Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Dr. Schär “Çölyak Farkındalık Haftasını” çölyaklılar, dernekler ve vakıflarla dayanışma içinde kutladı

Dr. Schär “Çölyak Farkındalık Haftasını” çölyaklılar, dernekler ve vakıflarla dayanışma içinde kutladı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Çölyak hastalığı hakkında farkındalığı artırmak gayesiyle tüm dünyada 9 Mayıs’ta kutlanan Çölyak Günü hasebiyle, 9-15 Mayıs tarihleri ortasında düzenlenen birçok aktiflikte Schär, çölyak dernekleri, Çölyak Vakfı ve ELELE Sıhhat Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı (ESEV) ile birlikte başka farklı yer aldı. İstanbul’da Çölyakla Hayat Derneği, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Aydın’dan Malatya’ya, Tekirdağ’dan Manisa’ya, Çorum’dan Kütahya’ya pek çok farklı vilayette çölyak dernekleri vesilesiyle Schär çölyaklılarla bir ortaya geldi.

Çölyak hastalığı ve glutensiz beslenme muhtaçlığının hayat uzunluğu süren bir seyahat olduğunu belirten Dr. Schär Turkey Genel Müdürü Özgür Erdoğan Türkiye’de 1 milyona yakın çölyak hastası bulunduğunun varsayım edildiğinin altını çizerek “Ailelerin, eğitimcilerin, sıhhat profesyonellerinin ve diyetisyenlerin çölyak hastalığı ve glutensiz beslenme gereksinimi ile ilgili farkındalığını kesinlikle artırmak zorundayız. Bu bahiste sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve Bakanlıkların üstün çabaları olduğunu görüyor, Schär olarak farklı beslenme muhtaçlıkları olan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak maksadıyla biz de bu seyahatin her anında çölyaklılara dayanak olmaya çalışıyoruz” dedi.

Herkesin bir #GlutensizKahraman’ı var

Çölyaklıların glutensiz seyahatinde hayatını kolaylaştıran, bu yolda onlara en çok dayanak olan kahramanlarını anlatabileceği bir kısa sinema müsabakası düzenleyen Schär, “Glutensiz Kahramanım” sinemasını paylaşan çölyaklılarla Çölyak Hastalığı Farkındalık Haftası hasebiyle Mr. Dumpling’de glutensiz bir öğle yemeğinde buluştu. Çölyakla Ömür Derneği’nin klâsik kahvaltısına da mesken sahipliği yaparak birçok iştirakçinin çocukları ile defa dışarıda bir yerde glutensiz yemek yemesini sağlayan Schär, ESEV tarafından 12 Mayıs Pazar günü İstanbul Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirilen Çölyak için Farkındalık Yürüyüşünü de destekleyerek yürüyüşe katılan çölyaklıları glutensiz eserleri ile buluşturdu.  

Sertifikalı diyetisyen eğitimleri devam ediyor 

Glutensiz besin pazarında ihtilal yaratan eserleriyle 40 yılı aşkın müddettir çölyak hastalara ve çeşitli sıhhat münasebetleriyle glutensiz beslenmesi gereken bireylere sağlam, lezzetli ve ulaşılabilir eserler sunun Dr. Schär, glutensiz beslenmeye muhtaçlık duyan bireylerde farkındalık yaratılmasında büyük kıymet taşıyan diyetisyenlere yönelik eğitim programlarına da devam ediyor.

Çölyak Farkındalık Haftası hasebiyle 13 Mayıs Pazartesi günü Acıbadem Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Lideri Prof. Dr. Murat Baş koordinatörlüğünde ve Dr. Schär sponsorluğunda düzenlenen seminerde 150’ye yakın diyetisyen bir ortaya geldi.  

2022 yılından bu yana Türkiye’de sıhhat profesyonellerine yönelik sertifikalı eğitimler de düzenleyen Dr. Schär, bu yıl “Vakalar ile Gluten ile Bağlı Hastalıklar ve Glutensiz Beslenme” başlığı taşıyan eğitim serisinin üçüncüsünü 9 Mayıs’ta başlattı. Bine yakın rekor sayıda diyetisyenin iştirak gösterdiği ve alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak yer alacağı eğitim programı, 4 ay boyunca sürecek. Eylül’de düzenlenecek imtihanda başarılı olabilen iştirakçiler ise sertifika almaya hak kazanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir