Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Ege Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi kurulacak

Ege Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi kurulacak

gelenekselhaber gelenekselhaber -
8 0

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Teknik Üniversitesinin mesken sahipliğinde ikincisi düzenlenen “Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Büyük Veri” toplantısında yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük bilgi alanlarında ÖSYM kılavuzuna dahil edilecek programları açıkladı. 21 lisans, 50 ön lisans olmak üzere toplam 71 programın açılacağı 20 üniversite ortasında Ege Üniversitesi de yer aldı.

Ege Üniversitesinin son yıllarda gerçekleştirdiği dijital dönüşüm ile teknoloji çağına ayak uydurduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin en kıymetli gayelerinden olan dijitalleşme amacımız doğrultusunda hayata geçirdiğimiz uygulamalar sonucunda ‘Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun kurucu 8 üyesinden birisi olduk. Bununla birlikte Türkiye’nin dört siber güvenlik yüksekokulundan birisi üniversitemiz bünyesinde kuruldu. Artık de YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’ın açıklanan; bünyesinde yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük bilgi alanlarında programların açılacağı 20 üniversiteden biri olmanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Açılacak programlar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Budak, “YÖK’ün aldığı kararlar çerçevesinde, üniversitemizde “Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi” kurulacak. Fakülte bünyesinde ise “Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi” lisans programı açılacak. Ayrıyeten, Otonom Sistemler Teknikerliği, Oyun Geliştirme ve Programlama ile Önyüz Yazılım Geliştirme ön lisans programlarımız da üniversitemizde faaliyete geçecek. Ülkemizin bilim ve teknolojide öncü, tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi olarak yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük bilgi alanlarında ileri araştırmalara odaklanarak üniversitemizde yenilikçi, nitelikli akademik ve bilimsel çalışmalara imza atmayı sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan, Ulusal Teknoloji Atılımı Vizyonu ve Türkiye Yüzyılı mefkuresi ile 12. Kalkınma Planı gayeleri doğrultusunda Cumhuriyetimizin ikinci asrını Türk bilim yüzyılı yapmak için durmadan duraksamadan çalışacağız. Üniversitemiz bünyesine kazandırılan yeni fakültenin, lisans  ve ön lisans programların kentimize, bölgemize ve ülkemize güzel olmasını diliyorum.  Takviyelerini her daim yanımızda hissettiğimiz  YÖK Liderimiz sayın Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza,  şahsım ve  üniversitem ismine teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir