Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. DEÜ’den THE’nın Asya ödüllerinde final başarısı

DEÜ’den THE’nın Asya ödüllerinde final başarısı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), yükseköğretim kurumu derecelendirme platformu Times Higher Education (THE) Asya Mükafatları 2024’te, ‘Bölgesel Kalkınmaya Üstün Katkı’ kategorisinde finale kaldı. Kahramanmaraş zelzelelerinin sonrasında bölgede farklı alanlarda geliştirdiği dayanışma hareketiyle dikkat çeken DEÜ’nün teşebbüsleri, böylece memleketler arası üne sahip THE tarafından da takdir toplamış oldu. Gelişmeyi pahalandıran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, sonucun kendileri için sürpriz sayılamayacağını belirterek, DEÜ’nün fakülte, meslek yüksekokulları ve tüm eğitim üniteleriyle bölgesel istihdam imkanlarını geliştirerek; ekonomik kalkınmaya takviye veren bir üniversite olduğunu kaydetti.

Uluslararası üne sahip yükseköğretim kurumu derecelendirme platformu Times Higher Education (THE) tarafından 10 kategoriden oluşan THE Asya Mükafatları 2024’ün kısa liste (shortlist) sonuçları açıklandı. 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük zelzele felaketi sonrasında bölgede farklı alanlarda geliştirdiği dayanışma hareketiyle dikkat çeken DEÜ, ‘Bölgesel Kalkınmaya Üstün Katkı’ (Outstanding Contribution to Regional Development) kategorisinde ‘Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması – Zelzele Bölgesinde DEÜ’ kapsamındaki teşebbüsleriyle finale kalma başarısı gösterdi. Asya kıtasında yükseköğretim kurumları ortasında bölgesel kalkınmaya yönelik teşebbüsleri takdir etmek maksadıyla ilgili kategoride öne çıkan DEÜ, her kategoride 8 finalistin yer aldığı sıralamada, 29 Nisan – 1 Mayıs 2024 tarihlerinde Malezya’da düzenlenecek THE Asya Zirvesi’nin akabinde birinciliği elde etmeye çalışacak.

“GİRİŞİMLERİMİZ GENİŞ ÇAPLI TAKDİR TOPLADI”

Gelişmeyi pahalandıran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin fakülte, meslek yüksekokulları ve tüm eğitim üniteleriyle bölgesel istihdam imkanlarını geliştirerek ekonomik kalkınmaya dayanak veren bir üniversite olduğu kaydetti. Yükseköğretim kurumlarının en itibarlı ödül tertiplerinden birisi olan THE’nın Asya Ödülleri’nde elde edilen muvaffakiyetin kendileri için sürpriz olmadığını belirten Rektör Hotar, “Ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş sarsıntılarının akabinde Üniversitemizin ortaya koyduğu özverili çalışmalar, gerek ülkemizde gerek memleketler arası alanda her kısımdan takdir topladı. Tekrar bu alandaki çalışmalarımızı husus alan THE’nın Asya Ödülleri’ne yansıyan gelişmede finale kalma başarısı gösterdik. ‘Bölgesel Kalkınmaya Üstün Katkı’ kategorisinde ilgili tertibin sıralamasında kıymetli bir muvaffakiyet bekliyorduk. Hasebiyle elde ettiğimiz sonuç sürpriz olmadı. Ben kurumum ismine hem sarsıntı bölgesinde farklı alanlarda yürüttükleri toplumsal hizmet ve yardım çalışmaları için DEÜ mensuplarımıza hem de girişimlerimizi görerek bizleri finale taşıyan THE platformuna teşekkür ediyorum” dedi.

“İNSANLIK İÇİN ÜRETİYORUZ”

DEÜ’nün dünyanın önde gelen sıralama kuruluşlarının indekslerinde her yıl tertipli olarak yer aldığını ve kıymetli muvaffakiyetler elde ettiğini kaydeden Rektör Hotar, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ulusal ve milletlerarası tüm göstergeler ile dış performans raporlamaları, Araştırma Üniversitemizin muvaffakiyetini her yıl listelerinde yer vererek tescillemektedir. Toplumsal katkı misyonu çerçevesinde ağır çalışmalar yürüten Üniversitemiz, eğitim kurumu olmanın yanında bir Araştırma Üniversitesi misyonuna sahiptir. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, yalnızca uygunlaştırma süreçlerine değil; tıpkı vakitte güçlü olduğumuz alanlarda da görünürlüğün arttırılması ile milletlerarası seviyede proje ve araştırmalara imza atma yolunda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İşte bu becerilerimizden birçoğunu asrın felaketini yaşayan sarsıntı bölgesindeki kentlerimizde mensuplarımızın gönüllülük faaliyetleriyle kullandık. Hoş geri dönüşlere vesile olan çalışmalarımızın memleketler arası platformlarda da takdir görmesinden şad kaldık. DEÜ olarak, devletimizden aldığımız güç ve imkanlar doğrultusunda tüm insanlık için hizmetler üretmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir