Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. “Dr. Karakoç; Doğum Sonu Dönemde Annelere Destek ve Anlayış Çok Önemli” Konulu Haber Hk.

“Dr. Karakoç; Doğum Sonu Dönemde Annelere Destek ve Anlayış Çok Önemli” Konulu Haber Hk.

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Doğum sonu periyotta ebeveynliğe geçiş, yeni rol ve sorumluluklarla birlikte hormonal, fizyolojik değişimler görülüyor.  Bu süreçte, anne-bebek açısından takviye ve anlayış büyük ehemmiyet taşıyor. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Ebelik Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi İkram Karakoç, doğum öncesi ve sonrası süreçlerle ilgili altın bedelinde bilgiler paylaştı.

“Her Anne, Mükemmeldir”

Gebelik, doğum ve doğum sonu süreçlerinin bir bütün olduğunu belirten KTO Karatay Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Ebelik Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Armağan Karakoç; “Gebelik ve doğum süreci yönetilebiliyor lakin doğum sonu periyoda gelince izlem ve konut ziyaretleri ile ilgili problemler nedeniyle zorlanılıyor. Mesleğimiz ne olursa olsun, yaşımız kaç olursa olsun geçmiş deneyimlerimiz bizlere deneyim katmaktadır ama anne olmak, yeni bir bebeğin sorumluluğunu almak değerli bir geçiş tecrübesidir. Bu evrede annenin; “Acaba yapabilecek miyim, sanki âlâ gidiyor muyum, ben başarılı bir anne miyim” üzere niyetler, aklına takılmaktadır. Zira her anne, eksiksiz olmak istemektedir ve bu hisleri yaşarken eşlerin takviyesi çok değerlidir. Kâfi takviyesi göremeyen annede hüzün ve depresyon yaşanabilmektedir” dedi.

“Doğum Sonu Ziyarette Anneyi Sorgulama ve Motive Et”

Çevredekilerin anneyi anladığını düşündüğünü lakin yeteri kadar anlamadığını söyleyen Karakoç; “Doğum sonunda anneleri ‘sen eksiksiz bir annesin, bebeğine güzel bakıyorsun’ üzere cümlelerle motive etmeliyiz. ‘Sütün var mı, geceleri uyuyor mu, kaç kilo doğdu, olağan mi yoksa sezaryen mi?’ üzere sorularla anneleri üzmemeliyiz. Bu süreçte bebeğin en çok muhtaçlık duyduğu şey, anne sütü ve kokusudur. Annenin gereksinimi olan şey ise dinlenmek ve motive edilmektir. Bebek ve annenin birlikte vakit geçirmesine imkan sağlanmalı, günlük işlerde anneye dayanak olunmalıdır” biçiminde konuştu.

“Gebelik Devrinde Eğitim ve Danışmanlık Almak Önemli”

Gebelik devrinde, eğitim almanın çok kıymetli olduğunun altını çizen Karakoç; “Doğum sonrasında bebeğin nasıl emzirileceği, bakımının nasıl yapılacağı, ebeveynleri ne üzere sıkıntıların beklediği üzere hususlar hamile eğitimlerinde, doğuma hazırlık sınıflarında verilmektedir. Lohusalıkta emzirme sıkıntısını yaşamamak için doğum öncesi eğitimleri almış olmak gerekmektedir. ‘Emzirmeyi biliyorum’ demekten fazla gerçek teknikleri öğrenerek yola çıkılması kıymetlidir. Ayrıyeten eş ile birlikte bu eğitimlere iştirak sağlanması da çok büyük değer taşımaktadır. Bayanın en kıymetli destekçisi eşidir. Eş süreci bilmediğinde eşine yanlışsız halde takviye olamamaktadır” sözlerine yer verdi.

“Gebelik Öncesi Bakım, Hamile Kalmadan Evvelki Yüz Günü Kapsar”

Sağlıklı bir gebelik sürecinin, öncesinde yapılacak hazırlıklara bağlı olduğuna değinen Karakoç; “Gebeliğin birinci 3 ayı bebeğin organlarının oluştuğu evredir. Bu müddet içerisinde annenin enfeksiyonlardan, bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen ilaçlardan ve ziyanlı alışkanlıklardan korunması daha da ehemmiyet taşımaktadır. Anne gebeliğe sağlıklı bir halde hazırlanmaz, 7. ve 8. haftada hamile olduğunu anlarsa, organların oluşma sürecini bilmeden bu devri geçirmektedir. Gebelik öncesi bakım, hamile kalmadan evvelki yüz günü kapsamaktadır. Bu süreç içerisinde anne, sağlıklı bir gebelik süreci için bedenini hem fizyolojik hem de ruhsal açıdan hazırlamalıdır. Örneğin folik asit kullanımı çok değerlidir ve omurilik efektinin oluşmasını önleyen çok kıymetli bir dayanaktır. Bu süreçte ultrason muayenesi yapılmalı, kan bedelleri araştırılmalıdır. Bu periyoda evvelden hazırlık yapılır ise sağlıklı bir gebelik süreci yaşanır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir