Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Ege Üniversitesi “Bölge Bölge Türkiye” sosyal sorumluluk projesi hazırlandı

Ege Üniversitesi “Bölge Bölge Türkiye” sosyal sorumluluk projesi hazırlandı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
6 0

Milletlerarası öğrencilere Türk kültürünü, geleneklerini, mutfağını, coğrafik hoşluklarını tanıtmak ve görünür kılmak hedefiyle hazırlanan proje sunumu Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türkçe Öğretim Ünitesi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Atıf Akgün, Proje Yöneticisi Öğr. Gör. Ömür Özütemiz, proje üyeleri Öğr. Gör. Sezgi Balcı, Öğr. Gör. İ. Yalçın Meydan, akademik ve idari çalışanlar ile yurt içinden ve dışından öğrencilerin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Yürütülen çalışma ile ilgili bilgi veren proje yöneticisi Öğr. Gör. Ömür Özütemiz, “Projeyi, Türkiye’nin, kendine has klasik, kültürel özelliklerini, mutfağını, farklı iklim ve coğrafyaya sahip 7 bölgesini tüm ayrıntılarıyla tanıtıp maksat kitlemiz memleketler arası öğrencilerin zihinlerinde yer etmek emeliyle hazırladık. Ülkemizin ne kadar büyük ve güçlü bir ülke olduğunu anlatmak istedik.

Uluslararası arenada varlığımızı farklı ülkelerden gelen öğrencilere birebir duyurabilmek için Türkiye’nin bilhassa tarihi ve turistik yerlerinin görseller ve görüntülerle tanıtımını yaparak ülkemizin dünyada tanınırlığına katkıda bulunmak, Türkiye sevdalısı gönüllüler yetiştirmek gayesiyle projemizi gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Bu projeyle memleketler arası öğrencilere kültürel ve doğal bedelleri tanıtmanın yanı sıra Türkçe konuşma pratiği de kazandırdıklarını söz eden Öğr. Gör. Ömür Özütemiz, “Aynı vakitte Ege Üniversitesinde farklı fakültelerde okuyan Genç Ofis Gönüllüsü Türk öğrencilerle öğrencilerimizin tanışma ve arkadaşlık ortamını sağlayarak birlikte çalışılan projeyle yabancı öğrencilere sunum mahareti kazandırmayı, onların Türkçe lisan pratiğini artırmayı hedefledik.

Üç aylık süreçte birlikte çalışan öğrenciler ortasındaki diyalogların dostluğa evrildiğini görmek de bizi epey memnun etti. Beş oturumdan oluşan projemiz son olarak Ege Bölgesi sunumu ve akabinde Enstitü bahçesinde yapılan canlı müzik, halk oyunları bölgelere has tatlardan oluşan tadım masaları etkinlikleriyle tamamlanmıştır. Takviyelerinden ötürü Enstitü yönetimimize ve iş birliği içinde çalıştığımız Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Bornova Genç Ofis idaresine teşekkür ederiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir