Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dilovası Tavşancıl’da kentsel dönüşüme 1,3 milyar TL’lik yatırım

Dilovası Tavşancıl’da kentsel dönüşüme 1,3 milyar TL’lik yatırım

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Dilovası Tavşancıl Mahallesinde 187,6 hektar alanda Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Büyükşehir koordinesinde 3 etapta çalışma yapılıyor

Bundan tam 24 yıl evvel 17 Ağustos 1999’da yaşanan ve tüm Marmara’yı etkileyen zelzelenin akabinde yaralarını saran Kocaeli, mümkün afetlere karşı dirençli kentler için kentsel dönüşüm projelerini hayata geçiriyor. Bu kapsamda Kocaeli’nin en kıymetli kentsel dönüşümlerinden biri olan Dilovası ilçesinde Tavşancıl mahallesinde 187,6 hektar alanda Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi koordinesinde 3 etapta çalışma yapılıyor. Kentsel dönüşüm projesinin bu vakte kadarki inşaat ve kamulaştırma maliyeti toplam 1,3 milyar TL.

 

KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

Dilovası Tavşancıl Mahallesinde 187,60 hektar alan rezerv yapı alanı olarak belirlendi. Rezerv yapı alanı olarak belirlenen alanda Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile koordineli bir formda öncelikli olarak 1, 2 ve 3. etapta çalışmalar süratle tamamlanıyor. 1. etap kapsamında rezerv yapı alanı içerisinde yer alan ve 24,6 hektar büyüklüğündeki alanda bulunan taşınmazların kamulaştırılması yaklaşık 200 milyon TL üzere bir bütçe ile %100 oranda tamamlandı.

 

1. ETAPTA İNŞAAT BAŞLADI

1. etap uygulama alanı sonu içerisinde 2 bölgede konut ve ticaret yapıları üretilecek. 1. bölgede 651 konut ve 12 dükkân, 2. bölgede 872 konut ve 10 dükkân olmak üzere toplamda 1.523 konut ile 22 ticari ünite yapılacak.

1. bölgede imal süreci 650 gün olarak belirlenen projenin ihalesi TOKİ tarafından 665.600.000 TL ile gerçekleşmişti. 1. etap içerisinde yeni olarak 12 adet bloğun kaba inşaatı tamamlandı. 6 adet bloğun temeli atıldı. İnşaat tamamlanma oranı %20’ye ulaştı.

 

2. ETAPTA KAMULAŞTIRMA TAMAM

Proje kapsamında kalan 2. etapta yer alan 11,5 hektarlık alanda 2. kamulaştırma çalışmaları Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile koordineli olarak başladı. 11,5 hektarlık alanın tez kamulaştırma süreçleri yaklaşık 250 milyon TL ile 6 ay üzere kısa bir müddet içerisinde tamamlandı. Büyükşehir’in önceliği Dilovası ilçesinde yaşayan vatandaşlara sağlıklı ve inançlı yapılarla birlikte toplumsal alanlardan oluşan bir kent oluşturmak ve hayat kalitesini yükseltmek. Tıpkı vakitte bu dönüşümü en süratli biçimde gerçekleştirmek.

 

3. ETAP KAMULAŞTIRMAYA SÜRAT VERİLDİ

Dilovası Tavşancıl Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 3. etapta yer alan kamulaştırmaya mevzu olan 21,5 hektarlık rezerv alanda Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile koordineli bir formda çalışmalar devam ediyor. Bütçesi onaylanan çabuk kamulaştırma süreçleri kapsamında 9,4 hektar alanın kamulaştırma süreci yaklaşık 225 milyon TL bedelle tamamlandı. Proje alanına nazaran %43’lük kısmı tamamlanmış oldu. Bu yıl içerisinde 2. etabın kamulaştırma süreçlerinin tamamlanması hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir