Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Dermoid Kistlerin Çok Bilinmeyen 3 Belirtisi

Dermoid Kistlerin Çok Bilinmeyen 3 Belirtisi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

DERMOİD KİSTLERİN ÇOK BİLİNMEYEN 3 BELİRTİSİ

Dermoid kistler, derinin altında ya da beden içinde küçük şişlikler biçiminde ortaya çıkıyor. Ekseriyetle kanserli olmayan bu hücreler şayet beden içindeyse öbür bir organa baskı yaparak çeşitli problemlere yol açıyor. Beden içindeki ve estetik korkulara neden olan cilt altındaki kistler ise ameliyatla alınabiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Çağdaş Koç, dermoid kistlerle ilgili bilgi verdi.

Küçük topaklar halinde belirginleşiyor

Dermoid kist deri altında oluşan kistik oluşumlardır. Dermoid kistler kese ismi verilen bir hücre cebi içinde büyüyen olağan dokulardır. Bu dokular cildin içinde yahut altında beklenmedik bir yerde ortaya çıkarak büyümektedir. Dermoid kistler, bedenin rastgele bir yerinde olabilmektedir. Cildin yüzeyine yakın olanlar küçük topaklar halinde görülürken, bedenin içinde de gelişmektedir. Yavaş büyüyen bu kitlelerin içleri yağ ve deri hücreleri içerir. Dermoid kistler bir tümör üzere görünse de, bu kistler birden fazla vakit tehlikeli değildir. Ortaya çıktığı bölgeye nazaran diğer organlara baskı yapması kelam konusu olduğunda ise ameliyatla alınmaları gerekebilir. Dermoid kistler, epidermoid kistler ya da dermal/epidermal inklüzyon kistleri olarak da isimlendirilir. 

Genelde baş ve boyun bölgesinde çıkıyor

Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan 10 dermoid kistin 8’den fazlası baş ve uzunluğunda görülmektedir. En sık görülen dermoid kist tipi, periorbital dermoid kisttir. Bu kistler, kaşlardan birinin dış kenarına yakın yerde oluşmaktadır.  

Diğer yaygın dermoid kist tipleri ise şunlardır;

 • Yumurtalık dermoid kisti: Yumurtalığın üzerinde ya da içinde oluşmaktadır.
 • Spinal dermoid kist: Omurga üzerindeki bölgelerde ortaya çıkar. Belirti vermeyen bu kistler omurgaya yahut omurilik sonlarına baskı yapabilmektedir. Bu nedenle cerrahiyle çıkarılması gerekmektedir.

Nadir görülen dermoid kist tipleri şunlardır;

 • Epibulbar dermoid kisti: Gözün yüzeyinde ortaya çıkar.
 • İntrakraniyal dermoid kist: Beyin içinde ortaya çıkan bu kistler tehlikelidir.
 • Nazal sinüs dermoid kisti: Burnun içinde oluşmaktadır.
 • Orbital dermoid kist: Göz çukurunun kemikleri etrafında belirir. 

Anne karnında gelişmeye başlıyor

Dermoid kistlerin oluşumunun anne rahmindeki bebeklerin erken kademelerinde (fetal gelişim) geliştiği bilinmektedir. Bu kistlerin, cilt katmanlarının olağanın dışında büyümesi nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir. Bir dermoid kistin oluşması için, ciltte tipik olarak bulunan cilt hücrelerinin, dokuların ve bezlerin bir kesede toplanması gerekir. Bu bezler sıvı üretmeye devam ederek sıklıkla kistin büyümesine neden olur. Bir manada embriyonik birleşme sırasında epitel dokusunun o bölgede kalması sonucu oluşmaktadır. 

Belirtileri vakitle ortaya çıkıyor

Dermoid kistler birçok beşerde belirti vermez. Kimi beşerler büyüdükçe bu kistlerin farkına varmaktadır. Semptomlar dermoid kistin tipine nazaran değişir. Örneğin periorbital dermoid kistler kaşların kenarına yakın bir yumru formunda ortaya çıkmakta ve sarı tonda olabilmektedir. Vakitle, kistler bölgedeki kemiklerin formunu de değiştirebilmektedir. Yumurtalık dermoid kisti pelvik bölgede ortaya çıkarak, bilhassa adet periyodunda ağrıya neden olur. Spinal dermoid kistler ise genelde büyüyen bir yapıya sahip olduğu için, omurilik yahut sonları sıkıştırarak şu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır;

 • Yürümekte zahmet.
 • İdrar kaçırma.
 • Bacaklarda ve kollarda güç kaybı ve zayıflık.

Tek tedavi cerrahi yöntem

Dermoid kistlerin tedavisi cerrahiyle yapılmaktadır. Rastgele bir dermoid kist tipi için tek tesirli tedavi yapılacak ameliyattır. Hangi ameliyatın yapılacağı dermoid kistin çeşidine nazaran belirlenir. 

 • Periorbital dermoid kistler lokal anestezi altında cilde yapılacak küçük bir kesiyle kistin çıkarılmasıdır. Cilt dikişlerle kapatılmakta ve mümkün olduğunca deri üzerinde az iz bırakılması amaçlanmaktadır. 
 • Yumurtalık dermoid kistler için minimal invaziv cerrahi (yumurtalık sistektomi) kullanılmaktadır. Kist büyükse, hem yumurtalık hem de kistin alınması gerekebilmektedir.  
 • Spinal dermoid kistlerin çıkarılması için yapılan cerrahide mikroskop ve hassas aletler (mikrocerrahi) kullanılır. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sırasında kistin tamamını çıkarılmaktadır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir