Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Dizleriniz ağrıyor ve bükülmüyorsa dikkat!

Dizleriniz ağrıyor ve bükülmüyorsa dikkat!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Bedenimizin tüm yükünü üstlenen dizlerimiz gündelik hayatımız için kilit bir değer taşıyor. Bilhassa pandemi sürecinde konutta geçirilen uzun saatler nedeniyle hareketsiz kalınması, iş ve eğitimin dijital ortama taşınmasıyla gün uzunluğu bilgisayar karşısında dizlerin bükülü olması ve çok kilo alımı derken günümüzde pek çok kişinin dizleri alarm verir hale geldi! Evvelden ileri yaş hastalığı olarak bilinen diz şikayetlerinin artık gençlerde de çok sık karşılaşılan sıkıntılar ortasında yer aldığını belirten Acıbadem Taksim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cet Can “Dizlerindeki rahatsızlıklardan ötürü şikayet edenlerin sayısı süratle artıyor. Bilhassa dizlerde ağrı, şişme, takılma, bükülü oturamama ve yürürken yolda durmak zorunda kalma üzere şikayetler günümüzde gençlerde de yaygın görülür oldu” diyor. Buna rağmen teknolojideki ve tıptaki ilerlemeler sayesinde diz hastalıklarının tedavisinde çok başarılı sonuçlar alındığını vurgulayan Doç. Dr. Can, ileri olaylarda ise robotik diz protezlerinin yüz güldürdüğünü söylüyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cet Can robotik diz protezi tedavisi hakkında en çok merak edilenleri yanıtladı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

  • Robotik diz protezi ameliyatının avantajları nelerdir?

Robotik cerrahi, cerrahların operasyon öncesi ayrıntılı planlama yapmalarını ve ameliyat sırasında bu plana uygun hareket etmelerini sağlıyor. Robotik sistemler yardımıyla gerçekleştirilen milimetrik hesaplar sayesinde, alanında uzman tabip kemik kesilerini hangi bölgeye, ne kadar yapacağını, protezi nasıl konumlandıracağını cerrahi müdahale öncesinde planlayabiliyor. Böylece yumuşak doku istikrarı korunarak protezin ömrü uzatılırken, hastanın daha az komplikasyon riski ve daha az doku hasarı ile eklem hareketlerinin korunması ve olağan yaşantısına daha süratli dönmesi sağlanıyor. 

  • Robotik diz protezinin ömrü kaç yıldır? 

Robotik diz protezinin ömrünün pek çok faktöre bağlı olarak değişebildiğini lakin ekseriyetle 15-20 yıl olduğunu belirten Doç. Dr. Cet Can şöyle konuşuyor: “Protezin robotik yöntemle daha hassas yerleştirilmesi sayesinde, ekleme daha âlâ ahenk sağlaması ve uzun ömürlü olması beklenir. Lakin, her hastanın durumu farklı olduğu için protezin ömrü şahıstan bireye değişebilir. Bu mühlet, hastanın hayat biçimi, kilosu ve fizikî aktivite seviyesi üzere değişkenlere bağlı olarak daha uzun yahut daha kısa olabilir. O nedenle protezin ömrünü uzatmak için hastaların hekimlerinin tekliflerine uymalarını ve sistemli denetim randevularına gitmelerini tavsiye ediyoruz.” 

  • Robotik diz protezi kimlere uygulanır? 

Robotik diz protezi ameliyatı; çoğunlukla hastanın yaygın ve geniş bir alanda kıkırdak problemleri olması, hastanın günlük yaşantısındaki hareketlerinin güzelce zorlaşması ve ilaç ya da enjeksiyon üzere tedavi metotlarının yarar sağlamaması durumlarında yapılıyor. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlığı tarafından uygun görülen her hastaya robotik diz protezinin uygulanabildiğini belirten Doç. Dr. Cet Can, ameliyatın müddetinin ise deformitenin evresine ve hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini, lakin ekseriyetle bir ile iki saat ortasında değiştiğini söylüyor. Doç. Dr. Cet Can, bilhassa ileri yaşta, ağrıları ve yürüme zahmeti güzelce artmış hastalarda robotik diz protezi ameliyatı sayesinde çok tesirli sonuçlar alarak hastanın kendi işlerini yapar hale gelmesini sağlayabildiklerini vurguluyor. 

  • Hastalar ameliyat sonrası nelere dikkat etmelidir?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cet Can “Robotik diz protezi cerrahisi yapılan hastamız uzman hekimin denetiminin akabinde operasyon sonraki birinci 24 saat içerisinde yürütülüyor. Birinci bir ayın sonunda hastalarımız günlük aktivitelerine ve toplumsal yaşantılarına  sağlıklı bir halde dönebiliyor. Robotik diz protezi sonrası hastalarımızın erken periyotta düşmemeleri gerekir. Birinci aydan sonra hiçbir kısıtlamamız yoktur. Hastalarımız koşu, yüzme ve bisiklet üzere kişisel sporları yapabilirler” diyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir