Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Ege Üniversitesi, EEN2EIC programında “Grup ve Konsorsiyum İnovasyon Lideri” seçildi

Ege Üniversitesi, EEN2EIC programında “Grup ve Konsorsiyum İnovasyon Lideri” seçildi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Ege Üniversitesi (EÜ) Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO), Enterprise Europe Network to European Innovation Council (EEN2EIC) daveti kapsamında yaptığı iki müracaat desteklenmeye uygun görüldü.

Ege Üniversitesi, EEN2EIC üçüncü daveti kapsamında, Türkiye için “Grup Lideri” seçilerek, bu unvanı alan tek kurum oldu. Ege, tıpkı vakitte birinci davet kapsamında Türkiye’de “Konsorsiyum İnovasyon Lideri” olarak desteklenmeye hak kazanan 7 kurumdan biri oldu.

EBİLTEM –TTO İdaresi ve uzman grubuyla bir ortaya gelen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi, milletlerarasılaşma misyonu doğrultusunda yeni periyotta yürüttüğü başarılı çalışmalarla ismini dünyaya duyurmaya devam ediyor. Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Teknoloji ve Transfer Ofisimizin, EEN2EIC davetine yaptığı iki müracaat kabul edildi. Davet kapsamında ‘Grup Lideri’ olarak misyon yapacak grubumuzu tebrik ediyor, yürütecekleri çalışmalarda muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

“Firmalara 2.5 milyon Avro hibe,  15 milyon Avro yatırım desteği”

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “İnovasyon tarafı kuvvetli ve pazara tesir edebilecek proje fikirlerine sahip KOBİ’lerin ‘Avrupa İnovasyon Kurulunun Hızlandırıcı Dayanak Programına (EIC-Accelerator)’ müracaat yapmalarını desteklemek ve programa olan ilgiyi artırmak gayesiyle yürütülen programa başvuran üniversitemizin iki başvurusu kabul edilerek, desteklenmeye hak kazandı. EIC-Accelerator programı, müracaat yapan ve takviye almaya hak kazanan firmalara 2.5 milyon Avroya kadar hibe ve 15 milyon Avroya kadar yatırım takviyesi sunuyor. Programın birinci çağırısı kapsamında Türkiye’de ‘Konsorsiyum İnovasyon Lideri’ olarak desteklenmeye hak kazanan 7 kurumdan biri olan üniversitemiz, bilhassa Ege Bölgesi’ndeki firmaların ‘EIC Accelerator’ takviyesinden faydalanmaları için mentörlük verecek ve bu takviyeye müracaat yapmalarını sağlayacak. Ayrıyeten, Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi’nin (EBIC-Ege) konsorsiyumundaki öbür ortaklarının da bu bahiste bilgilendirilmesi sağlayarak, onların da kendi alanlarındaki firmalara takviye olmalarına yardımcı olacak” diye konuştu.

“Ege Üniversitesi Türkiye için Küme Başkanı seçildi”

Ege Üniversitesinin, programın üçüncü daveti kapsamında küme önderi olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, “ Üniversitemiz,  ‘Grup Lideri’ seçilerek, bu unvanı alan tek kurum oldu. Üniversitemiz, bu kapsamda ‘EIC Accelerator’ altında ‘Mükemmeliyet Mührü (Seal of Excellence)’ almaya hak kazanmış olan ulusal çapta firmaların, yatırımcılar ile buluşması için her yıl üç aktiflik düzenleyecek. Bu sayede hem bu mühre sahip firmaların networkünün büyümesine hem de firmaların bedelli iş fikirlerinin ticarileştirilmesine dayanak olacak” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir