Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Ege Üniversitesi, yeni fırıncıların yetiştirilmesine yönelik kursa ev sahipliği yapıyor

Ege Üniversitesi, yeni fırıncıların yetiştirilmesine yönelik kursa ev sahipliği yapıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Ekmekçilik Pilot Tesisi, ekmek üretiminde yeni fırıncıların yetiştirilmesine yönelik kursa ev sahipliği yapıyor.Kadın istihdamını artırmak amacıyla Türkiye’de ilk kez kadın ağırlıklı “Ekmek Üretimi Kursu”, İzmir Fırıncılar Derneği ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle hayata geçirildi. Kursiyerler, teorik ve uygulamalı eğitimlerini Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Ekmekçilik Pilot Tesisinde alıyor.

EÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Tavman, “Bu eğitim iş birliği çerçevesinde kursumuzu gerçekleştiriyoruz. Bizim, sınıf altyapımız teorik ve uygulamalı dersler için yeterli düzeyde. Bu iş birliğinde yer aldığımız için çok mutluyuz” dedi.

EÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Seda Ersus ise “Yaklaşık 12 senedir Ege Üniversitesi Hastanesinin ekmeğini üretiyoruz. Günde 9 bin adet ekmek üretiyoruz. Bunun yanı sıra tam buğday, çavdar ekmeği çeşitlerinde de ekmek üretiyoruz ve üç satış yerimizde hem personelimize hem de halka ekmek ulaştırıyoruz. Ekmeklerimizi ürettiğimiz mekânda şimdi de bu kursa ev sahipliği yapıyoruz” diye konuştu.  

“Proje ile fırıncılık sektördeki kadın istihdamı artırılacak”

İzmir’de kadınların da fırıncılık sektöründe yer almasını sağlamak amacıyla önemli bir protokol imzalandı.  İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği desteği ile İzmir Fırıncılar Odası ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan iş birliğiyle hayata geçirilen Mesleki Eğitim Projesi (MEP), ilkokulu bitirmiş özellikle kadın kursiyerlere yönelik olarak düzenleniyor. Proje kapsamında, 30 kişilik gruplar halinde toplam 440 saatlik eğitim verilecek. Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirilecek eğitimlerde, kursiyerlere hamurkârlık, kürekçilik dersleri ile hijyen sanitasyon ve teknik eğitimlerinde verilmesi planlanıyor. Ayrıca her ders için kursiyerlere 100 TL cep harçlığı ödeneceği de açıklandı. Kadınların sektördeki istihdamını artırmayı hedefleyen proje, Türkiye’de ilk kez kadın ağırlıklı ekmek üretimi kursu olarak öne çıkıyor.

“İstihdam garantili kurs”

Kursiyerlerin yarısından fazlasını kadınların oluşturmasıyla dikkat çeken proje aynı zamanda istihdam garantisi de veriyor. Hayata geçirilen bu proje, fırıncılık sektöründe kadınların yer almasıyla toplumsal cinsiyet eşitliği açısından da önemli bir adım atıyor. Proje ile İzmir’deki fırıncılık sektörüne yeni iş gücü kazandırılması hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir