Diyabetin tüm paydaşları “diyabetin mavi masası” etrafında buluştu

DİYABETİN TÜM PAYDAŞLARI ‘DİYABETİN MAVİ MASASI’ ETRAFINDA BULUŞTU

 

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği’nin (TEMD), Boehringer Ingelheim’ın şartsız katkılarıyla gerçekleştirdiği Diyabetin Mavi Masası projesi, TEMD İdare Heyeti Lider Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm, TEMD İdare Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mine Adaş, Diyetisyen Elvan Odabaşı, Eski Ulusal Voleybolcu Neslihan Demir ve Şef Şerife Aksoy’u bir ortaya getirdi.

 

Dünyada 415 milyon kişiyi etkileyen ve ülkemizde de önemli bir halk sıhhati sorunu olan diyabet hastalığının yaklaşık %95 üzere büyük bir oranını Tip 2 diyabet oluşturuyor. Proje, Tip 2 diyabetin ömür şekli değişiklikleriyle önlenebileceğine dikkat çekerken, hastalığın ileri safhalarda organlarda yol açabileceği hasarlar konusunda da kamuoyunu bilgilendirmeyi hedefliyor.

 

Basın Bülteni, Türkiye – Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD), kıymetli bir halk sıhhati sorunu olan diyabete dikkat çekmek ve hayat şekli değişikliğini teşvik etmek gayesiyle 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında Boehringer Ingelheim’ın şartsız takviyesiyle “Diyabetin Mavi Masası” projesini hayata geçirdi. Dijital mecralarda 4 kısım halinde yayınlanacak olan Diyabetin Mavi Masası, bahisle ilgili birbirinden farklı alanlardaki uzmanları tek masa etrafında topladı.

Dünyada 415 milyon kişiyi etkileyen “sessiz salgın” diyabet1, ileri seviyede organ hasarına yol açabiliyor

Diyabetin Mavi Masası Projesi, diyabetin dünya üzerindeki sembolü olan mavi renginden ve mavi halkadan yola çıkarak TEMD İdare Heyeti Lider Yardımcısı Ayşe Kubat Üzüm’ü, TEMD İdare Konseyi Üyesi Mine Adaş’ı, Diyetisyen Elvan Odabaşı’nı ve Eski Ulusal Voleybolcu Neslihan Demir’i ve Şef Şerife Aksoy’u mavi tema ile hazırlanmış bir sofrada buluşturdu. 

Şef Şerife Aksoy’un hem diyabet hastalarının hem de diyabetten korunmak isteyenlerin rahatça tüketebileceği lezzetli ve sağlıklı yemeklerle hazırladığı Diyabetin Mavi Masası’nda, diyabetin nedenleri, risk kümeleri, diyabetin neden olabileceği organ hasarları, diyabetli hayatta sağlıklı beslenme ve sporun ehemmiyeti üzere hususlara keyifli bir sohbet eşliğinde değinildi. 

Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm ve Prof. Dr. Mine Adaş, dünyada 415 milyon kişiyi etkileyen “sessiz salgın” diyabetin nedenlerine, risk faktörlerine ve yol açabileceği ileri seviyedeki organ hasarlarına değindi. Tip 2 diyabetin sağlıklı beslenme ve hareketle denetim altına alınabileceği, sağlıklı ve uzun bir hayat sürülebileceği vurgulandı. 

Diyetisyen Elvan Odabaşı ve Neslihan Demir ise sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve hareketi günlük rutine kazandırmayı kolaylaştıracak tüyolardan bahsetti. 

Teşhis edilen hadiselerin yaklaşık %95’i Tip 2 diyabet  

Dünyada yaklaşık 415 milyon yetişkin insan diyabet hastalığı ile yaşıyor2. Durumun global tesirini ele almak için kıymetli bir adım atılmadığı takdirde bu sayının önümüzdeki 25 yıl içinde 700 milyonun üzerine çıkacağı kestirim ediliyor.4 Teşhis edilen tüm diyabet hadiselerinin yaklaşık %95 üzere büyük bir oranını Tip 2 diyabet oluşturuyor.5  Sağlıklı bir ömür stili ile önlenebilen tip 2 diyabet, erken teşhis ve bütünsel bir bakış açısıyla ele alındığında ise yönetilebilir bir hastalık olarak kabul ediliyor. 

Uluslararası Diyabet Federasyonu ve T.C. Sıhhat Bakanlığı’na nazaran, Türkiye’de ise diyabetin görülme sıklığı yüzde 15 olarak varsayım ediliyor6 ve bu oran her geçen yıl artıyor. Boehringer Ingelheim ise bu tabloya dur demek emeliyle her yıl diyabete yönelik toplumsal şuuru artırma amacıyla pek çok çalışmayı destekliyor. 

Dört kısım halinde yayınlanacak olan “Diyabetin Mavi Masası” serisinin birinci görüntüsü, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde TEMD, Boehringer Ingelheim ve iştirakçilerin toplumsal medya hesapları üzerinden izleyicilerle buluştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*