitesi, alınan FEDEK akreditasyon dokümanları ile tescillenmiş oldu. FEDEK’in kıymetlendirme kriterleri ortasında programlar, programda kayıtlı öğrencilerin başarısı, program öğretim hedefleri, programın çıktıları, öğretim planı, öğretim takımı, idare yapısı, program altyapısı üzere pek çok ölçüt bulunuyor. Bu ölçütleri yerine getirerek akreditasyon alan tüm bölümlerimizin hocalarına ve öğrencilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir