Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. EÜ, CWUR 2024’te en iyi yüzde 4,6’lık dilimde yer aldı

EÜ, CWUR 2024’te en iyi yüzde 4,6’lık dilimde yer aldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Dünyada 20 bin 966 üniversite ortasında en uygun birinci yüzde 4,6’lık dilimde yer alan Ege Üniversitesi, birinci 2000’e giren 50 Türk üniversitesi ortasında yedinci olurken geçen yıl olduğu üzere bu sene de 70.8 puan topladı.

Ege Üniversitesi, CWUR tarafından her sene açıklanan listede bu sene dünya genelinde değerlendirmeye alınan toplam 20 bin 966 üniversite ortasından 910’uncu, Türkiye’de ise 7’nci sırada olmayı başardı ve geçen yılki muvaffakiyetini sürdürdü.

“Küresel seviyede yükselişimiz sürüyor” 

Ege Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyadaki üniversiteler, ulusal ve milletlerarası çeşitli sıralama kuruluşları tarafından belli performans göstergeleri ve metriklere dayalı olarak sıralanıyor. Saygın sıralama kuruluşu Center for World University Rankings tarafından hazırlanan Dünyanın En Âlâ 2000 Üniversitesi Sıralamasının 2024 yılı sonuçlarına nazaran üniversitemiz, değerlendirmeye alınan, dünyada 20 bin 966 üniversite ortasında en yeterli birinci yüzde 4.6’lık dilimde yer alarak bir muvaffakiyete daha imzasını attı. Global seviyede 910’uncu sırada yer alırken ulusal sıralamada 7’nci oldu. Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizin isminin global seviyede anılması, en güzel üniversiteler ortasında gösterilmesi bizleri keyifli ediyor. Nitelikli akademik takımı, gelişmiş fiziki altyapı imkânları ve dijital donanımı ile ülkemizin değerli yükseköğretim kurumlarından olan üniversitemiz bu güne kadar olduğu üzere bundan sonrada hem mezunlarının istihdamı hem yayınları hem de kaliteli eğitimi ile muvaffakiyetini sürdürmeye devam edecek. Memnuniyetle tabir etmek isterim ki son süreçte bilim insanlarımız tarafından hazırlanan nitelikli yayınların sayısında önemli bir artış var. Üniversitemizin araştırma kapasitesini ve kalitesini  daha çok yükseltmek  istiyoruz. Bu noktada çalışmalarımız aralıksız devam edecek. Büyük bir özveri ile çalışan tüm akademik ve idari çalışanlarıma katkılarından ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

CWUR derecelendirme sisteminde mezunların istihdamı, eğitim öğretim faaliyetlerinde kalite, üst seviye mecmualarda yapılan yayın sayısı, tesir puanları ve atıflar üzere ölçütler yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir