Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eskişehir, Mersin ve İstanbullu gençler sordu, siyasetçiler yanıtladı

Eskişehir, Mersin ve İstanbullu gençler sordu, siyasetçiler yanıtladı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Sesini topluma ve siyasetçilere duyurmak üzere gençlerin ortak akıl ile kurguladığı bir tahlil üretme çalışması olan “Gençliğin Yüzleri” Eskişehir, Mersin ve İstanbul’daki siyasal forumları gençlerin ve milletvekillerinin iştirakiyle gerçekleştirdi. Fikirlerini, talep, beklenti ve umutlarını görünür kılmak isteyen ve seçimler öncesi siyasi partilerin gençlik siyasetlerini gözden geçirmelerini talep eden gençler, Eskişehir, Mersin ve İstanbul’da gerçekleşen Siyasal Forumlar aracılığıyla AK Parti, CHP, Yeşil Sol Parti, ÂLÂ Parti ve TİP’li siyasetçilerle bir ortaya geldi.

Eskişehir, Mersin ve İstanbullu gençler, Gençlik Forumlarından çıkan tahlil tekliflerini Siyasal Forumlar aracılığıyla; Nitelikli Eğitim, Genç İşsizliği, Gençlerin Siyasete Katılımı ve Gençlerin Temel Gereksinimlere Erişimi başlıkları altında milletvekillerine ve siyasi parti temsilcilerine aktardı. Ayrıyeten, farklı siyasi partilerin gençlik sıkıntılarına yaklaşımlarını ve bu hususlardaki planlarını birinci ağızdan dinledi. 

Eskişehir Siyasal Forumu 

Eskişehir Siyasal Forumuna katılan AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Işık Günay, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Işık Süllü ve Uygun Parti Milletvekili Adayı Özlem Ayrancı, gençlerin talep ve tekliflerini dinlerken, yaşadıkları sorunlar hakkında da bilgi sahibi oldu.

Siyasette genç kotası uygulanması gerek 

Genç işsizliğinin Ak Parti’nin öncelikli mevzularından olduğunu aktaran AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Işık Günay, kapsamlı bir eğitim ıslahatı da gerektiğini belirterek, “Mesleki eğitim ve staj çok değerli. Öğrenciler staj yaparak deneyim kazanabilir” diye konuştu. Gençlerin ve bayanların siyasete iştirakinin değerini vurgulayan Günay, karar vericiler olarak daha tesirli olmaları gerektiğini ve genç temsiliyetinin artması gerektiğini söyleyerek “Kadın kotası üzere genç kotası uygulanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. 

Eğitim ve istihdam ortasında sağlıklı bağ kurmak gerekiyor

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Parıltı Süllü, gençlerin geleceğe korkuyla baktığı iş konusunun ehemmiyetine değinerek staj sürecinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Süllü şunları aktardı: “Bütçeden eğitime ayrılan hissesi arttırmalıyız. Yetenekleri geliştirici eğitimi benimsemeliyiz. Eğitim ve istihdam ortasında sağlıklı bir bağ kurmamız gerekiyor. Gençlerin istihdamına yönelik çeşitli programları desteklemeliyiz. KPSS’den sonra yapılan mülakatlarda ne sorulduğunu bilmiyoruz. Atamalarda bu sorun ortadan kalkmalı. Türk vatandaşlarına tanınmayan imtiyazlar yabancılara ve mültecilere tanınmamalı. Ayrıyeten gençlerin barınma sorunu, işsizlik sigortası, sıhhat masrafları, toplumsal ve ekonomik ihtiyaçlarının temini için çalışmalar yapmalıyız.” 

Temel ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanmalı

İyi Parti Milletvekili Adayı Özlem Ayrancı ise güzel eğitim almış, üniversite mezunu gençlerin iş bulamamasının herkes için büyük sorun olduğunu vurgulayarak 15 yıllık temel eğitimin gençleri hayata hazırlamadığını kaydetti. Mesleksel eğitimin ehemmiyetine değinen Ayrancı, “Öğrencilerin, yeteneği ve yatkınlığı doğrultusunda eğitim alması sağlanmalı, mesleksel eğitim alan gence imtihansız fırsatlar sunulmalı, staj istihdamın parçası haline getirilmeli, işsizlik fonuna aktarılacak yüzde 2 katkı hissesiyle iş bulamayanlara yeni eğitimler verilmeli ” diye belirtti. Hasret Ayrancı beslenme ve barınma üzere temel gereksinimlerin devlet tarafından karşılanması gerektiğini aktararak ortak akıl ile ülkenin sıkıntılarına tahlil üretileceğinin altını çizdi. 

Mersin Siyasal Forumu 

Mersin Siyasal Forumu’na katılan CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, Yeşil Sol PartiMersin Milletvekili Rıdvan Turan ve TİP Bilim Konseyi Eğitim Siyasetleri Koordinatörü Hazal Çakmak Nitelikli Eğitim, Genç İşsizliği, Gençlerin Siyasete İştiraki ve Gençlerin Temel Gereksinimlere Erişimi başlıklarında gençlerden gelen soruları yanıtladı.

İşe alımlarda mülakat kaldırılmalı

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır seçimde oy kullanmanın çok kıymetli olduğunu belirterek herkesin istediği partiye üye olabileceği özgür bir ortam oluşturmak gerektiğini söyledi. Başarır, üye olunan partinin kamuda çalışmaya pürüz olmaması gerektiğini de paylaşarak “işe alımlarda mülakatın kaldırılması gerekiyor” dedi. 

