Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde buluştu 


Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde buluştu 


gelenekselhaber gelenekselhaber -
6 0

Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde gerçekleştirilen aktifliğe Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Okan Şahin’in yanı sıra CHP Bursa eski Milletvekili ve Eczacı Ceyhun İrgil, Bursa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Lideri Adnan Erakın ve eczacılar katıldı. Açılışta konuşan Bursa Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Lideri Adnan Erakın, meslektaşlarının gününü kutladı.

Pandemi, sarsıntı ve gereksinim duyulan her vakit mesleksel sorumlulukla hastaların yanında olduklarını belirten Erakın, kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetinin devamı için var güçleri ile çalıştıklarını kaydetti. Erakın, Türk Eczacılar Birliği’nin bu yılki Eczacılık Haftası’nın temasını da ‘Eczacı Varsa Hayat Var’ olarak belirlediklerini açıkladı.

Mesleki açıdan yaşadıkları zorluklara da dikkat çeken Erakın, döviz kurundaki farklılıktan yakındı. 2009’dan beri ilaç fiyatlarının belirlenmesinde temel alınan mevcut Euro kurunun Türk Lirası karşılığının bugün 17,55 TL olarak baz alındığını söyleyen Erakın, “Aslında bugün 1 Euro 34,75 TL seviyesindedir. Bu durum çok uluslu ilaç firmalarının birtakım ilaçlarını Türkiye ilaç pazarından çekmeleri ve hastalarımızın ilaç yoklukları ile karşı karşıya kalmaları sonucuna sebep olmaktadır.

Hastaların ilaçlara erişimini zorlaştırmakta, eczacılarımız ile hastalarımızı karşı karşıya getirmektedir. Dünya ilaç pazarında bulunan nanoteknoloji, biyoteknoloji ilaçların yalnızca yüzde 20’si Türkiye’de hastalara ulaşabilmektedir. İlaç yokluklarının sebebinin eczacılarımız olmadığını bir defa daha hatırlatıyorum” dedi.

Enflasyon ortamına bağlı olarak artan işletme maliyetleri sonucu eczacıların işletme masraflarını karşılamada ve kaliteli hizmet sunmada zorlandığını tabir eden Erakın, “Eczacılar, sıhhat sisteminin en hayati can damarlarından birisidir. Ekonomik aksilikler ve karlılık oranlarındaki kayıplar ile eczacılarımızın kaliteli ve kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetini sunmaları engellenmemeli” diye konuştu.

Ulusal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içerisinde sıhhate ayrılan hissenin artırılması,

sağlık bütçesi içerisinde ilaca uygun oranlarda hisse ayrılmasının zarurî olduğunu vurgulayan Erakın, denetimsiz açılan eczacılık fakültelerinin önemli bir istihdam sorunu yarattığını aktardı. Yeni mezun eczacılar için, yeni istihdam siyasetlerinin hayata geçirilmelisi gerektiğine işaret eden Erakın, kamu kuruluşlarında, özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde, ilaç endüstrinde, dağıtım kanallarında ve ilaca ait hizmetlerin yürütüldüğü her alanda eczacı sayısının artırılması gerektiğini tabir etti.

Açıklamanın akabinde araştırmacı, müellif ve öğretim vazifelisi Mert Sandalcı, “Ne İçin Eczacılık Tarihi” bahisli bir söyleşi gerçekleştirdi. Eczacılık tarihine ait bilgiler aktaran Sandalcı, kendi ömründen da kesitler sundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir