Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Egeli akademisyenden prostat kanserinde epigenetiğin rolünü araştırmaya yönelik proje

Egeli akademisyenden prostat kanserinde epigenetiğin rolünü araştırmaya yönelik proje

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Meslek Bilimleri Kısmı Farmakoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Yıldırım Buharalıoğlu yürütücülüğündeki “Prostat Kanserinde Androjen Reseptörü Yapısal Ekspresyonunun KDM6A/B Aracılı Epigenetik Regülasyonunun İncelenmesi, Sinyal Yolakları ve Proliferasyon Üzerine İşlevsel Tesirlerin Araştırılması” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından Meslek Geliştirme Programı çerçevesinde desteklenmeye uygun bulundu. Farmakoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Göksel Gökçe ve Biyokimya Anabilim Kolu öğretim elemanı Araş. Gör. Dr. Recep İlhan’ın da araştırmacı olarak yer aldıkları proje ile prostat kanseri gelişiminde değerli rolü olduğu düşünülen birtakım epigenetik regülasyon sistemlerine yönelik araştırmalarda bulunulması hedefleniyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak proje grubunu makamında ağırlayarak tebrik etti. Prof. Dr. Budak, “Erkeklerde en çok görülen kanserler tiplerinin başında gelen prostat kanserine yönelik akademisyenlerimizin geliştirdiği proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Hocamıza ve grubuna teşekkür ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

“Akciğer kanserinden sonra mevt oranı en yüksek kanser türü”

Proje hakkında bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Gökçe Yıldırım Buharalıoğlu, “Amerikan Kanser Derneği tarafından yayımlanan 2023 yılı datalarına nazaran prostat kanserinin, erkeklerde yeni kanser hadiselerinde birinci, mevt oranları açısından ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alacağı öngörülmektedir. Münasebetiyle prostat kanseri gelişmiş ülkelerde kanser morbiditesi ve mortalitesinin sebepleri ortasında başı çeken kanser tiplerindendir. Lokal ilerlemiş ve metastatik prostat kanserinde altın standart tedavi prosedürü olan ve androjen reseptörünü hedefleyen androjen deprivasyon (yoksunluk) tedavisine başlangıçta güzel karşılık verilse de; birçok hastada yaklaşık olarak iki yıl içinde tedaviye direnç gelişerek hastalık prostat kanserinin en agresif ve ölümcül evresi olan kastrasyona dirençli prostat kanserine ilerlemektedir. Evvelce nüks eden tümörlerin androjen reseptörüne olan gereksinimi by-pass ettikleri düşünülmüşse de; in vitro, pre-klinik ve klinik çalışmalardan elde edilen bilgiler androjen reseptörünün tedaviye dirençli prostat kanserinde hala kritik rol oynadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte bilim dünyasında yaşanan son gelişmeler, insan kanser hücrelerinde çok sayıda genetik değişikliğin yanında epigenetik değişikliklerin de meydana geldiğini; hatta epigenetik ve genetik değişikliklerin kanser oluşumunun çabucak her basamağıyla alakalı olduklarını ve birlikte kanser progresyonuna yol açtıklarını göstermiştir. Bu bağlamda prostat kanserinin gelişimi ve ilerlemesine katkıda bulunduğu bilinen ve tedavide kilit rol oynayan androjen reseptörü sözünü denetim eden epigenetik düzeneklerin araştırılması kaçınılmaz olmuştur “dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Gökçe Yıldırım Buharalıoğlu, “Bu proje ile bizim maksadımız ise prostat kanserinde androjen reseptörü sözünün epigenetik regülatör enzimlerden KDM6A/B aracılı denetim düzeneğinin araştırılmasıyla hastalığın tedaviye dirençli evreye geçişinde rol oynayan değerli bir düzeneğin bir epigenetik inhibitör casus kullanılarak aydınlatılmasıdır. Projenin muvaffakiyetle tamamlanması; ileri çalışmalarla desteklenmek suretiyle tedaviye katkıda bulunabilecek bir casusun tesir sisteminin ortaya konması açısından son derece önemlidir” dedi.        

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir