Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Türk levreği ve çipurasını taze, Türk somonu ve alabalığını dondurulmuş sevdi

Dünya Türk levreği ve çipurasını taze, Türk somonu ve alabalığını dondurulmuş sevdi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
8 0

Dünya Türk levreği ve çipurasını taze, Türk somonu ve alabalığını dondurulmuş sevdi. Dünya, Türk levreğini ve çipurasını taze talep ederken, Türk somonu ve alabalık daha çok dondurulmuş olarak tüketildi.

Türkiye, su eserleri ihracatında muvaffakiyetten muvaffakiyete koşuyor. İhracatın yıldız kesimlerinden su eserleri dalı 2023 yılının ocak – ekim devrinde başarılarına yeni bir halka ekledi.

 

Su eserleri ihracatında Ege’nin hissesi yüzde 68

Türkiye’nin su eserleri ihracatı 2023 yılının ocak-ekim periyodunda yüzde 6’lık artışla 1 milyar 321 milyon dolardan 1 milyar 404 milyon dolara çıktı. Türkiye’nin su eserleri ihracatının 947 milyon dolarlık dilimi Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyelerince gerçekleştirildi. Ege Bölgesi, su eserleri ihracatından yüzde 68 hisse aldı.

Su eserleri ihracatında levrek 435 milyon dolarlık fiyatla tepedeki yerini korurken, Türkiye, çipura ihracatından 353 milyon dolar döviz geliri elde etti. Son yıllarda yıldızı parlayan Türk somonunun ihracatı yüzde 9’luk artışla 289 milyon dolardan 315 milyon dolara yükselirken, alabalık ihracatı da yüzde 9’luk gelişimle 88 milyon dolardan 96 milyon dolara ilerledi. Orkinos ihracatı yüzde 43’lük artışla 28 milyon dolardan 40 milyon dolara fırladı.

 

Levreğin yüzde 73’ü, çipuranın yüzde 78’i taze ihraç edildi

Levrek ihracatında taze levreğin hissesi 219 milyon dolar olurken, taze fileto levrek 97 milyon dolarlık talep gördü. Dondurulmuş levrek ihracatı 96 milyon dolar olurken, dondurulmuş fileto levreğe 22 milyon dolarlık talep geldi. Levreğin yüzde 73’ü taze ve taze fileto olarak ihraç edilmiş oldu.

Dünya, Türk çipurasını yüzde 78 taze tüketti. Türkiye 2023 yılının ocak – ekim devrinde 216 milyon dolarlık taze çipura ihraç ederken, taze fileto çipura ihracatı 57 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.  Dondurulmuş çipuraya talep 46 milyon dolar olurken, dondurulmuş fileto çipuradan 30 milyon dolar döviz geliri elde edildi.

Türkiye, 2023 yılının 10 aylık devrinde 315 milyon dolarlık Türk somonu ihraç ederken, bu ihracatın 234 milyon dolarlık kısmı dondurulmuş somon ve dondurulmuş fileto somon oldu. Dondurulmuş somon ihracatı yüzde 74 olurken, taze somon ve taze fileto somon ihracatı 81 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Alabalık ihracatında 53 milyon dolarlık kısım dondurulmuş olarak yapılırken, füme alabalık ihracatı 38,5 milyon dolar, taze soğutulmuş alabalık ihracatı 4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Taze levreği en çok İngilizler sevdi

Taze levrek ihracatında İngiltere 29 milyon dolarlık fiyatla birinci sırada yer alırken, taze fileto levrekte Hollanda 34 milyon dolarlık taleple doruğun sahibi oldu. Dondurulmuş fileto levrek ihracatında İngiltere 55 milyon dolarlık taleple açık orta birinci ülke olurken, dondurulmuş levrek ihracatında Rusya Federasyonu 5,8 milyon dolarla öne çıktı.

 

Taze çipura en çok İtalya’ya ihraç edildi

Taze çipura ihracatında İtalya 40 milyon dolarlık taleple birinci ülke olurken, Hollanda’ya 23 milyon dolarlık taze fileto çipura gönderildi.

 

Ruslar Türk somonu ve alabalığına hayran kaldı

Dondurulmuş Türk somonu ihracatında Rusya Federasyonu 136 milyon dolarlık taleple açık orta birinci olurken, dondurulmuş alabalık ihracatında da 22 milyon dolarlık taleple Rusya Federasyonu birinci ülke oldu.

 

Kızıltan: “Balıklarımızı talebe nazaran işleyip gönderiyoruz”

Türkiye’nin 100’den fazla ülkeye su eserleri ihraç ettiğini, Avrupa pazarının bir numaralı tedarikçisi pozisyonuna geldiğini lisana getiren Türkiye Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Dal Şurası Lideri Sinan Kızıltan, ülkelerin taleplerine ve tüketim alışkanlıklarına nazaran taze, taze fileto, dondurulmuş, dondurulmuş fileto olarak balıkları işleyip ihraç ettiklerini vurguladı.

 

2024 ihracat maksadı 2 milyar dolar 

Son çeyrek asırda dünyanın protein gereksinimini karşılar noktaya geldiklerini anlatan Kızıltan, “Türk su eserleri dalı 2000 yılında 50 milyon dolar düzeylerinde olan ihracatını 23 yılda yaklaşık 30 kat artırdı. 2023 yılı sonunda 1,7 milyar dolara 2024 yılında 2 milyar dolara ulaşacak potansiyele sahibiz. Bu maksatlara ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hava kargo seçeneğiyle başta ABD olmak üzere uzak pazarlarda da pozisyonumuzu güçlendiriyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir