Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Egeli ihracatçılar 6 Ülkeye Tarım İhracatını 1 Milyar Dolara Çıkaracak

Egeli ihracatçılar 6 Ülkeye Tarım İhracatını 1 Milyar Dolara Çıkaracak

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan AgroExpo Milletlerarası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 100’ü aşkın ülkeden iştirakçiyi buluştururken, Ege İhracatçı Birlikleri 6 ülkeden 15 ithalatçıyla, tarım ihracatçıları   mızı “Alım Heyeti Organizasyonu”nda buluşturdu.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “Birliğimizce düzenlenen Nijer, Tacikistan, Moritanya, Kosova, Rusya, Gana’dan ithalatçıların katıldığı Alım Heyeti Tertibinde 17 Türk firmamız 200’den fazla ikili iş görüşmesi yaptı. 2023 yılında kelam konusu 6 ülkeye EİB’den yapılan ihracat 698 milyon dolara ulaştı. Kısa vadede bu ülkelere 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirebilecek potansiyel var. Bu tertibin olumlu çıktılarını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Türkiye, 2023 yılında yüzde 2,8 artışla 35 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç ederken, Ege İhracatçı Birlikleri yüzde 8,8 artışla 7 milyar 315 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu oldu. Dünyanın tarım ambarı Ege Bölgesi olarak 2023 yılında da liderliğimizi koruduk. 2024 yılında da bu olumlu eğilimin devam edeceğine inanıyoruz.” dedi.  

Başkan Eskinazi, “Önümüzdeki süreçte yüksek teknoloji yatırımlar ve sürdürülebilirlik vizyonuyla 10 milyar dolarlık tarım ihracatına ulaşacağımızı öngörüyoruz. Dünyanın besin tedarik güvenliğini geleceğe hazırlamak için üretim kademesinin üzerine düşmeliyiz. Eserlerin sofraya gelene kadar yüzde 30’u ziyan oluyor. Besin israfını aşmamız gerekiyor. Greentech yani yeşil teknoloji sanayisi büyüyor. Global etraf teknolojileri pazar hacminin 2030’da 9,4 trilyon euroya yükselmesi öngörülüyor. Tarım kesiminde blockchain, büyük bilgi, yapay zeka büyük çaplı bir değişim yaratıyor. Sürdürülebilir tarım lakin otomasyon ve data biliminin uygulanması yoluyla gerçekleşebilir.” diye konuştu.  

Jak Eskinazi, “Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığımızın II. Ulusal Güç Verimliliği Hareket Planı ile açıkladığı tarımda güç verimliliğini artırmak için 2030’a kadar gerçekleşecek 600 milyon dolar yatırımın ülkemiz için kıymetli bir kilometretaşı olacağı kanaatindeyiz. Biz EİB olarak pestisit ile gayretten besin kayıplarını önlemeye kadar birçok projeye yatırım yapıyoruz. Amaçlarımıza ulaşabilmek için yüksek teknolojili yatırımlarda, Yeterli Tarım Uygulamaları ve Organik Üretimde devlet teşvikleri epey ehemmiyet arz ediyor. Tarımda başkan bir bölge olarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na hizmet eden yeni yatırımlara her vakit muhtaçlığımız var.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir