Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eski kot atıkları yeniden hayat buluyor

Eski kot atıkları yeniden hayat buluyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
6 0

Antalya Büyükşehir Belediyesi Etraf Eğitim ve İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen atölye çalışmalarıyla eski kot kesimleri yine hayat buluyor. Atölye çalışmasında bayanlar, Japon dikiş tekniği şaşiko tekniğiyle kot atıklarını kullanarak yeni kıyafet tasarlıyor. 

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in ‘Sürdürülebilir ve Yaşanılabilir Antalya’ maksadıyla hayata geçirdiği Etraf Eğitim ve İnovasyon Merkezi birbirinden farklı atölye çalışmalarıyla konuklarını ağırlıyor. Etraf Eğitim ve İnovasyon Merkezi’nde ‘Azalt, Tekrar Kullan, Geri Kazan’ sloganıyla eski kot modüllerini kullanarak yeni kıyafetler tasarlanması emeliyle bir atölye çalışması düzenlendi. 

KOT KESİMLERİYLE YENİLENEN KIYAFETLER

Atölye çalışmasında etraf aktivisti Zeliha Sunal, iştirakçilere eskiyen, terzi atığı olarak kullanılan eserleri tekrar kullanılmasına ait bir eğitim çalışması gerçekleştirdi. Zeliha Sunal, Japon dikiş tekniği şaşiko formülüyle kot atıklarını nasıl kullanabileceklerini anlattı. Eskiyen dokumacılık eserlerinin tekrar kullanımı üzerine bir çalışma yapacaklarını söyleyen Zeliha Sunal, “Bir tişört yahut kot pantolon binlerce ton su harcanarak yapılıyor. Bu eserlerden geri dönüştürülüp kumaş da yapılamıyor. Şaşiko dikiş yoluyla terzi atığı olan kot kesimlerinin kıyafetler üzerinde nasıl hayat bulacağını göstereceğiz. Bu atıkları değerlendirelim, kendi kıyafetlerimiz, çocuklarımızın giysilerinden modüller kullanarak, yeni eserler elde edebiliriz. Evvelden büyüklerimiz yırtılan yerlere yama yapardı. Bizim yaptığımız bu işin modernize edilmesidir” dedi. 

FARKLI ESERLER ORTAYA ÇIKIYOR

Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık ve Etraf Eğitim Şube Müdürü Fulya Koral, israfın önlenmesi ve doğal kaynakların verimli kullanılması gerektiğine dikkat çekerken, gerçekleştirilen aktiflikte bayanların konutlarındaki kot modülleriyle yeni eser tasarlayarak tekrar kullanmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Atölye iştirakçilerinden emekli öğretmen Nazan Songül Köse, atölye çalışmalarının kendisine çok şey kattığını, eskiyen kıyafetlerinden yeni motiflerle daha farklı eserlerin çıktığını kaydetti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir