Erhan Dedeoğlu İlkokulu Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in Katılımıyla Açıldı

Erhan Dedeoğlu İlkokulu Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in İştirakiyle Açıldı

Zeytinburnu’nda hayırsever iş insanı Erhan Dedeoğlu’nun katkılarıyla yapılan Erhan Dedeoğlu İlkokulu’nun açılışını Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin yaptı.

 
Hayırsever iş insanı Erhan Dedeoğlu’nun katkılarıyla Zeytinburnu’nda inşası tamamlanan Erhan Dedeoğlu İlkokulu düzenlenen açılış merasimiyle hizmete girdi. Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy’un mesken sahipliğinde gerçekleşen açılış merasimine; Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Zeytinburnu Kaymakamı Dr. Adem Uslu ve AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe katıldı. 

 

BAŞKAN ARISOY: “OKULLARIMIZIN TAMAMINA YAKININI YENİLEDİK”
Zeytinburnu’na yeni bir ilkokul kazandıran iş insanı Erhan Dedeoğlu’na teşekkür ederek merasimin açılış konuşmasına başlayan Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, 2019 yılından bu tarafa Zeytinburnu’nda çok sayıda okulu yıkıp tekrar inşa etmiş olmanın kendilerine nasip oluğunu, ilçe genelinde yeni okulların inşasının devam edeceğinin altını çizdi. İlçedeki okulların durumu ile ilgili genel bilgiler veren Lider Arısoy; “En başta Ayhan Şahenk ve Fatma Süslügil okullarıyla başlamak istiyorum. Bu okullarımız, projesini bizim yaptığımız okullarımızdır. Hakikaten İstanbul için örnek bir proje oldu. Tekrar belediyemiz tarafından tamamlanan Kız İmam Hatip Lisesi eğitime, hizmete devam ediyor. Sümer Orta Okulu, Reşat Tardu ve Merkezefendi İlkokulu da yenilenen okullarımızdan. 6 Şubat zelzelesinden sonra Zeytinburnu’muzda yalnızca iki okulumuz tahliye etmek durumunda kaldık. Onlarında tekrar inşa edilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.  

 

“1 MİLYAR TL’LİK MESLEKSEL YERLEŞKE İNŞA EDİLİYOR”
Zeytinburnu’nda hala inşaatı devam eden üç yeni okulun yükseldiğini kelamlarına ekleyen Lider Arısoy, bunların önümüzdeki eğitim – öğretim periyoduna hazır olacağının bilgisini verdi. Şubat ayında Cevizlibağ Mevkii’nde büyük bir mesleksel eğitim yerleşkesinin de hizmete gireceğini lisana getiren Lider Arısoy, bugünkü sayılarla yalnızca Cevizlibağ’daki mesleksel eğitim yerleşkesinin yatırım pahasının 1 Milyar TL olduğuna dikkat çekti.

 

“ZEYTİNBURNU’NDA TEKİL EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇİYORUZ”
Öte yandan 6 Şubat sarsıntısı itibariyle tahliye edilen iki okulun da üretimini takip ettiklerini ve bu okulların da tamamlandıktan sonra tüm ilçe genelinin tamamında tekil eğitim sistemine geçilmiş olacağını tabir eden Lider Arısoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zeytinburnu Belediyesi olarak her vakit okullarımızın yanında olmaya devam ettik. Yalnızca 2023 yılında ilçedeki okullarımızın bakım, tamir işlerine 13 Milyon TL harcadık. İlkokullara kırtasiye, lise öğrencilerimize soru bankası ve 1.500 TL nakit dayanağında bulunduk. Zeytinburnu’muzda eğitim çıtasını üst taşımak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

BAKAN TEKİN: “EĞİTİME YATIRIM ÖNCELİĞİMİZ OLDU”
Konuşmasında, Türkiye’de son 20 yılda eğitim ve öğretim alanında önemli yatırımların yapıldığına işaret eden Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin ise Türkiye Cumhuriyeti’nin genel bütçesinden en büyük oranın eğitim kaynağına aktarıldığını lisana getirdi. Türkiye genelinde, 2002 yılına kadar olan derslik sayısında 2 kattan fazla artış olduğunu kaydeden Bakan Tekin, “Ülkemizde eğitime olan takviyenin her geçen gün artarak büyüdüğünü fark ediyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladık. Bu süreçte birçok yeni okulumuzu da açtık. Bu okulların birçoklarında hayırsever vatandaşlarımızın imzası vardı. Ben burada Erhan Dedeoğlu başta olmak üzere tüm hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİMİZ MAHALLÎ İDARELER OLMALI”
Türkiye genelinde hâlihazırda 56 binin üzerinde eğitim veren resmi okulun olduğunu kaydeden Bakan Tekin, bilhassa okulların gereksinimleri karşılama konusunda zorluklar yaşandığına değindi. Bu noktada en büyük destekçilerinin lokal idareler olduğunu söyleyen Bakan Tekin, “Okullarımızın her birisinin gereksinimi var. Biz bakanlık olarak gereksinimleri gidermek için çalışıyoruz. Lakin bu tek başına altından kalkması güç olan bir yüktür. Münasebetiyle bu okulların eğitime devam etmesi için en büyük destekçilerimiz lokal idareler oluyor. Yalnızca su faturasını tavan fiyat üzerinden yansıtan belediyeler var. Bir de bu türlü Zeytinburnu üzere eğitime dayanak veren belediyeler var. Buradan liderimizin kendisine de çok teşekkür ediyorum. Lokal idarelerimize buradan bir defa daha seslenmek istiyorum: Eğitime katkı vermeleri ülkemizdeki okulların büyüyüp gelişmesini, eğitim kalitesinin artmasını sağlayacaktır.” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*