Üniverstileri tekrar planlamalıyız

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, eğitimli gençlerin düşük fiyatla çalıştırılmaması gerektiğini vurgulayarak “Üniversite mezunlarına iş sağlandıktan sonra üniversiteleri tekrar planlamalıyız. Eğitimin bilimsel, demokratik ve laik bir yapıya döndürülmesi gerekiyor.” diye belirtti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da genç ve bayan işsizliğinin yüksek olduğunun altını çizen Turan şunları söyledi: “Tarımsal üretim başta olmak üzere kooperatifleşmeyi kolaylaştırmalıyız. Kooperatifler demokratikleştirilmeli ve kamu alım garantisi vermeli. Barınma sıkıntısına karşı da fazla konutu olanlar için servet vergisi getirmeliyiz. Herkesin rahatlıkla oturabileceği konutlar yapmalıyız.” 

Toplumsal farkındalığı arttırmalı, manisiz bir ülke yaratmalıyız 

TİP Bilim Konseyi Eğitim Siyasetleri Koordinatörü Hazal Çakmak, “İşsizlerin büyük kısmı gençlerden oluşuyor, yüzde 35 oranında genç işsizliği kelam konusu. Kendi mesleklerini yapamıyorlar. Fakat iş, istihdam, eğitim, bayan, tabiat etraf hepsini birlikte pahalandırmak lazım.” dedi. Kelamlarına toplum şuurunun kıymeti ile devam eden Çakmak: “Toplumsal farkındalığı artırmalı, manisiz bir ülke yaratmalıyız. Bilimsel, laik, özgür düşünebilen bireyler yetiştirmeliyiz. Adaylarımızın yüzde 50’si bayan, ön sıralara koyarak seçilmelerinin önüne mani koymadık.” diyerek gençlerin sorularını cevapladı. 

İstanbul Siyasal Forum

CHP Parti Meclisi Eski Üyesi Gamze Pamuk Ateşli, DÜZGÜN Parti Kurucu Genel Lider Yardımcısı Taylan Yıldız, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Adayı Elif Esen, Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi Sözcüsü ve YSP İstanbul Milletvekili Adayı Dersim Dağ ile TİP Gençlik Sekreteri Arzum Yalçın’ın iştirakiyle gerçekleşen İstanbul Siyasal Forumu gençlerden büyük ilgi gördü. 

Siyasette yeni ve genç yüzler görmeliyiz 

İşsizliğin en değerli problemlerden biri olduğunu belirten CHP Parti Meclisi Eski Üyesi Gamze Pamuk Ateşli, “Mesleki eğitim siyasetleri geliştirilmeli, yeni iş alanları yaratılmalı. Her vilayette bir üniversite yerine dünya sıralamasında birinci 500’de üniversitemiz olmalı. Siyasette de yeni ve genç yüzler görmeliyiz. Gençlik kolları tesirli hale getirilmeli, aksi takdirde siyaseti gençleştiremeyiz.” diye vurguladı.

Her türlü kimliği ve medya özgürlüğünü koruyacağız

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Adayı Elif Esen, DEVA Partisi’nde yüzde 20 genç, yüzde 35 de bayan kotası olduğunu vurgulayarak “Listelerimizi yaparken bayan ve genç temsiline bilhassa dikkat ettik. Karar düzeneklerinde gençlerin olması önceliğimiz. Her türlü kimliği ve medya özgürlüğünü koruyacağız.” halinde konuştu. 

Genç başkanlar de milletvekili olmalı

İYİ Parti Kurucu Genel Lider Yardımcısı Taylan Yıldız, teknoloji sayesinde Türkiye’de yaşayıp öteki ülkede çalışmanın mümkün olduğunu kaydederek genç işsizliği problemini hakikat anlamak ve gençlerin dünya vatandaşı ve dijital vatandaş haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Yıldız, “Gençlerin toplumsallaşması için üniversiteler çok değerli alanlar. Günümüzde interneti bir insan hakkı olarak görüyorum. Hasebiyle gençlerle bilgi ortasındaki mahzur kalkmalı, genç başkanlar de milletvekili olmalı” dedi. 

Yetenek temelli bir eğitim sistemi oluşturulmalı

Eğitimin işsizlik doğurduğunu, bunun da faturasının gençlere kesildiğini kaydeden YSP İstanbul Milletvekili Adayı Dersim Dağ, gençlere bütçe ayrılması gerektiğini söz etti. Genç Bakanlığı ve Bayan Bakanlığı kurulmasına muhtaçlık olduğunu belirterek fiyatsız stajın yeni kölelik olduğunu söyledi. “Eğitim sistemi de büsbütün değişerek yetenek temelli bir sistem oluşturulmalı. İnternet üzere temel gereksinimler da fiyatsız olmalı.” diye konuştu. Dersim Dağ, eşit temsil temel aldıklarını belirterek yüzde 20 gençlik kotası uyguladıklarını kaydetti ve kelamlarına şöyle devam etti; “Kadınların ve gençlerin özgün örgütlenmesinin değerli olduğunu düşünüyorum. Gençlik, bayan meclisi kararı olmaksızın parti gençlik ve bayanlar hakkında karar alamaz.”

İstihdamda torpil ve kayırma olmamalı

TİP Gençlik Sekreteri Arzum Yalçın, eğitim planını baştan yaratarak diploma problemini ortadan kaldırmak gerektiğini tabir ederek “İstihdamda torpil ve kayırma olmamalı. Türkiye’de gençlik ve bayan düşmanı siyasetler karşısında kırmızı çizgiler oluşturmalıyız. Üniversite sayısını azaltıp, niteliğini artırmalı, mülakat sistemini ortadan kaldırmalıyız. Fırsat eşitliğinin değerine dikkat çeken Arzum Yalçın, eğitim, internete erişim, barınma, istihdam üzere alanlar başta olmak üzere herkesin eşit imkanlara sahip olması gerektiğini belirtti “Siyasette de fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmalıyız.” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir