DEÜ’den Örnek İş Birliği: ‘Cana Can Kat’ Projesinde İmzalar Atıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), kalp hastalıklarına yönelik manalı bir sıhhat projesini hayata geçirmek için birinci adımı attı. DEÜ Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan ‘Cana Can Kat’ isimli örnek proje kapsamında çalışmalarına başlayan DEÜ Rektörlüğü, İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve Kiraz Belediyesi iş birliğinde, orta-ileri yaş popülasyondaki kardiyovasküler risk profillerinin belirlenmesi ve hipertansiyon sıklığının saptanmasını sağlayacak sıhhat taramaları yapacak. Teşhis ve tedavi süreçlerini de kapsayan proje ile ilgili protokol imza merasiminde açıklamalarda bulunan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Altı hafta olarak planlanan projemiz kapsamında, birinci etapta 650 Kirazlı vatandaşımıza bu hizmeti sağlayacağız. Gerekli olması halinde bu süreyi uzatacağız. Projemiz öbür bölgeler için de örnek teşkil edecek” dedi.

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), kalp hastalıklarına yönelik sıhhat projesini hayata geçirmek için birinci adımı attı. DEÜ Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan ‘Cana Can Kat’ isimli örnek proje kapsamında çalışmalarına başlayan DEÜ Rektörlüğü, İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve Kiraz Belediyesi iş birliğinde, Kiraz’da yaşayan orta-ileri yaş(40-80) popülasyondaki kardiyovasküler risk profillerinin belirlenmesi ve hipertansiyon sıklığının saptanmasını sağlayacak sıhhat taramaları yapacak. Teşhis ve tedavi süreçlerini de kapsayan proje ile ilgili DEÜ Rektörlük Binası’nda düzenlenen protokol imza merasimine; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Kiraz Belediye Lideri Saliha Özçınar, İzmir Vilayet Sıhhat Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş, DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Caner Çavdar, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Asım Oktay Ergene, DEÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hatice Parıltı Olgun ve DEÜ Üst İdaresi katıldılar.

PROJE ÖRNEK OLACAK

Protokol merasiminde açıklamalarda bulunan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, farklı bölgeler için de örnek teşkil edecek bir sıhhat projesini hayata geçirmenin memnunluğunu yaşadıklarını belirtti. Rektör Hotar, “Kiraz’da geçtiğimiz günlerdeki hayvan barınağı açılışımız sırasında bize bu tarafta gelen talebi süratle sonuçlandırmak istedik. Vilayet Sıhhat Müdürümüz ile derhal irtibata geçerek durumu anlattık. Tıp Fakültemiz tarafından hazırlanan ‘Cana Can Kat’ projemiz kapsamında, İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve Kiraz Belediyesi iş birliğinde, ilçemizde yaşayan orta-ileri yaş kümesine yönelik kalp hastalıkları risklerini tespit etmek, tarama, teşhis ve tedaviyi kapsayan kıymetli bir süreci başlatmış bulunuyoruz” dedi.

DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ’NDE İMZALANDI

Kalp hastalıklarına yönelik esirgeyici sıhhat hizmetleri gereksiniminin saptamasının yapılabilmesi açısından değer arz eden projenin Dünya Hipertansiyon Günü’nde hayata geçirilmesinin tesadüf olmadığını belirten Rektör Hotar, protokolün hem bilimsel hem insani hem de şifa verici tarafı olduğunu vurguladı. Rektör Hotar, “Tarafların projede çok bedelli katkıları var. DEÜ olarak bu manalı günde imzalanan projenin bilimsel altyapısını hazırlamak, etik heyet kararını almak, projenin gerçekleşmesi gayesiyle gerekli altyapıyı temin etmek ve elde edilecek bilgilerin bilimsel makalelerde kullanmasından sorumluyuz. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak toplum faydasına çalışma misyonunu benimsemiş bir yükseköğretim kurumuyuz. Bu maksadımızın bir uygulama örneğini daha göstermiş oluyoruz böylelikle. Projeye süratli katkılarından ötürü vilayet sıhhat müdürümüze, belediye liderimize ve Araştırma Uygulama Hastanemizin kıymetli hocalarına teşekkür ediyoruz” tabirlerini kullandı.  

TÜRKİYE RİSK ALTINDA

Dünya Sıhhat Örgütü datalarına nazaran dünyada her on şahıstan üçünün hipertansiyon hastası olarak kayda geçtiği bilgisini paylaşan Rektör Hotar, “Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), teşhis ve tedavideki büyük ilerlemelere karşın dünya çapında önde gelen mevt nedenidir. Global bir sorun olarak ele alabileceğimiz bu hastalıkta ülkemiz de yüksek risk bölgesi içinde yer alıyor. Altı hafta olarak planlanan projemiz kapsamında, birinci etapta 650 Kirazlı vatandaşımıza bu hizmeti sağlayacağız. Gerekli olması halinde bu süreyi uzatacağız” diye konuştu.

ERKEN TEŞHİSİN KIYMETİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Protokol merasiminde konuşan Kiraz Belediye Lideri Saliha Özçınar, Kiraz’da 40 yaş üzerinde yaklaşık 21 bin kişi yaşadığı bilgisini paylaşarak, “İlçedeki bu vatandaşlarımızın hastalıklarının teşhisi konusunda gecikme yaşanabilmekte ve riskli durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Hasebiyle bu noktada erken teşhisin kıymetine dikkat çekmek istiyorum. Bu örnek projeye katkılarından ötürü DEÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar’a hem ilçem hem şahsım ismine teşekkür ediyorum ve bu istikametteki iş birliklerimizin sürmesini temenni ediyorum” dedi.

İzmir Vilayet Sıhhat Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş da imza törenindeki konuşmasında, projenin tüm paydaşlarıyla kapsamına ve kıymetine değinerek, teşebbüsleri için DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a ve DEÜ Tıp Fakültesi bilim beşerlerine teşekkür etti. Protokol konuşmalarının akabinde projeye yönelik imzalar atılarak, kurum temsilcileri birbirlerine güzel olsun dileklerini ilettiler.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*