Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Eğitim
 4. »
 5. Etkili bir eğitim programı uygulamanın 7 adımı

Etkili bir eğitim programı uygulamanın 7 adımı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
8 0

Çalışanlar için tesirli bir eğitim programı hayata geçirmek günümüzde mecburilik olsa da farklı kesimlerden birçok şirket bunun eksikliğini yaşıyor.   

Online Eğitim Platformu Teedo, karar verme sürecinde patron ve İK yöneticilerine  yol göstermesi için tesirli bir eğitim programını uygulamanın temel 7 adımını derledi…

Çalışanların ferdî gayretleri ile şahsî gelişimlerine yatırım yapmalarını yahut yeni uzmanlıklar öğrenmelerini beklemek yerine, her çalışanın muhtaçlık duyduğu bilgi ve marifetleri kazanmasını sağlamak, bir şirket için performansın uygunlaştırılması, verimliliğin ve çalışan memnuniyetinin artırılması üzere kıymetli kazanımlar yaratacak stratejik bir yatırımdır. 

Amaç ister yeni çalışanların oryantasyonu ister mevcut çalışanın donanım ve yetkinliklerinin artırılması yahut yeni teknolojilerin öğretilmesi olsun; ‘Eğitim’ tüm şirketlerin kurum kültürü ve çalışan kıymet önermesinin vazgeçilmez bir ögesi olmalıdır.

Online Eğitim Platformu Teedo’nun Genel Müdürü Selçuk Aytekin, “Şirketiniz bünyesinde tesirli bir eğitim programını hayata geçirmek yahut dışarıdan bu bahiste profesyonel takviye almak iş muvaffakiyetini garanti etmekle ilgili değil, tertibinizi bunu başaracak halde optimize etmekle ilgilidir” diyor. Aytekin, gerçek vakitte hakikat halde verilecek eğitimlerin şirkete birçok açıdan yarar sağlayabileceğini belirterek, “Çalışanı memnun etmenin tek yolu, yüksek maaş siyaseti uygulamak değildir. Şirketler insan odaklı bir iş kültürü yaratarak, çalışanlarına paha vererek, şahsî ve mesleksel gelişimlerini teşvik ederek de memnun bir iş ortamı sunabilir. Bu, iş yerinde katılımcılığı ve sadakati artırır. Kendilerine kıymet verildiğini gören sadık çalışanların şirkette kalmaları ve işlerinde daha uygun performans göstermeleri kuvvetle olasıdır. Böylelikle şirketin dengeli bir maharet ve bilgi seviyesine sahip olması, başarılı iş sonuçları elde etmesi sağlanmış olur” formunda konuşuyor.

Yapılan araştırmalar, resmi bir eğitim programı uygulamak ile şirketin artan karlılığı ortasında şaşmaz bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. ABD’de yapılan bir çalışma, yerleşik bir eğitim programı olan kuruluşların, eğitim programı olmayan kuruluşlara oranla çalışan başına yüzde 218’den fazla gelire ve yüzde 24 üzere şaşırtan bir oranda daha yüksek kâr marjına sahip olduğunu gösterdi. 

Çalışanlar için tesirli bir program tasarlamak ya da satın almak için hangi adımları atmalısınız? Teedo, karar verme sürecinde patron ve İK yöneticilerine yol göstermesi için temel 7 adımı derledi…

 1. Eğitim gereksinimlerini değerlendirin

İşletmenizde marifetlerin geliştirilmesi gereken alanlarına bakarak başlayın. Eğitimin fonksiyonel ve pratik bir gayesi olmasına dikkat edin. Örneğin, şirketinizin yüksek seviyede müşteri memnuniyetini sürdürmekte zorluk çekip çekmediğini belirleyin. Şayet öyleyse müşteri tecrübesini uygunlaştırmak için yenilikçi ve tesirli tahliller sunan bir eğitim programı tasarlayabilir ya da profesyonel takviye alabilirsiniz. 

 1. Bir eğitim metodu seçin

Bir eğitim yolu seçmeye gelince yanlışsız ya da yanlış yoktur. Örneğin, şirket içinde bir sınıf eğitimi gerçekleştirebileceğiniz üzere hibrit bir eğitim modeli tercih edebilir ya da taşınabilir eğitimin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin; çevrimiçi öğrenme, bir mevzuyu öğrenmek için gereken süreyi yüzde 40-60 oranında azaltabilir, çalışan performansını ise yüzde 25’e varan oranda artırabilir.

 1. Doğru araçları tercih edin

Çalışanlarınızın eğitim bilgilerine kolaylıkla erişmesini sağlayacak akıllı araçları seçin. Bu tıpkı vakitte finansal bir karardır, zira maliyetleri denetim altında tutmak için yeni eğitim kaynaklarına makul yatırım yapmak gerekir. Bu noktada Teedo üzere bulut tabanlı e-öğrenme platformları ülkü bir tahlil sunuyor. Sanal sınıflarda hem ders gereçlerinin hem de ders kayıtlarının erişime açık olduğu Teedo’ya, Türkiye’nin dört bir yanından iştirakçiler ulaşabiliyor.

 1. Eğitimi tüm marifet düzeylerine nazaran uyarlayın

Zaman kıymetlidir ve çalışanlarınızın marifet seviyelerini ve ne öğrenmeleri gerektiğini bilmek değerlidir. Maharet değerlendirmeleri, çalışanlarınızın teknik bilgisini ölçmenize ve bir maharet envanteri oluşturmanıza yardımcı olur. Böylelikle grubunuzun güçlü ve zayıf taraflarını anında anlayabilir ve yanlışsız bireyleri yanlışsız yere yerleştirebilirsiniz. 

 1. Konuları yeni tutun

Bir şirket daima olarak gelişir. Bu nedenle eğitim içeriğinin de çalışanların gerçekte karşılaştığı zorluklarla alakalı olmasını sağlayacak halde ayarlanması gerekir. Eğitim içeriğinin yeniliğinden ve gereksinimleri karşıladığından emin olmalısınız. 

 1. Çalışan iştirakini teşvik edin

Günümüzde çalışanlar gelişim fırsatları konusunda istekli. Pek çok çalışan, mesleksel ve şahsî gelişimlerine yatırım yapılması durumunda şirkette daha uzun mühlet kalacağını, yeterli planlanmış bir eğitim programının şirkete olan bağlılıklarını olumlu tarafta etkilediğini söylüyor. Tekrar de ödül, ikramiye üzere ögeler daha fazla iştiraki teşvik edebilir.

 1. Geri bildirim döngüsü sağlayın

Ekibinize eğitim seyahati sırasında geri bildirim paylaşma fırsatı verin. Daima geri bildirim, olumlu öğrenme davranışlarını güçlendirmeye, motivasyonu sürdürmeye ve iştirakçi bir iş gücü oluşturmaya yardımcı olur. Sık irtibat yöneticilerin eğitim içeriğini çalışanların ilgi alanlarına, öğrenme tarzlarına ve iş rollerine uygun olacak halde uyarlamalarına yardımcı olarak ilgi ve iştiraki artırır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir