Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünyanın tarım ambarı gıda güvenliği için çalışıyor

Dünyanın tarım ambarı gıda güvenliği için çalışıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Türkiye’nin organik eser ihracatının yüzde 75’ini gerçekleştiren sürdürülebilirlikte öncü Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 7 Tarım Birliği, besin güvenliği ve pestisitlerle ilgili çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Saruhanlı ve Sarıgöl İlçesi Bağ Alanlarında Salkım Güvesi Zararlısına Karşı Biyoteknik Gayret Sisteminin Uygulanması Projesi imza merasimi gerçekleştirildi.

İhracatçı yılın 365 günü alanda üreticiyle bir arada

Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “2 milyon 16 bin lira bütçeye sahip proje 4 bin 200 dekar alanda uygulanacaktır. Bu proje ile Salkım Güvesi çabasında kimyasal tarım ilaçlarına gerek kalmadan, etraf dostu çiftleşmeyi engelleme metodunu uygulayarak etkin husus sayısını azaltmak ve gerek duyulmadıkça tarım ilacı kullanımını önlemek hedeflenmiştir. EİB ile gerçekleştirdiğimiz projelerle ihracatçılar ve üreticilerimiz ortak noktada buluşuyor. İhracatçı ve üreticinin kopukluğu giderilmiş oluyor. EİB ile uzun yıllardır iş birliği içindeyiz. Tüm Birlik Liderlerimize, İdare Heyeti üyelerimize, ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum. Alanda yılın 365 günü bizimle bir aradalar. Bu özveri ve yakınlık alanda işimizi kolay kılıyor.” dedi.

Kaliteli eser katma kıymeti de beraberinde getiriyor 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “Türkiye 2022 yılında yüzde 15 artışla 34, 2 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç ederken, Ege İhracatçı Birlikleri yüzde 17 artışla 6 milyar 727 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 19’unu tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu oldu. 10 milyar dolara ulaşmak için Yeterli Tarım Uygulamaları ve Organik Üretimde devlet teşviklerine, tüm paydaşlarla iş birliğine gereksinimimiz var. Kaliteli eser katma pahası de beraberinde getiriyor. Eserlerimizin kalitesini, katma pahasını, müşteri memnuniyetini artırmak, şeffaflık, izlenebilirlik için tarım ve dijitalleşmeyi birleştirip bütün paydaşlarımızla ülke menfaatlerini korumalıyız. En büyük ihraç pazarımız Avrupa Birliği’nde pozisyonumuzu korumak, sürdürülebilir ve çevreci üretim yapabilmek için bu ekosistemi tüm dallarımızda kuruyoruz. Sürdürülebilir ihracat bu halde sağlanır. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüklerimizin, üreticilerimizin uğraşı bizi daha çok teşvik ediyor. Böylece hem müstahsil hem ihracatçı hem ülkemiz kazanıyor.” diye konuştu.

Ürünlerimizin katma kıymeti ne kadar yüksek olursa o kadar talep görüyor

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Türkiye’de tarım eserleri ihracatında Ege Bölgesi önder pozisyonda. Tarım eserleri ihracatımız son 1 yıllık periyotta 7 milyar 98 milyon dolara ulaştı. Türkiye 34, 5 milyar dolar ihracat yaparken, Egeli ihracatçılarımız Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 21’ine imza attı. İhracat artışımızda organik ve katma bedelli eserlerin rolü büyük. Son 5 yıldır kalıntı ile gayret, besin kayıpları ve eğitim faaliyetleri üzerine birçok proje gerçekleştirdik. Üreticilerimizin emeğini katma kıymetini yükseltmek bizim vazifemiz. Eserlerimizin katma bedeli ne kadar yüksek olursa o kadar talep görüyor. Omuz omuza vererek tedarik zincirinin bütün basamaklarında istihdam yaratıyoruz.” yorumunda bulundu.

Organik üretim birinci kuru meyve kesimimizde başladı

Ege İhracatçı Birlikleri Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, “Türkiye’nin Ege sayesinde organik dalında 35 yıllık büyük bir tecrübesi var. Ege’nin tarıma ve besine bakışı büsbütün sürdürülebilirlik üzerine konseyi. Organik üretim birinci kuru meyve kesimimizde başladı. Kuru meyvede dünya başkanı olmamızın nedeni 30-40 yıldır üniversitelerimizde, araştırma enstitülerimizle, ihracatçılarımızla, üreticilerimizle daima birlikte oluşturduğumuz altyapıdan kaynaklanıyor. Türkiye’deki sürdürülebilirlik ve organik tarımda uyumu EİB yönetiyor. Bütün paydaşlarımızla işbirliği ile organik ihracatımızı 1 milyar dolara yükselteceğiz.” dedi.

Tarım eserleri ortasında en çok ihraç edilen üzüm ve mamulleri ihracatında amaç 1 milyar dolar 

Çekirdeksiz kuru üzüm, taze üzüm, şarap, pekmez, asma yaprağı, şıra, üzüm suyu ile yaklaşık 750 milyon dolar döviz getirisi sağlayan üzüm ve mamulleri ihracatının ortak projelerle 1 milyar dolara çıkması hedefleniyor.

İmza merasimine Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Ege İhracatçı Birlikleri Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Cengiz Balık, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyesi Sadık Demircan katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir