Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Düyanın en iyi Üniversitelerinde okuyan Türk öğrenciler, Arçelik’in ” ATıcket For Your Future ” programında buluştu 

Düyanın en iyi Üniversitelerinde okuyan Türk öğrenciler, Arçelik’in ” ATıcket For Your Future ” programında buluştu 

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Arçelik’in, beyin göçünü engellemek ve yurt dışında okuyan yetenekli gençlerin Türkiye’de mesleklerine devam etmelerini teşvik etmek gayesiyle 2018 yılından beri sürdürdüğü “A Ticket for Your Future” programına bu yıl da Harvard, Yale, Oxford üzere dünyanın en başarılı üniversitelerinden 20 öğrenci katıldı. “Evde Net Sıfır Karbon” temasıyla yaratıcı projeler geliştiren öğrenciler, Koç Holding İdare Konseyi Lider Vekili Ali Y. Koç ve Arçelik’in üst seviye yöneticileri ile Koç̧ Topluluğu Spor Kulübü’nde bir ortaya geldi.

Arçelik, dünyanın en güzel üniversitelerinde eğitim gören Türk öğrencilere kendi ülkelerinde meslek fırsatları yaratmak ve beyin göçünü önlemek gayesiyle başlattığı “A Ticket for Your Future” programının dördüncüsünü gerçekleştirdi. Bu yıl 8 ülkeden 200’den fazla öğrencinin başvurduğu programa 20 öğrenci katıldı. Program kapsamında alanında uzman önderlerle bir ortaya gelen öğrenciler, “Evde Net Sıfır Karbon” temasıyla yaratıcı projeler geliştirdi. 

“A Ticket for Your Future” programı kapsamında; Koç Holding İdare Şurası Lider Vekili Ali Y. Koç da Koç̧ Topluluğu Spor Kulübü’nde öğrencilerle buluşarak iştirakçilerin sorularını yanıtladı. 

Gençlerle sohbet eden Koç Holding İdare Şurası Lider Vekili Ali Y. Koç, “Arçelik üzere Topluluk Şirketlerimizin geliştirdiği programlarla, ülkemizin büyümesi ve kalkınması açısından beyin göçünün önüne geçilmesine katkıda bulunmaya çaba ediyoruz. Yalnızca ülkemizde değil, Asya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde yetenek açığının arttığı görülüyor. Yapay zekâ ve dijitalleşmenin öne çıktığı bir bilgi çağında gençlerin kabiliyetlerini öne çıkaracak sistemlere, yaklaşımlara, yol haritalarına gereksinim var. Arçelik, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine büyük ehemmiyet veriyor. A Ticket for Your Future programıyla yurt dışında yeterli üniversitelerde eğitim alan gençlerimizi ülkemize kazandırmayı ve emsal programların yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Öğrenciler “Evde Sürdürülebilirlik” temasıyla yaratıcı projeler geliştirdi

Dünyanın önde gelen üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler, iki haftalık program mühletince, geliştirme, prototipleme ve test adımları ile fikir basamağından başlayarak iş modeline kadar uzanan konsept geliştirme sürecini baştan sona deneyimledi.

Bu yıl “Net Zero Carbon at Home- Konutta Net Sıfır Karbon” temasından yola çıkan öğrenciler, Budget Bites”, “Lavasense”, “FlexiFridge” ve “Harmony Kitchen” isimlerini verdikleri dört yaratıcı proje geliştirdi. 

Budget Bites, lokal market ve küçük işletmelerde, son kullanma tarihi yaklaşan eserlerdeki indirimleri anında ileten bir uygulama fikri. Kullanıcılar bu eserleri satın alarak, ChefGPT üzerinden yemek planı oluşturarak, istedikleri tarife nazaran indirimli eser teklifleri alabiliyor. 

Lavasense, evler için IoT takviyeli bir Tüketici Davranış Tahlili ve Optimizasyon Sistemi. İleri data analitikleri ve iddia algoritmalarını kullanan sistem, oluşturduğu iç görülerle son derece hakikat optimizasyon teklifleri sunarak tüketici tecrübesini uygunlaştırmayı hedefliyor. 

FlexiFridge projesi, HarvestBeyond teknolojisiyle donatılmış, güç tasarrufu sağlayan, özelleştirilebilir bir buzdolabı fikri. Öğrenciler, birden fazla değiştirilebilir bölmeye sahip, böylelikle soğutma ve dondurma alanları muhtaçlığa nazaran özelleştirilebilen bir buzdolabı fikri geliştirdi. 

Harmony Kitchen ise yemek meraklılarının besin israfını azaltmayı maksadıyla bir ortaya gelip, yeni tarifler bulup, paylaşacakları bir toplumsal platform fikri.

“A Ticket for Your Future” programına bugüne kadar toplam 85 öğrenci katıldı. Arçelik, öğrencilerin program kapsamında ortaya koyduğu yaratıcı projeleri hayata geçirmek üzere de adımlar atıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir