Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Enerjisa Enerji Yeşil Destinasyon Modeli İle Turizmi Dört Mevsime Yayıyor

Enerjisa Enerji Yeşil Destinasyon Modeli İle Turizmi Dört Mevsime Yayıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

Enerjisa Enerji, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi’nin akabinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) paydaşlığı ile güçlenen SENTRUM Projesi ile İzmir’in tarihi Birgi köyü, Ayvalık Küçükköy’den sonra sürdürülebilir yeşil destinasyonun ikinci ve yeni merkezi olacak. Sabancı Vakfı ve HiltonSA Otelleri projenin destekçileri, Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kaymakamlığı ise projenin mahallî ortakları ortasında yer alıyor.

Yerel kalkınmanın destekleneceği İzmir’in Birgi köyü, kültürel ve doğal kıymetlerin korunduğu, güç verimliliği ve yenilenebilir güç uygulamaları ile bölge turizminin dört mevsime yayıldığı, akıllı rotalarla ziyaretçilerin seyahat tecrübelerini kişiselleştirebilecekleri bir sürdürülebilir yeşil destinasyon haline dönüştürülecek. SENTRUM Projesi kapsamında Birgi’de toplum temelli sosyo-ekonomik kalkınmaya katkı sağlamak hedefiyle, global olarak kabul görmüş standartların, destinasyonun özgün gereksinimleriyle uyumlu hale getirilmesi ve sürdürülebilir turizmin desteklenmesi amaçlanıyor.

Projenin esas gayeleri ortasında Birgi’de GSTC’nin (Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi) kriterleri ile uyumlu bir destinasyon dönüşümüne öncülük etmek, iklim risk değerlendirmesi ile mevcut ve gelecekte turizm destinasyonunu etkileyecek riskleri ve ahenk önlemlerini belirlemek, ziyaretçi taşıma kapasitesi çalışmasıyla Birgi’nin toplumsal, çevresel, kültürel mirası üzerinde baskı yaratmayacak biçimde ziyaretçi planlaması yapmak, Birgi için bir markalaşma ve pazarlama stratejisi oluşturmak yer alıyor.

Yürütülen çalışmalar kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği, bayan ve gençlerin istihdam edilebilirliği, turizm meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine yönelik staj imkanlarının belirlenmesi üzere mevzularda mevcut durum tahlillerinin yapılması, aksiyon planlarının hazırlanması ve kapasite geliştirme çalışmalarının yürütülmesi amaçlanıyor. Yürüyüş ve bisiklet rotalarının oluşturulmasının yanı sıra etraf dostu ulaşımın teşvik edilmesi, konaklama tesisleri ve kamu binalarında güç etütleri yapılması planlanan SENTRUM modeli ile geçim kaynaklarına yönelik fırsatlar artırılırken Birgi’nin eşsiz kültürel ve doğal mirasının da tanıtımına odaklanılıyor.

SENTRUM projesinin maksatları, bugüne kadar  atılan adımlar ve bundan sonra Birgi’de yapılacaklar; Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar , UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Dr.Elif Balcı Fisunoğlu’nun iştirakleri ile 20 Mayıs 2024 tarihinde İzmir Birgi köyünde gerçekleştirilen basın toplantısında paylaşıldı.

“SENTRUM ile Birgi’de de paydaşlarımız ile dünya ölçeğinde muvaffakiyet öyküsü yazmaya devam edeceğiz.”

Basın toplantısında konuşan Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Enerjisa Enerji olarak, büyüyen Türkiye’ nin güç dönüşümüne öncülük ediyoruz. Öbür yandan da iklim krizi başta olmak üzere dünyamızın ve ülkemizin sıkıntılarına hedefler için paydaşlıklar kurarak tahlilin bir modülü olma isteğimizi faaliyet gösterdiğimiz her alanda tahahhüt ediyoruz. Daha Uygun Bir Gelecek vizyonumuzun ışığında ülkemizin en değerli gelir kaynaklarından biri olan turizm bölümünün sürdürülebilir uygulamalar ve yenilenebilir güç ile dönüşebileceğini SENTRUM ile daha evvel Ayvalık Küçükköy’de ispat etmiştik. Sentrum projesi gerek farkındalık çalışmalarımız gerekse İşimin Gücü çatısı altında geliştirdiğimiz projeler ile taçlandı. Enerjisa Enerji olarak bundan sonra Birgi’de de paydaşlarımızla birlikte daha güzel bir gelecek için çalışmaya, Türkiye’ye örnek olmaya devam ederken, SENTRUM Projesi ile de Türkiye ve dünya ölçeğinde muvaffakiyet öyküsü yazmaya devam edeceğiz” dedi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Turizm kalkınmanın güçlü bir motoru olabilir. Lakin birebir vakitte etraf üzerinde de ağır bir baskı oluşturabilir ve turistlerin ilgisini çeken doğal hoşlukların göz arkası edilmesine neden olabilir. Bu nedenle, turizmden geçimini sağlayan bölge halkına toplumsal ve ekonomik yarar sağlarken doğayı koruyan ve kıymet veren daha yeşil, daha sürdürülebilir modeller geliştirmek hayati kıymet taşıyor” dedi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu“Sıfır atık çalışmaları ile dönüşüm seyahatine başlayan Türk turizmi, 2022 başlangıcıyla Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Kuruluşları için milletlerarası akreditasyon sağlamanın yanı sıra sürdürülebilir seyahat ve turizme yönelik global standartları belirleyen ve yöneten kuruluşu olan Küresel Sustainable Tourism Council (GSTC) ile iş birliği muahedesi yaparak sürdürülebilir turizm yol haritasını oluşturmuştur. Bu mutabakat ile Türkiye, ‘sürdürülebilir turizm alanında birinci kez hükümet nezdinde’ muahede yapan birinci hükümet olmuştur. Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı; konaklama tesisleri başta olmak üzere, destinasyonlar ve cins operatörleri için tüm turizm kesiminde dönüşümünü sağlayacaktır. Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı ciddiyetle ele alarak hükümet nezdinde imza attığı muahedede, 2030 yılına kadar tüm milletlerarası standartlar sağlanmış olacaktır. İnanıyoruz ki, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TGA, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Enerjisa paydaşlığında hayata geçen ve odağına Sürdürülebilir Turizmi alan Sentrum projesi kapsamındaki çalışmalar ülkemizin yeşil dönüşümüne katkı sağlayacak ve dünyada âlâ uygulama örneği olarak yerini alacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir